Vše o elektřině

5 důvodů, proč klesá cena elektřiny

Elektřina a plyn zlevňují na trzích a ceny energií klesají pod vládní strop. Podívejme se na důvody tohoto trendu a co nás čeká v budoucnosti.

5 důvodů, proč klesá cena elektřiny
5 důvodů, proč klesá cena elektřiny

Za 160 euro za MWh je možné nyní nakoupit elektřinu na tento rok, zatímco cena pro příští rok se pohybuje pod 190 euro za MWh. Tato cena je výrazně pod cenovým stropem stanoveným vládou, který činí přibližně 208 euro za MWh (5000 Kč za MWh bez DPH). Jaké jsou důvody takového poklesu cen elektřiny, který se neočekával? 

Ceny dodavatelů míří pod vládní strop. Zjistěte, kolik můžete ušetřit

1. Mírná zima

ima, která postihla Evropu, byla mírná a ovlivnila spotřebu elektřiny i plynu. Říjen byl zejména teplý, s průměrnými teplotami asi 2,5 stupňů vyššími než obvykle. Úměrně k tomu, teplota klesá, spotřeba plynu klesá o 4,5 %.

Někteří spotřebitelé tak začali topit později a s cílem šetřit. „Pokud je v zimním měsíci teplota o 1 °C nižší, je měsíční spotřeba v ČR o přibližně 450 GWh (gigawatthodin) taktéž nižší, tedy o 42 milionů m3,“ řekl Michal Macenauer, ředitel strategie EGÚ Brno.

2. Nižší spotřeba plynu

V minulém roce došlo k významnému nárůstu cen elektřiny a plynu. Ceny plynu se zvýšily u některých dodavatelů ze 700-1000 Kč za MWh až na úroveň 3500-4000 Kč za MWh. Při vysoké spotřebě plynu kolem 20 MWh (např. při vytápění rodinného domu) to mohlo vést k nárůstu ročních nákladů až o několik desítek tisíc korun. V médiích byly zveřejněny tipy na úspory, které mohou domácnosti uplatnit u sebe doma. 

Kromě domácnosti možnosti úspor hledal i průmysl, u kterého taktéž padala spotřeba. Některé energeticky náročné společnosti měly problémy, například pekárny. Celková spotřeba plynu klesla v roce 2022 o 19 % a očekává se, že bude klesat i v letošním roce, i když jen mírně.

Správné teploty vytápění 


Místnost k vytápění

Stupně

Obývací pokoj

19–20 °C

Chodba

10–15 °C

Ložnice

15–17 °C

Koupelna

22 °C

Kuchyně

18 °C

Plyn je jedním ze zásadních zdrojů, ze kterých se vyrábí elektřina. Plynové elektrárny slouží především jako záložní zdroje v situaci, když byla nedostatečná výroba především z obnovitelných zdrojů energie. Na výrobu 1 MWh elektřiny z plynu je potřeba přibližně 2 MWh plynu a 1/3 emisní povolenky. 

3. Dodávky LNG plynu 

Zastavení plynu z Ruska mělo drastický vliv na ceny plynu a poté i elektřiny. Cena elektřiny vyšplahala až k úrovni 1000 eur za MWh (25 000 Kč). Bylo nutné Evropu saturovat především LNG, respektive zkapalněným plynem, se zemí, které ho dováží. Do Evropy proto zamířily tankety s LNG plynem, který nyní tvoří přibližně 25 - 30 %  celkových dodávek plynu do Evropy s tím, že většinou pochází ze Spojených států, Kataru nebo Nigérie. Podobný podíl má také Norsko. Přibližně 11,6 % plynu je dováženo z Alžírka. Zatímco Rusko ještě koncem roku mělo na celkových dodávkách plynu podíl kolem 50 %, v současnosti už mají podíl jen přibližně desetinový. 

Dovoz LNG plynu z jednotlivých zemí či částí světa do Evropy  

Dovoz LNG plynu do Evropy

 

4. Větrné elektrárny

Větrné počasí, zejména na konci prosince, vedlo k tomu, že cena elektřiny na trhu s krátkodobými smlouvami (SPOT) se po dlouhé době, v některých hodinách, dostala do záporných hodnot. V těchto hodinách bylo výrazně přebývající množství elektřiny. I když v lednu větrné elektrárny vyráběly málo kvůli téměř bezvětrnému počasí, ukazuje se, že mohou mít vliv na vývoj na evropském energetickém trhu.

Domácnosti s tarify SPOT mohou profitovat z těchto odchylek prostřednictvím průběžného (online) měření a využívat elektřinu v době, kdy je cena velmi nízká nebo dokonce záporná. S rostoucím počtem větrných elektráren lze očekávat, že se takové situace stanou stále běžnějšími.

5. Nižší odstávky jaderných elektráren

Největší energetické společnosti v Evropě EDF se podařilo rychle řešit nucené odstávky svých jaderných bloků a tak rychleji uvádět jaderné elektrárny zpět do provozu. Francie se tak v prosinci opět, po dlouhých měsících, stala vývozcem elektřiny. Disbalanc mezi nabídkou a poptávkou se tak dařilo vyřešit, což mělo vliv i na celý energetický trh. 

Kam energie cena elektřiny roce 2023?

Vývoj cen energií je obtížně předpovídat a kdo to umí, již se nyní aktivně pohybuje na energetické burze. Nedobrá situace je především na trhu emisních povolenek, kde dosahuje nového rekordu ve výši 95 eur za tunu CO2.

Na druhé straně ale v Evropě klesá spotřeba plynu i elektřiny, otevírají se nové LNG terminály. Trh očekává, že nový normál u elektřiny dosáhne v příštích letech kolem 110 - 140 eur za MWh, což je pořád výrazně více, než před obdobím covidu, kdy cena elektřiny byla přibližně poloviční.