Domácnost

Nejlevnější elektřina? Nejvýhodnější cena nemusí být nejlepší volbou

Účty za elektřinu se můžou pořádně promítnout do rodinného rozpočtu. Jak si ale zajistit nejvýhodnější cenu elektřiny a ušetřit tak náklady za energie? Než si sjednáte novou smlouvu, měli byste si prověřit různé faktory, které vaši cenu nakonec ovlivní, a využít také online kalkulačku.

Nejlevnější elektřina? Nejvýhodnější cena nemusí být nejlepší volbou
Nejlevnější elektřina? Nejvýhodnější cena nemusí být nejlepší volbou

Nízké účty za elektřinu jsou lákavé, ale samotná výhodná cena ještě nemusí být tou nejlepší volbou. I když si vyberete dodávku elektřiny za nízkou cenu, špatně si můžete přečíst smluvní podmínky u problémového dodavatele nebo si sjednáte smlouvu na dobu, kterou jste nechtěli, a problémy jsou na světě. Právě smluvní podmínky, které jsou psány na několika stranách, si málokdo nastuduje, a tak se v nich může objevit mnoho zapeklitostí. 

Také se může stát, že elektřinu odebíráte od dodavatele, který příliš dlouho nabízí nízké ceny a přitom nenakupuje elektřinu na trhu dostatečně dopředu. To byl také problém dodavatele Bohemia Energy, který zkrachoval v roce 2021, podobně jako několik dalších malých dodavatelů. Výsledkem bylo, že téměř milion klientů muselo přejít k dodavatelům poslední instance na základě svých distribučních oblastí. Čekalo je nepříjemné překvapení v podobě extrémně vyšších cen elektřiny a plynu. 

V roce 2022 poté započala energetická krize, na kterou řada méně seriozních dodavatelů reagovala tak, že zvláště u smluv na dobu určitou zvýšili cenu až na desetinásobek oproti cenám z roku 2021. Důvodem jedné z největších energetických krizí v Česku i celé Evropě bylo hned několik faktorů. Z nich ten nejpodstatnější bylo prudké zvýšení cen elektřiny na burze vlivem zvýšené poptávky, ale také zdražením energetických povolenek. V neposlední řadě se do cen elektřiny promítají i ceny plynu. Jak je to možné? Čím více státy EU sází na obnovitelné zdroje, které nejsou vždy stoprocentně stabilní, tím více se prozatím musí tato nestabilita ve vyrobené energii dohánět. Právě k tomu jsou ve velké míře využívány plynové elektrárny. A právě do cen plynu od roku 2021 zasahovalo Rusko, které svou politikou vyvolalo válku na Ukrajině a plynovou krizi v Evropě.

Od roku 2023 na tuto krizi reagovala česká vláda, která zavedla zastropování cen elektřiny a plynu. I tak velká část dodavatelů dlouhou dobu udržovala své zákazníky na zastropovaných cenách, případně cenách mírně pod stropem. V průběhu roku 2023 se ale situace na trhu stabilizovala natolik, že cena elektřiny začala výrazněji klesat, na což zareagovali opět obchodníci a často odběratelům nabízeli novou smlouvou se sníženou cenou pod původní strop, ale například s fixací na rok až 3 roky. Důležité proto bylo, aby si zákazníci u této fixace zkontrolovali, zda dodavatel garantuje další snížení v následujících letech, jinak by tato fixace byla nevýhodná.

Je toho na vás moc? Pojďme si přehledně projít, na co všechno si u sjednání nové smlouvy dávat pozor.

Ceníky elektřiny E.ON, ČEZ, PRE: Rok 2024

Na co si dát u dodavatelů elektřiny pozor

Dříve mezi neseriozní praktiky nepoctivých dodavatelů patřilo například to, že uzavírali smlouvu na dobu určitou delší než pět let. To už naštěstí dnes není možné, maximální délka fixace je v délce tří let. Objevují se ale i naopak smlouvy, které mají fixaci, ale pouze na jeden měsíc. U takové smlouvy bývá nabízená cena o dost nižší než u běžné smlouvy s delší fixací, ale na druhou stranu se může změnit v následujících měsících, kdy není takto nízká cena garantována. Pokud se cena na trhu s elektřinou výrazně zvedne, bude to mít dopad i na zákazníky, podobně jako tomu bylo v roce 2022.

Problematická byla i délka výpovědní doby. Tyto nekalosti by měl ošetřil nový energetický zákon. V současné době se tak můžete setkat například s tím, že vám dodavatel negarantuje cenu, ale pouze „smlouvu“. Může se tedy kdykoliv stát, že vám zvýší cenu. Vy poté sice můžete přejít k jinému dodavateli, ale v případě vyšších cen na burze vám to nebude nic platné. Pokud od takové smlouvy chcete odejít, pak budete nuceni zaplatit sankci. 

Proč se cena elektřiny u dodavatelů liší? Zjistěte, kolik ušetříte

Kde si zajistit nejlevnější elektřinu pro domácnost

Nejjednodušším řešením je využití online kalkulačky dodavatelů s indexem komplexnosti. Ten zohledňuje hned několik faktorů, podle nichž porovnává férovost obchodních podmínek nebo proklientský přístup dodavatele. Hodnotu indexu komplexnosti najdete jako ikonu žárovky u každého produktu, který je zařazen do srovnání v kalkulačce cen elektřiny. Vytvořili ho energetičtí experti a zahrnuje mimo jiné tyto ukazatele:

Výběr dodavatele

Online kalkulačka vám srovná desítky dodavatelů

Online kalkulačka cen elektřiny vám srovná desítky dodavatelů podle vámi zadaných kritérií. Každý zákazník dostane nabídku na míru podle výše své faktury, nebo podle účelu, k jakému elektřinu využívá. Všechny nabídky se vám srovnají od nejnižší ceny, ale důležité je sledovat právě i index komplexnosti.

Ten je označen žárovkou – čím více září, tím lepší podmínky dodavatel nabízí. Index nabývá hodnot od 0 do 180 bodů. Nenechte se tedy nalákat jen na nejnižší cenu, ale vezměte v potaz i index komplexnosti. Z dlouhodobého hlediska se vám to určitě vyplatí.

Pokuta za předčasný odchod u malých dodavatelů se může vyšplhat na 8 až 10 tisíc

Jak chytrá kalkulačka elektřiny funguje?

Vyplnění údajů pro srovnání dodavatelů elektřiny vám nezabere déle než 5 minut. Než začnete s porovnáváním dodavatelů, vezměte si k ruce nejlépe svoji poslední fakturu za elektřinu. Z té vyčtete výši svojí spotřeby elektřiny, velikost jističe i distribuční sazbu.

Pokud nemáte fakturu k dispozici, můžete si udělat orientační srovnání podle velikosti vašeho bytu a účelu, k jakému elektřinu využíváte:

Dále vyplníte svůj kraj, abyste dostali pouze relevantní nabídky dodavatelů působících v místě vašeho bydliště podle distribučního území. A to je vše – během několika sekund získáte srovnání dodavatelů podle vámi zadaných kritérií.

Změna dodavatele

Jaké jsou výhody chytré kalkulačky?

Díky chytré kalkulačce cen elektřiny dosáhnete nejen peněžní, ale také časové úspory. Procházet si nabídky desítek dodavatelů elektrické energie by bylo velmi časově náročné. Energetičtí specialisté to již udělali za vás, navíc pravidelně aktualizují ceny elektřiny podle nejnovějších ceníků dodavatelů. Pokud byste si s čímkoliv nevěděli rady nebo byste chtěli pomoci s výběrem nového dodavatele, můžete specialistu kontaktovat na telefonu. Vysvětlí vám také to, jak funguje index komplexnosti a kde přesně se skrývají záludnosti u jednotlivých dodavatelů.

Noční proud už nefunguje aneb 7 věcí, které jste možná nevěděli o nízkém tarifu elektřiny

Nejlevnější dodavatelé elektřiny v roce 2024

Díky porovnání dodavatelů hned zjistíte, zda máte nejlevnějšího dodavatele, nebo platíte za elektřinu zbytečně moc. V průměru mohou zákazníci ušetřit díky změně dodavatele až přes 4 000 korun ročně. Jestliže elektřinou vytápíte nebo máte velkou domácnost, bude vaše úspora pravděpodobně ještě vyšší. A jako bonus se můžete spolehnout na to, že díky indexu komplexnosti si vyberete dodavatele s férovými podmínkami.

A právě v roce 2024 je možná ideální šance, jak získat opravdu výhodné ceny, protože na burze se obchoduje nejlevnější cena elektřiny za poslední 3 roky. To ale nebude napořád. Proto si zajistěte nejlevnější elektřinu na trhu pomocí srovnávače co nejdřív to půjde.

Vyzkoušejte chytrou kalkulačku hned teď! Najít nejvýhodnějšího dodavatele!