Domácnost

Klimatizace do bytu: Investovat do mobilní nebo nástěnné?

Chcete letošní léto strávit v příjemně klimatizovaném bytě? Pak možná narazíte na otázku, zda pro vás bude výhodnější investovat do montáže pevné klimatizace, a nebo upřednostnit koupi mobilního zařízení. Srovnejte si výhody i nevýhody a zjistěte, na co se při pořizování klimatizační jednotky zaměřit.

Klimatizace do bytu: Investovat do mobilní nebo nástěnné?
Klimatizace do bytu: Investovat do mobilní nebo nástěnné?

Díky technologickému pokroku jsou klimatizační jednotky čím dál dostupnější. Jsou mnohem menší, tišší a hlavně mají nižší spotřebu, než tomu bylo dříve.

Klimatizace do bytu se postarají nejen o příjemnou teplotu

V létě příjemně chladí, v zimě naopak mohou fungovat jako topení. Navíc snižují vlhkost vzduchu, takže zabraňují vzniku nebezpečných plísní a díky filtrům si poradí také s nečistotami a prachem. Právě proto jsou stále oblíbenější nejen ve firmách a komerčních objektech, ale také v úplně běžných domácnostech. Klimatizaci si můžete pořídit i do malého bytu, nebo dokonce do paneláku. Stačí jen vědět, jak správně vybírat.

Potřebujete zchladit? Kostka z Ruska funguje jako šikovná osobní klimatizace

Při hledání nejvhodnější klimatizační jednotky do bytu můžete volit z několika druhů. Liší se hlavně způsobem instalace a výkonem. Nejčastěji se však setkáte s nástěnnými a mobilními klimatizacemi. Podle čeho se tedy rozhodnout? Zvážit musíte hlavně:

Nástěnná klimatizace

Nástěnná klimatizace je většinou úspornější, výkonnější a tišší. Skládá se z vnitřní a venkovní jednotky. Díky tomu se část, která obsahuje hlučný kompresor, nachází vně budovy a neruší tak obyvatele bytu. Na druhou stranu je však potřeba rozmyslet si, kam přesně venkovní jednotku umístíte a vytvořit vývod skrz zeď, což může být třeba v panelovém domě problém.

Výhodou nástěnné klimatizace je to, že se snadno reguluje

Kam venkovní klimatizační jednotku umístit?

Venkovní jednotka se obvykle připevňuje na chladnější, stinnou stranu budovy. V bytech se často umisťuje na balkon, lodžii nebo na speciální konzoli na fasádě domu. U bytů v posledním patře je možné jednotku připevnit také na střechu.

Tip: Instalaci nástěnné klimatizace určitě přenechte odborníkovi. Zajistí, že při vrtání otvorů pro potrubí nebudou poškozeny elektrické a jiné rozvody v domě.

Za instalaci nástěnné klimatizace zaplatíte přibližně od 5 do 15 tisíc, záleží však na konkrétní firmě a na situaci v místě montáže. Před nákupem klimatizační jednotky proto požádejte o přibližnou cenovou kalkulaci.

Výhody nástěnné klimatizace

+ Vyšší výkon než mobilní klimatizace
+ Nízká hlučnost
+ Nenápadnost

Nevýhody nástěnné klimatizace

Náročnější instalace, nutnost stavebních úprav
- Vyšší pořizovací cena
Po instalaci už s ní nepohnete
 

Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace je nejjednodušší cestou k ochlazení bytu. Stačí ji jen zapojit do zásuvky a zajistit, aby hadice odvádějící horký vzduch byla vyvedena z okna. To se následně může utěsnit, aby jím teplý vzduch neproudil zpět do místnosti. Pružné těsnění se lepí pomocí suchého zipu, takže se zapojení mobilní klimatizace obejde bez návštěvy řemeslníků.

Mobilní klimatizace je sice celkem těžká (až 30 kg), díky kolečkům s ní však jde poměrně snadno manipulovat. Můžete s ní tak postupně vychladit všechny místnosti v bytě a nebo ji velmi jednoduše převézt až se budete stěhovat. Je proto skvělou volbou, když bydlíte v podnájmu.

Mobilní klimatizace

Jakou mobilní klimatizaci vybrat?

Mobilní klimatizace jsou k dostání ve třech různých variantách. Pořídit si můžete jednohadicovou mobilní klimatizaci, která je na našem trhu nejběžnější, variantou je však i dvouhadicová nebo splitová klimatizace. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Jednohadicová mobilní klimatizace

Jednohadicová klimatizace funguje tak, že část vzduchu, který do sebe z místnosti nasaje, ochladí a následně vyfoukne zpět. Druhá část je pak použita k odvedení tepla ven hadicí. Kvůli tomu pak vzniká mírný podtlak, který zapříčiní, že do místnosti začne škvírami proudit nový vzduch z okolních pokojů. Tím se však znova zvýší teplota a klimatizace tak není natolik efektivní, jako by mohla být.

Klimatizace se dvěma hadicemi

U dvouhadicové klimatizace funguje odvod vzduchu z místnosti podobně jako u té s jednou hadicí. Rozdíl je však v tom, že klimatizace se dvěma hadicemi si dokáže přivádět nový vzduch z venku a nevytváří tak v místnosti podtlak. Díky tomu dokáže chladit rychleji a lépe. Podle některých odhadů je dokonce o 25 % účinnější než běžná jednohadicová mobilní klimatizace.

Splitová klimatizace

Splitová klimatizace, označovaná také jako dělená, je vlastně mobilní variantou nástěnné dělené klimatizace, která má kompresor mimo místnost. Rozdíl je však v tom, že při její instalaci není potřeba velkých stavebních úprav. Splitová klimatizace totiž disponuje delší spojovací hadicí, kterou je možné jednoduše protáhnout oknem.

Výhody mobilní klimatizace

Rychlá instalace, bez nutnosti stavebních úprav
Nižší pořizovací náklady
Jednoduchá manipulace

Nevýhody mobilní klimatizace

Vyžaduje blízkost okna (popřípadě komínové šachty)
Vyšší hlučnost
Vyšší náklady na energie
Zabírá místo v místnosti

Mobilní klimatizace bez hadice? Neexistuje!

Pokud narazíte na mobilní klimatizaci bez hadice, zbystřete. S největší pravděpodobností jde o takzvaný ochlazovač. Ten funguje na principu chlazení studenou vodou bez vývodu horkého vzduchu a od klimatizace se liší hlavně tím, že má mnohem menší chladicí výkon. Jak tedy od sebe tyto dva produkty rozeznat?

Ochlazovač má výrazně nižší výkon

Na co se zaměřit při výběru klimatizace?

Základním parametrem při výběru klimatizační jednotky je určitě její výkon. Ten by se měl odvíjet hlavně od velikosti místnosti, zvážit však musíte také specifické tepelné podmínky, na které má vliv například umístění a velikost oken.

Rozmyslete si také, kolik jste do klimatizace ochotni investovat. Obecně platí, že čím menší je pořizovací cena, tím vyšší jsou provozní náklady. Ujasněte si proto, kde a jak často budete klimatizaci používat. V malém podkrovním pokoji, kde je v létě horko a v zimě chladno, se určitě vyplatí koupě nejnovějších modelů klimatizačních jednotek. Pořizovací náklady se vám rychle vrátí díky nízké spotřebě. V místnosti, kterou potřebujete chladit jen na pár hodin denně během léta, se bude investice do drahého zařízení vracet poměrně dlouho.

Zařízení se solárním pohonem vyrábí vodu ze vzduchu. Postavit si jej můžete i vy!

Zaměřte se i na jednotlivé funkce klimatizací. Praktický je třeba časovač nebo tlačítko turbo pro intenzivní chlazení a topení.

Srovnání základních parametrů vybraných klimatizačních jednotek v roce 2020

 

Mobilní klimatizace

Nástěnná klimatizace

Název

Klarstein New Breeze 7

Sinclair AMC-14P

Olimpia Splendid DOLCECLIMA AirPro 13 A+

DeLonghi PAC EX100

Sinclair ASH-12BIV

Sinclair ASH-18BIF2

Panasonic KIT-Z35-VKE

Cena

7 599 Kč

12 599 Kč

16 990 Kč 25 990 Kč

16 790 Kč

31 890 Kč

34 400 Kč

Chladicí výkon

 2,6 kW

4,0 kW

2,9 kW 2,5 kW

3,2 kW

5,2 kW

3,5 kW

Topný výkon

-kW

4,0 kW

2,9 kW -kW

3,5 kW

5,3 kW

4,0 kW

Hlučnost (vnitřní jednotka)

63 dB

56 dB

62 dB 53dB

52 dB

41 - 55 dB

19 dB

Energetická třída

A

A

A+ A++

A++

A++

A+++

Tabulka: Ceny klimatizací uvádíme včetně DPH podle informací z internetového srovnávače Heureka k 9. 7. 2020.

Jak tedy zvolit tu pravou klimatizační jednotku do bytu?

Pokud bydlíte v nájmu, nerozmýšlejte se a sáhněte rovnou po mobilní klimatizaci. K její instalaci nepotřebujete svolení majitele bytu a navíc si ji můžete při stěhování jednoduše odvést. Oceníte ji také pokud nechcete nebo nemůžete vrtat do stěn. V případě, že nemáte žádný problém s umístěním venkovní jednotky a neplánujete stěhování, bude pro vás skvělou volbou nástěnná klimatizace.

Jak zvolit firmu na montáž klimatizace?

I když teď možná máte pocit, že se v nabídce na trhu vyznáte o poznání lépe, stále ještě nemáte vyhráno. Vybrat správný typ klimatizace totiž nestačí. Stejně důležitá je i volba firmy, která provede instalaci. Na koho se tedy obrátit?

V případě, že plánujete pořízení mobilní klimatizace a nemáte problém s jednoduchými úpravami, jako například s lepením či našroubováním lišty do okna, s největší pravděpodobností si bez problémů poradíte sami. Pokud však chcete nástěnnou klimatizaci, která vyžaduje větší stavební úpravy, bez pomoci odborníků se do instalace nepouštějte.

Až tedy budete hledat profíka, který montáž provede, rozhodně se nezapomeňte zaměřit na: