Domácnost

Jak na přepis energií při změně odběratele? Poradíme, jak postupovat

Stěhujete se, pronajímáte byt, kupujete nemovitost, anebo rozplétáte dědické závazky? Když si sbalíte kufry a přesunete se o dům dál, elektroměr si s sebou do zavazadla vzít nemůžete. V těchto případech musí starý i nový odběratel vyplnit pár lejster, aby odběrné místo neskončilo při nedbalém přepisu energií v černém odběru. Na co nesmíte zapomenout při převodu elektřiny na nového majitele?

Jak na přepis energií při změně odběratele? Poradíme, jak postupovat
Jak na přepis energií při změně odběratele? Poradíme, jak postupovat

Převod odběru elektřiny může trvat jeden den, ale klidně i měsíc. Záleží, jakou formu komunikace s dodavatelem zvolíte. Pokud nový i starý zákazník dojdou spolu na pobočku energetické firmy se všemi dokumenty, může se vše odbýt za jediný den. Pokud přepis energií řešíte poštou či přes e-mail, počítejte radši s delší časovou rezervou.

Přepis energií usnadňuje spolupráce obou stran

Nejlepší je, když střídání stráží v odběrném místě provádějí starý a nový zákazník společně. Nehrozí pak, že odběratel „na odchodu“ ukončí smlouvu k určitému datu a nový odběratel se přihlásí k dodávkám elektřiny až s několikadenní prodlevou, takže daná domácnost během této krátké doby sklouzne do černého odběru.

Kdy k převodu odběrného místa dochází?

Pronájem: Proč je přepis energií na nájemníka výhodnější pro obě strany?

počet hlasů: 9

Dokumenty, které potřebujte při přepisu energií

Kolik lejster musí každá strana podškrábnout a vyplnit, se liší podle dodavatele. Někde vtěsnají všechny formality do jednoho dokumentu, jinde potřebné informace rozkouskují do několika samostatných papírů.

Třeba u společnosti ČEZ dokládá zákazník, který odběrné místo opouští, tři dokumenty: Žádost o ukončení smlouvy, Plnou moc pro dodavatele při ukončení a Předávací protokol, kam se zapisují stavy na elektroměru při změně zákazníka. Zatímco u E.ONu a PRE stačí, když nový a starý klient společně podepíšou a vyplní jeden formulář (Žádost o změnu/uzavření/ukončení smlouvy u PRE a Žádost o změnu zákazníka u E.ONu).

Co musí pro dodavatele připravit nový klient, který se v odběrném místě čerstvě zabydluje? Kromě dokumentů souvisejících se změnou zákazníka se často předkládá také doklad o vlastnictví nebo vztahu k odběrnému místu. Sem patří kupní či podnájemní smlouva doplněná výpisem z katastru nemovitostí, kopie úmrtního listu, doklad o dědictví nebo i čestné prohlášení, že se původní odběratel poděl neznámo kam.

Distributor, nebo dodavatel? Kdo je kdo?

počet hlasů: 15

Někteří dodavatelé ponechávají na klientových bedrech také uzavření smlouvy o připojení do distribuční soustavy s distributorem. Jinde si vyžádají plnou moc a zajistí tuhle formalitu sami.

Které spotřebiče žerou v mé domácnosti nejvíce elektřiny? To mě zajímá!

Jak na přepis energií u velkých dodavatelů

Postup pro převod elektřiny u jednotlivých společností není na chlup stejný. Více informací k přepisu energií u dominantních dodavatelů najdete pod následujícími odkazy.

Stěhování nemusí vždy znamenat ukončení smlouvy bez sankcí

Když se rozhodnete zvednout kotvy a změnit bydliště, féroví dodavatelé to přijmou a bez řečí ukončí vaši smlouvu, ať už je sepsána na dobu určitou či neurčitou. Jenže zákon tuhle situaci nijak neupravuje, čehož využívají méně zásadové firmy.

Který dodavatel hraje fér? Napoví hodnoty žárovkového indexu v naší kalkulačce.

Pokud jste se u některých dodavatelů uvázali na rok či delší dobu a zrovna se stěhujete, mohou vás nutit ve staré smlouvě pokračovat i v novém bydlišti. Jinak vám budou před očima šermovat ceníkem pokut, kde najdete tučnou sankci za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou.