Vše o elektřině

Tučnou sankci za černý odběr elektřiny může zmírnit pouze soud

Elektriku máte v malíčku a malý hlásek v hlavě vám našeptává, že když se načerno připojíte do sítě, nikdo si toho nevšimne, protože málokdo se v té spleti drátů vyzná? Radši zkuste ušetřit na platbách za energie jinak, protože finanční sankce při odhalení se mohou vyšplhat i na cenu několika luxusních dovolených v exotice.

Tučnou sankci za černý odběr elektřiny může zmírnit pouze soud
Tučnou sankci za černý odběr elektřiny může zmírnit pouze soud

Přetáčení elektroměrů už pomalu vychází z módy, protože touto metodou se dají obalamutit pouze stará měřidla. Zloději elektřiny, kteří jdou s dobou a řídí se posledními krimi trendy, se proto stále častěji chtějí „blýsknout“ svými znalostmi elektrických rozvodů a snaží se elektřinu vysávat pomocí černých přípojek.

Přitom ušetřit pár tisíc za elektřinu se dá i zcela legálně, třeba výběrem levného dodavatele.

Náhrada škody se může vyšplhat až ke statisícům

Při dopadení příživníka na elektrické síti mu hrozí nejenom trest za krádež, či pokuta za přestupek podle závažnosti přestupku, ale také vyměření náhrady škody, kterou může provozovatel sítě vyčíslit podle vyhlášky č. 82/2011 Sb. z pera Ministerstva průmyslu a obchodu. 

Hodnoty teoretické spotřeby elektřiny dle vyhlášky se ani zdaleka nedrží při zemi. Text normy dovoluje totiž předpokládat, že zloděj elektřiny odebíral proud na plný příkon po dobu 24 hodin denně. Výše škody pak lehce vyletí do astronomických výšin.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Například nedávno na Šumpersku vyčíslila energetická společnost nachytanému zloději škodu ve výši 370 tisíc Kč za roční nelegální odběr elektřiny v rodinném domě. Přestože reálně mohl odcizit proud maximálně za pár desítek tisíc korun.

Tonoucí se chytá stébla od Ústavního soudu

Přísnou vyhlášku ale trochu zmírňuje judikatura českých soudů. Ústavní soud totiž rozhodl, že obecné soudy nesmí vyhlášku o způsobu stanovení náhrady škody aplikovat doslovně.

Naopak měly by se snažit vždy zohledňovat specifické okolnosti případu, tak aby se zjištěná škoda blížila co nejvíce škodě skutečné. Soudci se mohou od vyhlášky odchýlit částečně, nebo ji dokonce ignorovat úplně. Při určování škody si mohou pomoci například předchozí historií spotřeby černého odběratele nebo znaleckými posudky.