Technologie

CES 2020 přinesl umělé párky, elektromobil jako z Avatara i úlet v podobě „chytrého“ koše

Největší technologický veletrh na světě CES v Las Vegas se snaží každý rok představit nové technologie a vychytávky, které mají šanci otřást našimi životy a změnit je k lepšímu. Kromě užitečných vynálezů tady ale najdete také hromadu „elektronického harampádí“, třeba robota, který za vás udělá selfie nebo vám podá roli toaletního papíru. Jaké novinky zaujaly na CES 2020?

CES 2020 přinesl umělé párky, elektromobil jako z Avatara i úlet v podobě „chytrého“ koše
CES 2020 přinesl umělé párky, elektromobil jako z Avatara i úlet v podobě „chytrého“ koše

Úvodní fotografie: Představení koncepčního vozu Mercedes Vision AVTR na CES 2020. Foto: CES

Začátkem ledna se do amerického města hříchu sjelo přes 4400 technologických gigantů i nadějných startupů, aby tady jejich inovátoři ukázali, jak si představují naši zářnou budoucnost.

Díky „smarťanům“ může být každá domácnost chytrá. Jsou malí, ale šikovní!

Například kanadská společnost Knectek Labs se chystá přinést světlé zítřky pro všechny lenochy, které odpuzuje utahování plného odpadkového pytle v koši. V jejich chytrém koši se pytel sám uzavře a když uživatel smetí vynese, v prázdném koši se automaticky objeví nový pytel na odpadky. Bez podobného zlepšováku se nejspíš hravě obejdete, ale CES 2020 nabídl i praktičtější moderní udělátka.

Ani kapka nepřijde nazmar

Nejde o moto skupiny beznadějných alkoholiků, ale o cíl čističky Hydraloop. Zařízení se napojí přímo na domácí potrubí a dokáže dle stejnojmenného výrobce z Nizozemí vyčistit a znovu využít až 85 % vody spotřebované v domácnosti. Šedá voda z koupelen, umyvadel či praček se bez aplikace filtrů nebo chemie při čištění automaticky recykluje a putuje do WC splachovadel, bazénů nebo zavlažovacích systémů.

čistička vody Hydraloop

Čistička Hyperloop zrecykluje maximálně 530 litrů vody za den, což by mělo stačit pro potřeby 5členné rodiny. Nizozemci si z CES 2020 odnesli za revoluční produkt na recyklaci vody ocenění Nejlepší inovace v kategorii Udržitelnost, eko-design a chytrá energie.

Kolik zaplatí české domácnosti za vodu? To mě zajímá!

Hydraloop půjde do prodeje v 2. polovině letošního roku za cenu atakující 90 tisíc Kč. Návratnost zařízení závisí na místní ceně vody, např. v Německu se počáteční investice vrátí do 6 let, v Nizozemí si počkáte 12 let.

Konec nepříjemných slunečních paprsků při jízdě autem

Průzkum amerického úřadu pro silniční bezpečnost (NHTSA) zjistil, že nechtěné oslnění řidiče při jízdě způsobuje dvakrát více nehod než ostatní faktory závislé na počasí. Bosch proto přichází s protisluneční clonou, která s pomocí umělé inteligence, kamery a LCD panelu sleduje pohyby řidičovy hlavy, aby zastínila pouze oblast očí, výhled na cestu zůstává kompletně osvětlen.

protisluneční clona Virtual Visor od firmy Bosch

Novinka se zatím nachází ve fázi vývoje a není proto jasné, kdy se dostane na trh.

Chuť párků budoucnosti

Jejich „falešnými“ hovězími burgery už se ládují hladoví jedlíci ve více než 17 tisících restauracích v USA, Singapuru nebo v Hongkongu. Nyní se kalifornská firma Impossible foods pustila do výroby bezmasých párků a vepřového. Pochutiny napodobující jak chuť tak strukturu masa se připravují z rostlin, převážně ze sóji. První Impossible párky se začnou prodávat v několika pobočkách fast food řetězce Burger King v USA.

Plechový kuchař připraví 120 burgerů za hodinu. A nikdy nezapomene na okurku

Kdyby si modré potvory z Avatara sedly za volant

Režisér James Cameron si vysnil excentricky futuristické auto a automobilka Mercedes Benz nedokázala říct ne. Vznikl koncepční vůz Mercedes Vision AVTR, kterému nikdo neřekně jinak než Mercedes Avatar. Průhledné dveře mají nechat řidiče splynout s okolním prostředím. Pohon na přední i zadní nápravě umožňuje také částečný pohyb do stran. Baterii z organické grafenové strukturou lze údajně 100% recyklovat.

Do našich garáží se sci-fi elektromobil stěhovat nebude, s tím automobilka asi vůbec nepočítá. Až půjde do kin Cameronův film Avatar 2, postará se koncepční auto o pořádnou reklamu.

Jak vypadá prémiová elektrická kára pro znuděné milionáře? Chci se mrknout!

Kolik jazyků tvůj chytrý pomocník umí

To, co umí Google Překladač, dokáže taky. Stačí si do ucha nasadit chytrá sluchátká od Waverly Labs. S drobným zpožděním uslyšíte překlad právě vyslovených vět jednoho z 20 podporovaných jazyků. Češtinu v nabídce sice nenajdete, ale zařízení pojmenované Ambassador obsahuje kromě světových jazyků také třeba polštinu nebo vietnamštinu. Polyglotem bez námahy se můžete stát za něco málo přes 4 tisíc korun.

Ekologický elektromobil od Fiskera

Tvůrce legendárního hybridu Karma Henrik Fisker na CES 2020 lákal na nejnovější přírůstek své automobilky. Luxusní elektrické SUV Fisker Ocean se snažil dostat do podvědomí zákazníků jako nejzelenejší vůz na světě. Auto má solární střechu, interiér z materálů, které nepobuřují vegany, a několik prvků vozidla je vyrobeno z plastového odpadu vyloveného z vod oceánů.

Cenovka elektromobilu Fisker Ocean se bude pohybovat nad 850 tisíci Kč, ale automobilka nabídne také možnost pronájmu vozu v přepočtu za 8700 Kč za měsíc. Slíbený dojezd na 1 nabití má dosáhnout 482 km a na silnice se nový Ocean dostane někdy na přelomu roku 2021 a 2022.

Z největší solární jachty se stala loď poháněná sluncem, větrem i vodíkem

Pračka, která vám to spočítá

Technologický matador LG vybavil kombinovanou pračku se sušičkou ThinQ umělou inteligencí. Sensory identifikují tkaninu vhozenou do bubnu pračky a kus bílé techniky sám určí, který prací cyklus se pro špinavé prádlo nejvíce hodí. Zároveň přesně odměří, kolik pracího prostředku je k vyprání potřeba.

chytrá pračka LG ThinkQ

Díky efektivnímu praní a sušení má chytrá pračka od LG prodloužit životnost oděvů o 15 %.

Koupelna a WC: Tipy, jak ušetříte na výdajích za elektřinu a vodu