Domácnost

Jak na změnu dodavatele elektřiny?

Rozčilují vás vysoké účty za elektřinu? Možná byste u jiného dodavatele platili méně. Nemusíte se bát papírování spojeného se změnou dodavatele – naši operátoři udělají většinu práce za vás. Podívejte se, jak jednoduše na změnu dodavatele elektřiny.

Jak na změnu dodavatele elektřiny?
Jak na změnu dodavatele elektřiny?

Ke srovnání dodavatelů využijte naši přehlednou online kalkulačku

Tušíte, že u jiných dodavatelů elektřiny byste platili méně, ale od změny vás odrazuje nepříjemné papírování a čas strávený s porovnáváním jednotlivých nabídek? A tak i přes určitý odpor zůstáváte stále u stejného dodavatele a platíte více, než je nutné? Máme pro vás jednoduché řešení. Nemusíte zdlouhavě procházet jednotlivé ceníky a pročítat obchodní podmínky.

Ušetřete změnou dodavatele energie 2000 Kč ročně

Naše online kalkulačka to udělá za vás. Rychle a přehledně. Během několika málo minut uvidíte, kdo vám nabízí nejlevnější elektřinu. Nebojte se změnit dodavatele a získat lepší podmínky – každoročně tak v České republice učiní několik stovek tisíc zákazníků.

Úspory změnou dodavatele v roce 2023 

Pro rok 2023 platí vládní strop na elektřinu. Za jednu MWh elektřiny tak nezaplatíte více než 6050 Kč. Ceny na burze se ale dostaly výrazně níž, a proto je možné srovnáním dodavatelů výrazně ušetřit. V případě domácnosti, která elektřinou vytápí, mohou i úspory dosáhnout desítek tisíc korun ročně. 

Díky změně dodavatele můžete v domácnosti výrazně ušetřit.

Nejlevnější nemusí znamenat nejlepší

Moc dobře si uvědomujeme, že nejlevnější nabídka elektřiny nemusí být tou nejlepší. Na podmínky, které vám dodavatel nabízí, je nutné nahlížet komplexně. Proto v naší online kalkulačce pracujeme také s indexem komplexnosti. V něm zohledňujeme například jednoznačnost a férovost obchodních podmínek, poskytování smluv na dobu určitou/neurčitou nebo komunikaci s dodavatelem. Vy tak díky online kalkulačce na jednom místě zjistíte, nejen kdo vám nabízí nejlepší cenu, ale také nejférovější podmínky.

Dodavatelé zlevňují elektřinu. Podívejte se na nové ceny

Ve srovnání dodavatelů je index komplexnosti označen symbolem žárovky. Čím více světla žárovka vydává, tím férovější je nabízený produkt. Nejlepší možný výsledek bude symbolizován zcela rozsvícenou žárovkou. Pro vyšší přehlednost je index komplexnosti také obodován na stupnici od 0 (nejhorší možný výsledek) do 180 bodů (nejlepší možný výsledek).

Podepsal dodavatel energetickou deklaraci?

V indexu komplexnosti rovněž sledujeme, jestli se dodavatel připojil k energetické deklaraci. Její signatáři se dobrovolně pod hrozbou několikamilionové pokuty zavazují k dodržování několika pravidel na trhu s energiemi. Deklarace si klade za cíl vybudovat transparentní prostředí, kultivovat prodej energií a odstranit z trhu tzv. energetické šmejdy.

Připojil se váš dodavatel k energetické deklaraci?

Energetická deklarace vzešla ze společných jednání dodavatelů energií, Energetického regulačního úřadu, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Ministerstva průmyslu a obchodu a České obchodní inspekce. Reaguje na situaci, ve které dosud nevstoupila v platnost zákonná opatření zakazující nejčastější nekalé praktiky dodavatelů.

Také pro vás máme jeden tip v případě, že se stěhujete do nové nemovitosti. Často stačí jen dodavatele požádat o přepis stávající smlouvy na nového zákazníka. Buď to bývalý a nový majitel mohou udělat osobně na pobočce, nebo s pomocí plné moci online na webu dodavatele. Ale co, když si na nové adrese chcete uchovat smlouvu s původním dodavatelem? Pak přepis trvá trochu déle, ale jinak také není náročný. Přepisu jsme se konkrétněji věnovali v jednom z našich předchozích článků:

Jak na přepis energií při změně odběratele? Poradíme, jak postupovat

Jak na to? Podívejte se na postup krok za krokem

Ke změně dodavatele vede mnohem jednodušší cesta, než si myslíte.

  1. Připravte si fakturu za elektřinu – tak získáte nejpřesnější srovnání.
  2. Do srovnávače elektrické energie vyplňte základní údaje. Uveďte sazbu, kterou využíváte, spotřebu ve vysokém tarifu a typ jističe. Všechny tyto údaje byste měli nalézt právě ve svém vyúčtování.
  3. Pokud nemáte fakturu k dispozici, nevadí. Využijte orientační výpočet na základě velikosti domácnosti a způsobu využívání elektřiny.
  4. Nezapomeňte vyplnit svůj telefon a e-mailovou adresu, aby se s vámi naši operátoři mohli spojit a pomoci vám vybrat to nejlepší řešení.

Po vyplnění kalkulačky uvidíte přehledné porovnání

Po vyplnění údajů v kalkulačce se vám zobrazí srovnání dodavatelů podle ceny a také podle indexu komplexnosti. Ve chvíli, kdy si některou z nabídek vyberete, na tuto možnost klikněte a požádejte o ni. Jeden z našich operátorů se s vámi spojí a vyřeší s vámi všechny podrobnosti.

Bezpečnost především. Co lze vyřešit s dodavatelem elektřiny online?

Vy nemusíte nikam chodit, ani nic řešit – změnu dodavatele elektřiny vyřešíte v teple svého domova, není třeba navštívit ani jednoho dodavatele. Operátor vás celým procesem provede.

Proč má vůbec smysl měnit dodavatele?

Změna dodavatele elektrické energie má několik výhod. Hlavně jde o výraznou finanční úsporu, protože se tak můžete dostat k mnohem výhodnější nabídce, která vás dlouhodobě vyjde levněji. To může platit i o levnější fixaci cen, než je ta, kterou máte nyní. Dále je to kvalita zákaznické podpory, kdy velká část dodavatelů nabízí různé aplikace a online možnosti kontroly spotřeby i výdajů. 

Výše úspory se liší domácnost od domácnosti. Záleží, jak velký dům či byt máte, k jakým účelům elektřinu využíváte, ale také na tom, v jaké části České republiky žijete. Čím více za elektřinu platíte, tím vyšší může být vaše úspora. Domácnosti, které elektřinou vytápějí, mohou změnou dodavatele ušetřit několik tisíc korun ročně. Průměrně ušetří zákazníci díky naší online kalkulačce 1 850 korun za rok. Ceny dodavatelů elektřiny se výrazně liší. Jednoduchým výpočtem v naší kalkulačce tak zjistíte, zda vaše faktury nejsou zbytečně vysoké.

V kalkulačce srovnáváme více než třicet dodavatelů elektřiny. Pravidelně sledujeme vývoj na trhu s elektřinou a aktualizujeme kalkulačku při změnách cen. Vy se tak nemusí bát nepřesných údajů, všechna čísla jsou aktuální. 

Vládní strop na cenu elektrické energie

Česká vláda od počátku roku 2023 zavedla tzv. strop na cenu elektrické energie pro domácnosti a firmy. Díky tomu můžete mít po celý rok jistotu, že se cena za 1 kWh elektřiny nepřehoupne přes maximálních 6,05 Kč s DPH. Mnozí dodavatelé energií na to zareagovali a začali nabízet některé ceníky s ještě nižší cenou za kWh elektřiny. K tomu jim navíc dopomáhá příznivější vývoj cen na trzích, kde se s elektřinou obchoduje mnohem výhodněji, než tomu bylo v roce 2022.

Nezapomínejte, že velmi záleží na vaší roční spotřebě, distribuční sazbě a nabídce dodavatele, kteří mohou uvádět nové ceníky s nezastropovanou cenou za kWh. Proto je srovnání tak důležité, abyste se mohli sami ujistit, zda vám dosavadní produkt vyhovuje, nebo jej budete chtít změnit.

Domácnost za cenu elektřiny s vládním stropem:

Domácnost (distribuční sazba) Roční spotřeba (MWh) Cena za rok
Byt (D01d) 3 20 162 Kč
Dům (D56d) 10 69 100 Kč

Zdroj: Kalkulačka Ušetřeno.cz, s.r.o. Ceny jsou orientační a platné k 16. 6. 2023.

Domácnost za cenu elektřiny pod vládním stropem:

Domácnost (distribuční sazba) Roční spotřeba (MWh) Dodavatel a produkt Cena za rok
Byt (D01d) 3 eYello CZ, k.s. - Yello Saturn 23 531 Kč
Dům (D56d) 10 E.ON Energie, a.s. - Ceník Elektřina online PRO na 1 rok 64 695 Kč

Zdroj: Kalkulačka Ušetřeno.cz, s.r.o. Ceny jsou orientační a platné k 16. 6. 2023.

Velcí dodavatelé nabízí svým zákazníkům bohatý zákaznický servis. Ten se skládá také z možnosti veškeré potřebné věci vyřešit jednoduše online. Při stažení aplikace od dodavatele budete mít přehled o zálohách, vyúčtováních, ale i vašem odběru. Online je možné zadávat samoodečet, změnit měsíční zálohy na elektřinu, stahovat všechny důležité dokumenty, ale také využívat slev na služby a nákupy, které dodavatel přes své obchodní partnery nabízí. Naprostým základem je pak online komunikace pomocí chatu, takže často se ani nemusíte složitě dovolávat operátorovi.