Vše o elektřině

Čističky vzduchu: Jak vybrat tu nejlepší?

Plánujete nákup čističky vzduchu? Víme, jak se v nepřeberné nabídce jednoduše zorientovat. Zjistěte, z jakých cenových kategorií můžete vybírat, podle čeho zvolit typ filtru a jak vypočítat optimální výkon zařízení, aby správně fungovalo.

Čističky vzduchu: Jak vybrat tu nejlepší?
Čističky vzduchu: Jak vybrat tu nejlepší?

Čistička vzduchu je nepostradatelný pomocník v boji proti znečištěnému ovzduší v bytě či domě. Poradí si nejen s alergeny, některé modely zvládnou dokonce zachytit i viry a bakterie nebo odstranit nepříjemný zápach. Udělá proto radost hlavně alergikům, rodičům malých dětí a kuřákům.

Kdo čističku vzduchu v domácnosti ocení?

Doma na vás číhá nespočet alergenů, které se nenápadně dostanou do místnosti při větrání. Většinou jde o prach, plísně, mikroorganismy a v jarním období o všudypřítomný pyl. Čistička vzduchu pomůže drobné částečky zachytit a obsah alergenů v ovzduší tak sníží. Doporučuje se hlavně lidem alergickým na prach, kteří nemají možnost se ze znečištěného prostředí odstěhovat a také všem, které trápí alergie na pyly. U té je kvalitní filtrace vzduchu v podstatě jediné řešení. V neposlední řadě je čistička vhodná také při alergiích na plísně. Těch se totiž nedá dokonale zbavit ani úklidem, ani větráním. Spory se chovají podobně jako pyl a drží se ve vzduchu nejen doma, ale i venku.

Klimatizace do bytu: Investovat do mobilní nebo nástěnné?

Tip: Samotná čistička situaci může zlepšit, nikdy ji však kompletně nevyřeší. Při alergiích je základem poctivý úklid a specifické vybavení domu či bytu.

Čističky vzduchu se hodí také do domácností, kde jsou malé děti. Ty si užijí dost znečištěného prostředí během procházek venku, proto jim doma dopřejte čistý vzduch.

Alergici a rodiny s malými dětmi koupí čističky vzduchu rozhodně neprohloupí. Jsou však i další důvody, proč si ji pořídit:

Zorientujte se na trhu

Nejlevnější čističky si můžete pořídit už od 2 000 Kč. Většinou jde ale o starší kusy, které nejsou tak výkonné. Stačí jen pár tisíc připlatit a můžete mít technologicky vyspělejší model, který si s filtrací vzduchu poradí mnohem lépe. Celkově však počítejte s tím, že v kategorii do 5 000 Kč seženete spíš hlučnější typy čističek s menším příkonem, výkonem a celkově nižší účinností filtrace. Hodí se tak proto spíš do malých místností a nebo garsonky.

Pokud si chcete pořídit čističku vzduchu, která bude odpovídat zlaté střední třídě, připravte si částku od 5 000 do 10 000 Kč. Jde o modely, které již disponují vyšším výkonem a lepší efektivitou filtrace. Hlučnost se pohybuje okolo přijatelných 40 dB a většina modelů disponuje i funkcí časovače a indikátorem zanesení filtru.

Porovnání nákladů na vytápění: Vyplatí se plyn, elektřina nebo štěpka?

Opravdu kvalitní čističky vzduchu pak mohou vyjít i na více než 10 000 Kč. Takové modely bývají vysoce účinné, efektivní a velmi tiché. Některé v sobě mohou mít přidruženou i další funkci, například možnost zvlhčování vzduchu.

Srovnání základních parametrů vybraných čističek vzduchu

 

Ionic-CARE Triton X6

ROHNSON R-9600 Pure Air

Stadler Form Roger

Daikin MC70L

Cenová kategorie

do 5 000 Kč

5 až 10 000 Kč

nad 10 000 Kč

nad 10 000 Kč

Typ filtru

elektrostatický

HEPA

HEPA a uhlíkový filtr

HEPA a Flash streamer + TIO2

Doporučený prostor

max. 75 m2

max. 120 m2

max. 74 m2

max. 46 m2

Příkon

12 W

80 W

100 W

65 W

Hlučnost

8 dB

29–48 dB

30–65 dB

16 dB

Tabulka: Cenové kategorie čističek vzduchu uvádíme včetně DPH podle informací z internetového srovnávače Heureka k 4. 6. 2019.

Odrazovým můstkem by měl být výběr vhodného filtru

Čistička vzduchu je investice na delší dobu, proto nákup pořádně promyslete a snažte se na kvalitě zbytečně nešetřit. Nejprve si určete, jaké jsou vlastně hlavní důvody pro pořízení vašeho nového pomocníka. Každá čistička totiž filtruje trochu jinak, a tak musíte přesně vědět, jakých nečistot se chcete zbavit. S prachem si sice poradí všechny, ale filtrace kouře, zápachu nebo bakterií vůbec nemusí být samozřejmostí. Jaké tedy máte možnosti?

HEPA filtr

HEPA filtr v moderních čističkách vzduchu najdete asi nejčastěji. Má skoro 100% účinnost a zachytí nečistoty, zápach i kouř. Nevýhodou může být, že zařízení, které HEPA filtr využívají, jsou většinou hlučnější. Navíc je nutné filtr pravidelně měnit, protože se postupně zanáší a jeho účinnost tak klesá.

Elektrostatický filtr

Elektrostatický filtr k sobě přitahuje elektrickou silou drobné částečky ze vzduchu. Pracuje tiše a účinně. Zneškodní všechny větší nečistoty, jako jsou viry, bakterie, prach nebo plísně. S kouřem a zápachem si však neporadí.

Vodní filtr

Vodní filtr sice není hlučný a může sloužit také jako zvlhčovač vzduchu, má však velmi nízkou účinnost. Malé částice prachu jsou totiž z fyzikálního hlediska nesmáčivé, takže je filtr nezvládne zachytit.

Fotokatalytický filtr

Fotokatalytické filtry rozkládají bakterie, viry nebo mikročástice prachu pomocí chemické reakce za přítomnosti světelného záření. Filtr není potřeba měnit, nevýhodou však je, že při fotokatalytizaci může vznikat ozon.

Filtry s aktivním uhlím

Filtry s aktivním uhlím efektivně zachytávají pachy a nejrůznější chemikálie, které se mohou uvolňovat například z různých lepidel nebo z nového nábytku. Často se používají v kombinaci s HEPA filtry.

Objevte výkon ideální pro vaši domácnost

Výkon čističky se udává podle toho, kolik metrů krychlových vzduchu je schopná přefiltrovat za hodinu. Platí, že v běžné domácnosti by měl přístroj zvládnout přečerpat všechen vzduch v místnosti přibližně dvakrát za hodinu. U alergiků nebo astmatiků je lepší volit čističky s větším výkonem, které zvládnou vzduch přefiltrovat třikrát nebo čtyřikrát.

Zda má čistička dostatečný výkon pro zvolený prostor si můžete snadno spočítat. Stačí jen vynásobit plochu podlahy s výškou místnosti a počtem požadovaných filtrací celkového objemu vzduchu za hodinu. Výsledné číslo se rovná potřebnému výkonu čističky v metrech krychlových za hodinu.

plocha podlahy (m2) × výška stropu (m) × 4 (v případě alergika) = potřebný výkon čističky

Míru čistoty vzduchu těžko odhadnete

Určitě neočekávejte, že hned po zapojení čističky ucítíte radikální změnu. Vzduch se vám může zdát příjemnější díky ionizační nebo zvlhčující funkci některých modelů a odfiltrování pachů. Míru čistoty vzduchu však v domácím prostředí jen těžko poznáte. Spolehnout se tak musíte spíš na displej přístroje, který v některých případech může kvalitu ovzduší znázorňovat graficky nebo barvou podsvětlení.

Klimatizace s párou