Technologie

Papírovou vlaštovku digitální doby snadno ovládáte smartphonem

Poskládat papírovou vlaštovku, aby létala dobře a hlavně daleko, nebývá úplně snadné. Ovládat ji za letu? Prakticky nemožné. Technologický vývoj se však nezastavil ani v této oblasti „aviatiky“. Pokud jste v dětství snili o papírových vlaštovkách, které budou plnit vaše povely, můžete si tento sen nyní lehce splnit.

Papírovou vlaštovku digitální doby snadno ovládáte smartphonem
Papírovou vlaštovku digitální doby snadno ovládáte smartphonem

Úvodní fotografie: Poweruptoys.com

Chytrá vlaštovka PowerUp 3.0 je zábavná hračka pro děti i dospělé. Jako koncept se začala vyvíjet již před několika lety, úspěšně prošla crowdfundingovou kampaní a od té doby si získává příznivce po celém světě.

Narozdíl od mnoha jiných slibných nápadů, které staví na chytrých technologiích, se tvůrcům podařilo dotáhnout tento projekt zdárně do konce a jejich chytré vlaštovky se dnes dají sehnat i u nás. Průběžně však došlo k několika vylepšením až po současnou verzi 3.0.

Chytrou vlaštovku si poskládáte sami

Oproti různým typům dronů a miniletounů se chytrá vlaštovka neprodává hotová, ale uživatel skutečně musí vzít do ruky papír a pustit se do skládání. Za výsledný design tak odpovídá každý sám, pro nerozhodné připravil výrobce speciální papíry s předtištěnými návody na složení, které jsou navíc voděodolné. Vhodný je však jakýkoli silnější papír.

Vznášedlo ArcaBoard splní sny fanoušků Návratu do budoucnosti

Na vlaštovku se připne modul s vrtulkou a kormidlem, které pohání baterie umístěná v přední části. Díky konstrukci z karbonových vláken by měl být modul dostatečně odolný vůči pádům.

Na jedno nabití, které zabere asi půl hodiny, vlaštovka vydrží ve vzduchu přibližně 10 minut s letovým dosahem okolo 55 m a rychlostí 5 - 8 m/s. Při použití výrobcem přiloženého papíru váží celá vlaštovka 14 g.

Vlaštovku můžete řídit i pohybem telefonu

Aplikaci pro ovládání vlaštovky si stáhnete do mobilu či tabletu, venku zapnete vlaštovku, spustíte aplikaci a díky komunikaci pomocí Bluetooth můžete začít létat. Z dostupných recenzí plyne, že ovládání chce trošku cviku a praxe, což však pro hravé lidi znamená jen více zábavy.

Pro usnadnění začátků nabízí aplikace i službu letové asistence, která se postará o větší plynulost letu. Ovládat vlaštovku lze jak dotykově, tak pohybově - nakláněním telefonu. Aplikace nabízí také mnoho dalších informací o aktuálním počasí včetně důležitého údaje o síle větru, ukazuje stav baterie apod.

Díky kameře uvidíte svět z „vlaštovčí“ perspektivy

Společnost PowerUp Toys přišla nedávno také s druhým modelem chytré vlaštovky FPV, která je vybavena kamerou a pohled zachycený z „vlaštovčí“ perspektivy přenáší přímo na telefon nebo do speciálního osobního projektoru z kartonu, který uživatelům umožní vyzkoušet si na chvíli roli pilota sedícího v kokpitu svojí vlaštovky.

Přichází věk dronů? Odkud se vzali fantomové oblohy i zábavné dětské hračky

Při použití projektoru je možné vlaštovku ovládat intuitivně pouze pohyby hlavy. Tento model získal ocenění CES 2017 za nejlepší inovaci v kategorii dronů a bezposádkových systémů.