Technologie

Chytré kočárky: Technologie, která změní obor?

Revoluce na kolečkách. Chytré kočárky mohou změnit trh s kočárky. Podívejte se na jednotlivé zajímavé technologie.

Chytré kočárky: Technologie, která změní obor?
Chytré kočárky: Technologie, která změní obor?

Kočárek SmartBe: vyladěný do posledního detailu

Zatím nejpropracovanější model chytrého kočárku představil tým tvůrců z New Yorku pod názvem SmartBe. Zabudovaný elektromotor, který pohání přední kola, dokáže nejen usnadnit tlačení kočárku, ale díky chytrým senzorům zvládá kočárek pohánět i bez vašeho zásahu. SmartBe tak může jet sám kousek před vámi, bez toho abyste se ho vůbec dotkli.

Propracovaná je také boudička kočárku. V teplých dnech je klimatizovaná, při špatném počasí zase stáhne žaluzii, aby na miminko nepršelo a nefoukalo. Samozřejmostí je také napojení na mobilní telefon. To umožní kočárek nejen sledovat, ale také využít další chytré funkce:

SmartBe by tak mohl usnadnit spoustu práce běžným maminkám, které si občas musí poradit s rukama plnýma nákupních tašek, ale i sportujícím rodičům, kteří si s kočárkem mohou vyrazit třeba zaběhat.

Celý koncept však má bohužel i stinné stránky. I když byl představen už v roce 2016, zatím se jeho tvůrcům nepodařilo získat dostatek prostředků pro jeho realizaci. V kampani, kterou rozjeli na startovači Indiegogo sice určitou finanční částku vybrali, ta však pro vývoj nestačila a rodiče, kteří si SmartBe předobjednali, kočárek nakonec nedostali.

Víme, jak vybrat nejlepší elektrické autíčko pro dítě

Chytrý kočárek Bosh sám brzdí, ulehčí jízdu a ještě vám nabije telefon

Dalším zajímavým počinem je chytrý kočárek eStroller, který navrhla německá firma Bosh. Stejně jako SmartBe, je i eStroller vybaven elektromotorem. Senzor, který umožňuje kočárku měřit vzdálenost a jet samostatně před vámi, ale chybí. To znamená, že eStroller zkrátka musíte tlačit, i když vám elektromotor hodně práce usnadní. Při chůzi z kopce navíc pomáhá s brzděním a umí také kontrolovat, zda se nepohybuje v neočekávaném směru a neujíždí.

Velkou výhodou je také to, že akumulátory v kočárku jsou vyměnitelné a jsou totožné s těmi, které Bosh využívá ve svých dalších výrobcích. Můžete tak klidně vzít baterku třeba z vrtačky a zapojit ji do kočárku.

Nesmí samozřejmě chybět ani spojení s mobilním telefonem. To umožňuje zvolit si různé režimy elektrické podpory jízdy nebo dostávat upozornění, když se kočárek dá neočekávaně do pohybu. EStroller je navíc vybaven i USB portem, který umožňuje nabití telefonu či jiného zařízení.

Kočárek na elektropohon sám brzdí a ulehčí jízdu do kopce. České matky ale neohromil

Špatnou zprávou je, že ani eStroller zatím není na trhu k sehnání. Bosh totiž neplánuje, že by se pustil do prodeje pro konečné zákazníky. Technologii chce nabídnout přímo výrobcům kočárků. Zájem již projevila firma Emmaljunga, inovativního kočárku v jejím provedení se však dočkáte nejdříve v příštím roce.

Jak tedy vypadá chytrý kočárek, který na českém trhu bez problémů seženete? A existuje vůbec takový?

Cybex ePriam si poradí s tím nejdůležitějším

Chcete-li si při tlačení kočárku trochu ulehčit chytrými technologiemi, vsaďte na kočárky ePriam. Sice vám nenabídnou klimatizaci v boudičce, monitoring teploty nebo upozornění na neočekávaný pohyb, na druhou stranu však pomohou s tím nejdůležitějším – podpoří vás při jízdě do kopce, poradí si s nerovnostmi povrchu a zvládnou i přibržďování z kopce.

To vše díky zabudovanému elektromotoru a senzorům, které jsou nenápadně schované v jeho podvozku. Kočárek je navíc vybaven speciálním algoritmem, který neustále propočítává optimální míru podpory. Senzory v rukojeti zaznamenávají tlak a tah a monitorují tak úsilí vynakládané při jeho tlačení. Díky tomu vám prudké stoupání bude připadat jako procházka po rovině.

Modelka Karolina Kurková se podílela na kolekci Cybex.

S kočárkem Cybex si navíc přijdou na své i milovníci stylových detailů, kteří mohou vybírat z mnoha různých designů. Na výrobě jedné z kolekcí se podílela dokonce i známá česká modelka Karolina Kurková.

Ceny chytrých kočárků

Typ

Přibližná cena

Popis

SmartBe základní varianta

10 000 Kč

Jde o obyčejný kočárek s futuristickým designem.

SmartBe chytrá varianta

68 000 Kč

Střední výbava.

SmartBe chytrá varianta

80 000 Kč

Nejvybavenější varianta.

eStroller

Zatím nezveřejněna, odhadem okolo 60 000 Kč.

Kočárek Emmaljungy a technologií eStroller.

ePriam

30 000 Kč

Podvozek + základ sezení.

Ceny vycházejí z informací na serveru indiegogo.com, welt.de a heureka.cz.