Rozhovory

Manažer veletrhu AMPER Prousek: Na své si přijdou fanoušci elektromobilů i vodíku

Milovníci novinek v oblasti elektroniky a elektroniky si přijdou na své ve dnech od 17. do 23. března. Právě tehdy se totiž na brněnském Výstavišti uskuteční již 28. ročník mezinárodního veletrhu AMPER, jehož partnerem je i server Elektřina.cz. Na co přesně se můžete těšit, jsme se zeptali manažera veletrhu Jindřicha Prouska.

Manažer veletrhu AMPER Prousek: Na své si přijdou fanoušci elektromobilů i vodíku
Manažer veletrhu AMPER Prousek: Na své si přijdou fanoušci elektromobilů i vodíku

Minulý ročník veletrhu AMPER byl ve znamení elektromobility. Bude i v tomto ročníku hrát prim?  

Elektromobilita patří dlouhodobě k zásadním tématům našeho veletrhu. I letos jí je vyhrazena speciální část doprovodného programu AMPER e-MOTION 2020. Kromě několika desítek exponátů se můžou fanoušci ekologicky příznivější mobility těšit i na úterní (17.3. 9:00 – 14:00 v sálu P1 v hale P) konferenci Perspektivy elektromobility, která pokryje celou škálu témat od postoje státní správy, přes pokrok v konstrukci a akumulaci energie, infrastrukturu, přesah elektromobility do energetiky v širších souvislostech, až po možnosti využití elektrovozidel pro práci, rekreaci a zlepšení kvality života.

Reportáž z veletrhu Amper: Česko prochází technologickou revolucí

Problémem rozvoje elektromobility je nejen nedostatek nabíjecích stanic, ale také pomalé nabíjení. Budou na letošním AMPERU k vidění nějaká nová řešení dobíjení elektromobilů? 

Určitě ano, napadají mne řešení nabíjení od Ejoinu, Smartevu nebo Voltdrivu, která budou představena na výstavní ploše. Nabíjecím stanicím a řešením výzev pro aktuální infrastrukturu se bude věnovat i výše zmíněná konference. Elektroprůmysl.cz pak přímo pořádá seminář na téma: Projektování, instalace a údržba dobíjecích stanic pro elektromobily. Přijďte na něj ve čtvrtek 19.3. od 9:00 do sálu Morava v hale A.

Veletrh Amper: Nabíjení elektromobilů

Spousta lidí ale považuje za perspektivnější vodíkové technologie. Budou i tito lidé informačně uspokojeni? 

Je pravda, že elektromobily nejsou okamžitým a ideálním řešením pro všechny. Vodíkové technologie nabízejí zajímavou alternativu tam, kde současná síť nedokáže nyní a ani ve střednědobém výhledu zajistit spolehlivé a dostupné nabíjení v dostatečném rozsahu. Vodík je technologie s obrovským potenciálem k rozvoji a, kdo ví, možná „bateriové“ elektromobily v dohledné budoucnosti předstihne. České společnosti k tomu mají co říci – přijďte si ve středu poslechnout prezentaci průkopníka v oboru vodíkových technologií ÚJV Řež. „Česká cesta vodíku – překročili jsme Rubikon“ proběhne od 14 hodin v sále P3 v hale P.

Česko trápí nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Firmy proto investují do nejrůznějších robotických řešení. Kam robotické technologie směřují?    

Automatizace a robotika je jedním z úhelných kamenů veletrhu AMPER. V hale V (V 4.18) jí věnujeme celé čtyřdenní fórum. Ve stejné hale pak najdete zhruba osm desítek vystavovatelů, kteří Vám nadšeně představí svá nejmodernější řešení pro posunutí jakékoli výroby na úroveň často vzpomínaného průmyslu 4.0. 

Robotické technologie se stále dokonaleji propojují s okolím, dokáží se učit, reagovat na data zasílaná ze stále se rozšiřující sítě. Klíčovým slovem je tu digitalizace. Na AMPERU 2020 můžete zažít i naprostou novinu – pojmenovali jsme ji 5G experience zone a připravili ji ve spolupráci s Vodafonem. Uvidíte zde, co nově budovaná síť 5G umožní v MPN (mobile privat network) nebo v průmyslu. Uvidíte, jak vypadá první 5G smart factory na výrobu elektromobilů v Cáchách

Veletrh Amper 2019: Robotická řešení

Důležitou oblastí jsou úsporné technologie v oblasti stavebnictví. Koneckonců od roku 2020 se mohou stavět jen nízkoenergetické domy. Naznačí veletrh nějaké nové trendy v této oblasti? 

Jistě. Zde doporučím kterýkoli den přijít na přednášky a konference v rámci fóra energetiky. Jedním z jeho nejskloňovanějších témat je energetická nezávislost a úspory. Přední čeští odborníci se s Vámi podělí o nejnovější poznatky z této oblasti.

V rámci veletrhu nás nečekají jen diskuze nad nejnovějšími trendy, ale i prezentace inovací a novinek největších lídrů ve svých oborech. Nízkoenergetické domy nejsou jen záležitostí moderních stavebních postupů a kvalitní izolace, ale zejména chytrých technologií, které energetickou spotřebu domu sledují a řídí. Neuděláte chybu, když se zastavíte na stánku ABB, kde firma představí produktové novinky, které spoluvytváří chytré domácnosti, domy, továrny i celá města.  Systémům, se starají o bezpečí a komfort uživatelů, se budou na veletrhu věnovat i společnosti HDL Automation, ELKO EP, Teco, Niko Slovakia, Wago-Elektro, FASTER CZ, Jablotron Alarms nebo společnost Schneider Electric, která je specialistou na energetický management a automatizační digitální řešení. Zajímavé komplexní řešení vodních elektráren včetně jejich dálkového ovládání představí společnost HYDROSERVIS-UNION, která bude prezentovat i světově unikátní patenty zlepšující účinnost solárních panelů a propojení fotovoltaiky s tepelným managementem budov. Žádný projektant, architekt, energetický manažer, stavitel nebo stavebník by neměl vynechat stánek Gerotopu, kde tato společnost představí řešení průchodek, těsnění kabelů a potrubí, základů staveb, bez kterých nízkoenergetický dům zkrátka nepostavíte. 

CES 2020 přinesl umělé párky, elektromobil jako z Avatara i úlet v podobě „chytrého“ koše

 

Velkým tématem, alespoň podle programu, budou také fotovoltaické elektrárny. Co se bude moci zájemce všechno dozvědět?  

Kromě výše zmíněných přednášek a seminářů určitě doporučím přednášku ředitele Výzkumného a vývojového centra obnovitelných zdrojů a elektromobility, pana Viktora Korbela (úterý 17.3. od 15 do 17 hodin v Kongresovém centru v sále C). Zaměří se na nové technologie ve fotovoltaice, jejím zefektivnění a využití tzv. kombinovaných fotovoltaických panelů, které jsou napojeny na zařízení, které z nich odvádí odpadní teplo, které je dále v systému. Aktivním chlazením solárního fotovoltaického panelu dochází ke zvýšení účinnosti výroby elektrické energie sze slunečního záření a k prodloužení životnosti panelu. Odpadní teplo lze využít například k vytápění domu nebo i k průmyslovému využití.

Fotovoltaiku dnes může využívat v podstatě každý. Některé energetické společnosti uchopily tuto příležitost a z dodavatelů se proměňují v partnery a pomocníky ve světě technologií. O tom bude hovořit Jan Zápotočný z E.Onu ve čtvrtek 19.3. od 10 hodin v sále P5 v hale P. Myslím, že kdokoli zvažuje vlastní výrobu energie, ale netroufá si na vše úplně sám, měl by si ho přijít poslechnout.

Fotovoltaika zlevňuje, vyrábět elektřinu se už vyplatí

Jaké další novinky lze očekávat na veletrhu?  

Je toho tolik! Opravdu upřímně nevím, co dříve doporučit. Kterou z expozic stovek vystavovatelů, kterou další přednášku nebo konferenci z těch 170 hodin čistého času? Pokud jsem někoho z technických nadšenců nebo profesionálů z dotčených oborů navnadil předchozími odpověďmi, srdečně je zvu ke sledování našeho webu www.amper.cz, kde najdou katalog vystavovatelů, doprovodný program, veletržní aktuality a zajímavosti, které budou s blížícím se termínem přibývat. Je z čeho vybírat a věřím, že jen málokomu bude stačit jediný den, aby na AMPERU prošel vše, co si vybere. V této souvislosti ještě pro mimobrněnské zmíním, že na webu najdou v sekci ubytování příjemně zvýhodněné ceny u našich partnerských hotelů.

Na jaké ploše bude tentokrát veletrh uskutečněn? Bude větší než ten předchozí? 

Vystavovatelé veletrhu AMPER opět obsadí tři haly brněnského výstaviště, přesná čísla v tuto chvíli ale neumím sdělit, neboť přípravy stále probíhají.