Vše o elektřině

Dodavatel bezdůvodně zvedl zálohy? Ptejte se proč?

Přibývá stížností od spotřebitelů, že jim dodavatel změnil zálohy na dodávky elektrické energie. Jedná se buď o nečekané navýšení bez legitimního důvodu, nebo naopak o překvapivé snížení. Obojí je podezřelé a spotřebitelé se musí ptát, proč se dodavatel k takovému kroku odhodlal.

Dodavatel bezdůvodně zvedl zálohy? Ptejte se proč?
Dodavatel bezdůvodně zvedl zálohy? Ptejte se proč?

Zákon mluví jasně

Energetický zákon jasně říká: Pokud dodavatel elektřiny, plynu nebo tepla uplatňuje zálohové platby, mohou být tak stanoveny nejvýše v rozsahu důvodně předpokládané spotřeby pro další období. Například, pokud během zimy hodně topíte, rozhodne se dodavatel zálohy navýšit, aby předešel riziku, že nebudete mít na konci roku dost prostředků na vysoký nedoplatek.

Počítadlo

Může to skončit insolvencí

Jenže k navýšení nemusí dojít jenom proto, že chcete mít doma tepleji, ale i proto, že se dodavatelská společnost dostala do ekonomické tísně a snaží se alespoň na krátký čas napravit svou špatnou finanční situaci. Pokud se stane, že taková společnost skončí v insolvenci, budete muset o vrácení přeplatku žádat prostřednictvím přihlášení pohledávek v rámci insolvenčního řízení.

Bankovky

Snížení záloh? Taky chyba

Můžete se setkat i s opačným problémem a sice podezřele nízkými zálohami. Dodavatel vám nabídne nesmyslně nízkou zálohu nebo možnost platit zálohy jenom deset měsíců v roce. Jak výhodné! Ani omylem.

Ceny elektřiny rostou. Regulátor trhu varuje před zvýšenou aktivitou šmejdů

Při stejné spotřebě a podobné ceně jsou totiž nižší zálohy jenom prodejní lákadlo, které by za určitých okolností mohlo být vykládáno dokonce jako nekalá obchodní aktivita. Na konci zúčtovacího období stejně musíte všechno doplatit.

Zásuvka

Desatero proti šmejdům

Pokud se s takovým jednáním setkáte, můžete se obrátit se stížností na Energetický regulační úřad nebo si přečíst jejich Desatero obrany před šmejdy v energetice.