Technologie

Přichází věk dronů? Odkud se vzali fantomové oblohy i zábavné dětské hračky

Elektromobily, smartphony i chytré hodinky patří do starého železa. Aspoň když je postavíme do řady s nejnovějším výkřikem moderních technologií, s drony. Možná v budoucnu nahradí špióny, fotografy, pošťáky anebo také drogové dealery. Prozkoumejte historii těchto fascinujících vynálezů a hraček, které dokáží stejně dobře ohromit jako rafinované vražedné nástroje.

Přichází věk dronů? Odkud se vzali fantomové oblohy i zábavné dětské hračky
Přichází věk dronů? Odkud se vzali fantomové oblohy i zábavné dětské hračky

Židé odvozují svůj původ od Mojžíše, křesťané mají Ježíše, ekonomové Adama Smitha či Karla Marxe a koho fascinuje svět elektřiny, ten najde původ většiny revolučních nápadů u Nikoly Tesly. Nejinak je tomu i u bezpilotních letounů. 

Dron

Za dron neboli bezpilotní letadlo označujeme létající stroj bez posádky, který může být řízen člověkem na dálku, částečně samostatně s využitím softwaru nebo pomocí dynamických autonomních systémů. Termín pochází z anglického UAV (unmanned aerial vehicle = doslova vzdušné vozidlo bez posádky). Nejčastěji se dělí podle využití na vojenské drony a civilní bezpilotní letouny.

Vynálezce si roku 1898 nechal patentovat teleautomatizaci, což sice představovalo dálkově ovládanou motorovou loďku, ale v Teslových poznámkách narazíme i na úvahy nad sestrojením dálkově ovládaného bezpilotního letounu.

První drony vylétaly kvůli válce

Vývoje prvních předpotopních dronů se v 20. století ujaly ruce vojenských stratégů.

Čistě technicky už horkovzdušné balóny bez pilotů, které shazovaly výbušniny při útoku Rakousko-Uherska na nepřátele zabarikádované v Benátkách roku 1849, se dají považovat za drony. Ale ty přeskočíme.

Letem světem vezmeme drony zabijáky, šmíráky a vojenské špióny.

Historie dronů ve službách armády

Když drony nestřílí do živých terčů, dokáží téměř zázraky

Technologický pokrok dovolil dronům snížit výrobní náklady i hmotnost a rozměry. Proto se v poslední době můžeme stát svědky náletu dronů i do sféry průmyslu a zábavy.

Donášková firma Amazon testuje schopnosti dronů pro doručování zásilek. Realitní kanceláře vytvářejí úchvatná videa nemovitostí na prodej z ptačí perspektivy. Sledovací drony bojují proti pytlákům v Africe. Facebook vyvíjí bezpilotní letouny pro šíření internetu do odlehlých koutů světa. Všechny malé i velké děti se konečně mohou těšit na pořádnou hračku. 

Odhalte magický trik dronů při pohybu ve vzduchu (video v angličtině s českými titulky)

Koho nebaví věda, může přeskočit na časy (viz níže), kdy začínají bezpilotní letouny předvádět své neuvěřitelné kousky.

Drony, které berou práci drogovým dealerům

Bezpilotní letouny mimo spáry armády ale nepracují jen pro dobro lidstva. Pro distribuci drog je „zaměstnali“ třeba narkobaroni mexické drogové mafie. Než se je naučili správně ovládat, pár dodávek omamných látek skončilo v rukách policistů, když bezpilotní letouny havarovaly pod tíhou balíků drog. Pro příště už se ale zločinci naučili snížit hmotnost nákladu a kvadrakoptéry nejspíš roznášejí „veselé“ zboží dál.

Kdo smí létat s malým bezpilotním letounem? 

Zákony překotný vývoj techniky teprve dohánějí, a proto se podmínky pro řízení dronů v různých zemích liší. U nás nepotřebujete žádné lejstro, pokud váš dron nelétá prostorem za komerčními účely (např. pořizování fotek na objednávku). V opačném případě je povinnost sehnat si povolení od Úřadu civilního letectví a zaregistrovat dron i samotného pilota.