Domácnost

Jak na přepis energií při změně odběratele? Poradíme, jak postupovat

Stěhujete se, pronajímáte byt, kupujete nemovitost, anebo rozplétáte dědické závazky? Když si sbalíte kufry a přesunete se o dům dál, elektroměr si s sebou do zavazadla vzít nemůžete. V těchto případech musí starý i nový odběratel vyplnit pár lejster, aby odběrné místo neskončilo při nedbalém přepisu energií v černém odběru. Na co nesmíte zapomenout při převodu elektřiny na nového majitele?

Jak na přepis energií při změně odběratele? Poradíme, jak postupovat
Jak na přepis energií při změně odběratele? Poradíme, jak postupovat

Převod odběru elektřiny může trvat jeden den, ale klidně i měsíc. Běžná doba potřebná pro vyřízení přepisu se pohybuje kolem 2–5 týdnů, ovlivňuje ji však celá řada faktorů – kromě typu přepisu také způsob komunikace, jež jste s dodavateli zvolili, jejich interní lhůty na odpověď a mnohé další. Pokud však nový i starý zákazník dojdou spolu na pobočku energetické firmy se všemi dokumenty, může se vše odbýt za jediný den.

Přepis energií usnadňuje spolupráce obou stran

Nejlepší je, když střídání stráží v odběrném místě provádějí starý a nový zákazník společně. Nehrozí pak, že odběratel „na odchodu“ ukončí smlouvu k určitému datu a nový odběratel se přihlásí k dodávkám elektřiny až s několikadenní prodlevou, takže daná domácnost během této krátké doby sklouzne do černého odběru.

Pronájem: Proč je přepis energií na nájemníka výhodnější pro obě strany?

počet hlasů: 10

Dva typy přepisu elektřiny

Existují dva různé modely přepisu elektřiny. V případě, že je potřeba přepsat elektřinu od stejného dodavatele na jinou osobu, pak se jedná o tzv. přepis odběrného místa. Pokud je dodavatel nového odběratele jiný, jde o přepis se změnou dodavatele. Druhá varianta pochopitelně vyžaduje trochu více papírování a také vyřízení změny bude trvat o něco déle. Celý proces výrazně usnadní spolupráce a dobrá komunikace obou zainteresovaných odběratelů. V opačném případě nastanou prodlevy a komplikace, které mohou vyústit například v černý odběr elektřiny.

Kdy k převodu odběrného místa dochází?

Dokumenty, které potřebujte při přepisu energií

Kolik lejster musí každá strana podškrábnout a vyplnit, se liší podle dodavatele. Někde vtěsnají všechny formality do jednoho dokumentu, jinde potřebné informace rozkouskují do několika samostatných papírů.

Nicméně základní typy dokumentů, jež bude potřeba vyplnit nebo dodat, jsou všude podobné. Všichni dodavatelé se shodují na tom, že pro rychlý a bezproblémový přepis je nejlepší, když starý i nový odběratel dodají potřebné formuláře najednou. Jaké dokumenty jsou tedy potřeba?

Přepis energií vyžaduje příslušné dokumenty.

Třeba u společnosti ČEZ dokládá zákazník, který odběrné místo opouští, tři dokumenty: Žádost o ukončení smlouvy, Plnou moc pro dodavatele při ukončení a Předávací protokol, kam se zapisují stavy na elektroměru při změně zákazníka. Zatímco u E.ONu a PRE stačí, když nový a starý klient společně podepíšou a vyplní jeden formulář (Žádost o změnu/uzavření/ukončení smlouvy u PRE a Žádost o změnu zákazníka u E.ONu).

Na webových stránkách jednotlivých firem se většinou dočtete, jak konkrétně postupovat. Zároveň tam často najdete i některé formuláře, které si můžete vytisknout a v klidu doma vyplnit.

Podrobné návody, jak postupovat v konkrétních případech, naleznete na webových stránkách prepis.cz. Praktická stránka společnosti E.ON popisuje všechny situace, které mohou nastat. Kromě návodů na přepis elektřiny na webu najdete i postup pro přepis plynu.

Distributor, nebo dodavatel? Kdo je kdo?

počet hlasů: 18

Někteří dodavatelé ponechávají na klientových bedrech také uzavření smlouvy o připojení do distribuční soustavy s distributorem. Jinde si vyžádají plnou moc a zajistí tuhle formalitu sami.

Které spotřebiče žerou v mé domácnosti nejvíce elektřiny? To mě zajímá!

Proces je uzavřen ukončovací fakturou

Po úspěšném podání a vyřízení přepisu obdrží původní odběratel ukončovací fakturu. Zda je na ní přeplatek či nedoplatek už nového zákazníka nijak neovlivňuje.

Jestli s vámi původní odběratel z nějakého důvodu nekomunikuje a od energií se neodhlásil, pak podepíšete čestné prohlášení, že dotyčný není k dostižení a už v nemovitosti nebydlí. Dodavatel by ho měl automaticky odhlásit a kontaktovat.

Jak na přepis energií u velkých dodavatelů

Postup pro převod elektřiny u jednotlivých společností není na chlup stejný. Více informací k přepisu energií u dominantních dodavatelů najdete pod následujícími odkazy.

Stěhování nemusí vždy znamenat ukončení smlouvy bez sankcí

Když se rozhodnete zvednout kotvy a změnit bydliště, féroví dodavatelé to přijmou a bez řečí ukončí vaši smlouvu, ať už je sepsána na dobu určitou či neurčitou. Jenže zákon tuhle situaci nijak neupravuje, čehož využívají méně zásadové firmy.

Který dodavatel hraje fér? Napoví hodnoty žárovkového indexu v naší kalkulačce.

Pokud jste se u některých dodavatelů uvázali na rok či delší dobu a zrovna se stěhujete, mohou vás nutit ve staré smlouvě pokračovat i v novém bydlišti. Jinak vám budou před očima šermovat ceníkem pokut, kde najdete tučnou sankci za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou.