Domácnost

Výpočet spotřeby energie: Zjistěte, kolik vaše domácnost spotřebuje

Nejste spokojeni s konečnou částkou na vaší faktuře za elektřinu, ale nemáte tušení, co za tím vězí? Je chyba v nevýhodné nabídce dodavatele, v nevhodně zvoleném tarifu a nebo snad máte v domácnosti energetického upíra, který nenápadně usosává elektřinu ze zásuvek? Abyste odhalili, kde je lidově řečeno „zakopaný pes“, musíte znát svou spotřebu energie. Zjistěte, jak si ji můžete vypočítat!

Výpočet spotřeby energie: Zjistěte, kolik vaše domácnost spotřebuje
Výpočet spotřeby energie: Zjistěte, kolik vaše domácnost spotřebuje

Znát spotřebu elektrické energie v domácnosti se hodí téměř každému, kdo by rád našel skulinky, jak co nejvíce ušetřit na výdajích za elektřinu. Mimo to však tuto informaci oceníte tehdy, když plánujete nákup několika nových spotřebičů, krátce po přestěhování a nebo třeba při rekonstrukci bydlení. Spotřeba vám totiž celkem přesně nastíní, s jakými náklady na elektřinu můžete počítat, a usnadní vám tak plánování domácího rozpočtu nebo stanovení výše záloh.

Vezměte k ruce papír a tužku

Při posuzování spotřeby elektrické energie hraje hlavní roli příkon jednotlivých spotřebičů, které používáte. Udává se ve wattech (W) a jeho hodnotu poměrně snadno najdete v návodu ke konkrétnímu spotřebiči. U novějších kousků pak můžete nahlédnout také na energetický štítek. Druhým důležitým údajem, který budete pro výpočet potřebovat, je také průměrná doba, po kterou je daný spotřebič v provozu. Pokud mezi sebou tyto dvě hodnoty vynásobíte, snadno spočítáte spotřebu elektrické energie ve watthodinách.

Příkon a výkon: Jak se vyznat v pojmech?

Jak to tedy bude vypadat v praxi? Pokud budeme počítat s aktuální průměrnou cenou elektřiny za 1 kWh, která je přibližně 4,91 Kč/kWh, můžeme postupovat následovně:

Spotřebič má příkon 100 W, je zapnutý 5 hodin denně. Spotřebu za měsíc tedy zjistíme tak, že vynásobíme 30 dní v měsíci × 5 hodin × 100 W, což je celkem 15.000 Wh neboli 15 kWh. S cenou 4,91 Kč/kWh tedy budou měsíční náklady na spotřebu energie 73,65 Kč, což za rok činí asi 883,8 Kč.

Výpočet spotřeby domácnosti

Problém však nastává v případě spotřebičů, které během své doby spuštění spotřebovávají pokaždé jiné množství energie. Příkladem může být třeba pračka nebo myčka, kde se hodnoty mění nejen během jednoho spouštěcího cyklu, ale také podle toho, jaký program zvolíte. U složitějších spotřebičů se tak vyplatí prozkoumat důkladněji energetický štítek, na kterém byste měli najít i přibližnou roční spotřebu elektrické energie daného přístroje.

7 jednoduchých tipů, jak ušetřit za elektřinu

Přesnější čísla získáte díky měřiči elektrické energie

Pokud si potrpíte na přesnost, můžete si navíc pořídit měřič elektrické energie. Stojí většinou jen pár stokorun a prozradí vám, kolik elektřiny spotřebuje vaše pračka či myčka během konkrétního cyklu, který používáte nejčastěji.

Propočty navíc můžete kombinovat i s odhady, které jsou volně k dispozici na internetu. Efektivní cestou tak může být například přesný propočet pro větší spotřebiče a jednoduchý odhad pro ty menší.

Průměrná roční spotřeba domácích spotřebičů

Elektrospotřebič

Průměrná roční spotřeba v kWh

Vysavač

18

Žehlička

42

Pračka A+++

120

Kombinovaná lednice s mrazákem A+++

165

Televize OLED TV 140 cm

175

Myčka na nádobí A+++

235

Sušička A+++

280

Tip: Výpočet spotřeby vám pomůže určit, kde přesně vám utíkají peníze za energie. Vyplatí se zaměřit hlavně na větší spotřebiče, jako je například lednice, myčka a nebo pračka. Starší modely totiž mohou být opravdu nenasytné a často se je vyplatí vyměnit, i když zatím stále bezproblémově slouží. Pokud vyberete dobře, můžete počítat s tím, že investice se vám brzy vrátí v podobě ušetřené elektrické energie. Pomocníkem, který zaručí, že opravdu ušetříte, je energetický štítek, který byste měli před nákupem důkladně prozkoumat.

Energetický štítek spotřebiče: Jak se v něm vyznat?

Využijte internetovou kalkulačku

Pokud nejste fanoušky staré dobré metody s papírem, tužkou a kalkulačkou, existuje naštěstí řešení i pro vás. V dnešní digitální době totiž není problém spočítat si spotřebu snadno a rychle online. Stačí jen najít dobrou internetovou kalkulačku. Ty propracovanější vám na pár kliknutí ukážou nejen to, jaká je vaše celková spotřeba, ale upozorní také na nenasytné spotřebiče, které vám „sežerou“ největší množství energie. Zjistit můžete také, kolik zbytečně zaplatíte za spotřebiče s horší energetickou třídou a zda by vašemu rodinnému rozpočtu prospěla změna dodavatele. S takovým množstvím informací už snadno přijdete na to, kde přesně můžete ušetřit a o kolik můžete faktury za elektřinu snížit.

Zjistili jste, že za vašimi vysokými fakturami stojí nevýhodná nabídka od dodavatele? Najděte lepšího!

Kalkulačky spotřeby se většinou hodí pro všechny domácnosti. Některé nabízejí pouze modelové příklady, v jiných však můžete poměrně přesně nastavovat nespočet parametrů. Pokud tedy chcete získat přesnější výsledky, vyberte si takovou kalkulačku, která vám umožní u jednotlivých spotřebičů nastavit i detaily, jako jsou například příkon, délka obrazovky či energetická třída.

Tip: V naší kalkulačce spotřeby elektřiny si projdete virtuálními místnostmi, ve kterých si navolíte spotřebiče, které reálně používáte. Následně můžete zadat i jejich parametry. Pokud však neznáte jejich přesný příkon, výsledku se dopátráte i tak –⁠ kalkulačka totiž použije průměrné hodnoty nejčastějších zařízení.