Technologie

Robot se učí od člověka, jak zpracovávat sklo

Robot nemusí být přímo naprogramován k dosažení konkrétního výsledku, může se také pozvolna učit a daný postup sám „odkoukat“. Jak může takové snažení vypadat a k čemu je to dobré? Výzkumnice a umělkyně Stefanie Pender učí robota sklářskému řemeslu. Podívejte se na výtvory mistra skláře s pomocí robotické přesnosti.

Robot se učí od člověka, jak zpracovávat sklo
Robot se učí od člověka, jak zpracovávat sklo

Úvodní fotografie: stefaniepender.com, upraveno

Stefanie Pender se při své tvůrčí práci dlouhodobě věnuje zpracování skla. Zvládnutí sklářského řemesla však vyžadovalo mnoho let učení a získávání zkušeností přímo z praxe. Nyní začala zkoumat způsob přenosu člověkem nabytých manuálních dovedností do podoby použitelné pro robotickou automatizaci. Zjednodušeně řečeno, hledá odpověď na otázku, jak převést specifickou fyzickou zručnost do podoby použitelných dat.

Vyvinula vlastní 3D tiskárnu na skleněné výrobky

Pro svůj výzkum využívá Pender technologii 3D tisku. Tiskárnu však musela přizpůsobit potřebám používaného materiálu. Skleněné vlákno prochází skrze trysku, zatímco jej hořák s dvojitým plamenem roztaví na teplotu přes 1090 stupňů Celsia. Roztavené sklo se potom aplikuje na pracovní plochu a vytvářený objekt. Ze spolupráce člověka a robota vznikají originální produkty geometrických tvarů.

Cílem tohoto netypického umělecko-vědeckého projektu je vyvinout technologické systémy pro podporu integrace naučených lidských dovedností do automatizovaného výrobního procesu. Zároveň se Pender snaží obohatit svůj obor a zjistit, jak mohou být robotické a digitální přístroje použity k vytvoření nových forem a technik ve sklářství.

Múzy vs. věda: Umělkyně z Holandska tiskne své výtvory na 3D tiskárně

Jak to všechno začalo?

Tento projekt se začal realizovat v rámci světově uznávaného workshopu Pier 9, který nabízí kreativním nadšencům a inovátorům příležitost projít si celým procesem vzniku věcí, od digitálního modelu až po hotový fyzický objekt. Účastníci se podílejí na hledání způsobů, jak dále rozvíjet možnosti 3D designu, výrobních technologií a posouvat hranice stávajících možností.

Anketa

Myslíte si, že při 3D tisku mohou lidé utrpět nějaká zranění?