Domácnost

Nejlevnější elektřina? Nejvýhodnější cena nemusí být nejlepší volbou

Účty za elektřinu se můžou pořádně promítnout do rodinného rozpočtu. S praktickou online kalkulačkou si snadno porovnáte ceny dodavatelů na trhu a najdete nejnižší nabídku. Ale než si s novým dodavatelem plácnete, měli byste si prověřit ještě další faktory.

Nejlevnější elektřina? Nejvýhodnější cena nemusí být nejlepší volbou
Nejlevnější elektřina? Nejvýhodnější cena nemusí být nejlepší volbou

Nízká cena elektřiny je lákavá, ale nejvýhodnější cena ještě nemusí být tou nejlepší volbou. Mezi dodavateli elektřiny se skrývá celá řada nepoctivých firem. Stačí si otevřít jejich obchodní podmínky a rázem si budete připadat jako Alenka v říši divů. Podmínky na desítky stránkách si málokdo nastuduje, a tak se v nich může objevit spoustu zapeklitostí.

Na co si dát u dodavatelů elektřiny pozor

Mezi oblíbené praktiky nepoctivých dodavatelů patří například smlouva na dobu určitou delší než pět let. Problematická může být také délka výpovědní lhůty a další faktory. Tyto nekalosti by měl ošetřit nový energetický zákon, ale bohužel ještě nebyl uveden v platnost, a tak vám může pomoci alespoň prověření, zda se dodavatel přihlásil k tzv. energetické deklaraci.

Proč se cena elektřiny u dodavatelů liší? Zjistěte, kolik ušetříte

Index komplexnosti vám pomůže prověřit dodavatele

Ještě jednodušším řešením je využití online kalkulačky dodavatelů s indexem komplexnosti. Ten zohledňuje hned několik faktorů, podle nichž porovnává férovost obchodních podmínek nebo proklientský přístup dodavatele. Hodnotu indexu komplexnosti najdete jako ikonu žárovky u každého produktu, který je zařazen do srovnání v kalkulačce cen elektřiny. Vytvořili ho energetičtí experti a zahrnuje mimo jiné tyto ukazatele:

Výběr dodavatele

Online kalkulačka vám srovná desítky dodavatelů

Online kalkulačka cen elektřiny vám srovná desítky dodavatelů podle vámi zadaných kritérií. Každý zákazník dostane nabídku na míru podle výše své faktury, nebo podle účelu, k jakému elektřinu využívá. Všechny nabídky se vám srovnají od nejnižší ceny, ale důležité je sledovat právě i index komplexnosti.

Ten je označen žárovkou – čím více září, tím lepší podmínky dodavatel nabízí. Index nabývá hodnot od 0 do 180 bodů. Nenechte se tedy nalákat jen na nejnižší cenu, ale vezměte v potaz i index komplexnosti. Z dlouhodobého hlediska se vám to určitě vyplatí.

Pokuta za předčasný odchod u malých dodavatelů se může vyšplhat na 8 až 10 tisíc

Jak chytrá kalkulačka elektřiny funguje?

Vyplnění údajů pro srovnání dodavatelů elektřiny vám nezabere déle než 5 minut. Než začnete s porovnáváním dodavatelů, vezměte si k ruce nejlépe svoji poslední fakturu za elektřinu. Z té vyčtete výši svojí spotřeby elektřiny, velikost jističe i distribuční sazbu.

Pokud nemáte fakturu k dispozici, můžete si udělat orientační srovnání podle velikosti vašeho bytu a účelu, k jakému elektřinu využíváte:

Dále vyplníte svůj kraj, abyste dostali pouze relevantní nabídky dodavatelů působících v místě vašeho bydliště podle distribučního území. A to je vše – během několika sekund získáte srovnání dodavatelů podle vámi zadaných kritérií.

Změna dodavatele

Jaké jsou výhody chytré kalkulačky?

Díky chytré kalkulačce cen elektřiny dosáhnete nejen peněžní, ale také časové úspory. Procházet si nabídky desítek dodavatelů elektrické energie by bylo velmi časově náročné. Energetičtí specialisté to již udělali za vás, navíc pravidelně aktualizují ceny elektřiny podle nejnovějších ceníků dodavatelů. Pokud byste si s čímkoliv nevěděli rady, nebo jste chtěli pomoci s výběrem nového dodavatee, můžete specialistu kontaktovat na telefonu. Vysvětlí vám také to, jak funguje index komplexnosti a kde přesně se skrývají záludnosti u jednotlivých dodavatelů.

Dodavatelé elektřiny 2020: Jak poznat důvěryhodného dodavatele?

Ušetřete až přes 2000 Kč ročně

Díky porovnání dodavatelů hned zjistíte, zda máte nejlevnějšího dodavatele, nebo platíte za elektřinu zbytečně moc. V průměru mohou zákazníci ušetřit díky změně dodavatele až přes 2000 korun ročně. Jestliže elektřinou vytápíte nebo máte velkou domácnost, bude vaše úspora pravděpodobně ještě vyšší. A jako bonus se můžete spolehnout na to, že díky indexu komplexnosti si vyberete dodavatele s férovými podmínkami.

Vyzkoušejte chytrou kalkulačku hned teď! Najít nejvýhodnějšího dodavatele!