Domácnost

Klimatizace do bytu: Je lepší investovat do mobilní nebo nástěnné?

Chcete letošní léto strávit v příjemně klimatizovaném bytě? Pak možná narazíte na otázku, zda pro vás bude výhodnější investovat do montáže pevné klimatizace, a nebo upřednostnit koupi mobilního zařízení. Srovnejte si výhody i nevýhody a zjistěte, na co se při pořizování klimatizační jednotky zaměřit.

Klimatizace do bytu: Je lepší investovat do mobilní nebo nástěnné?
Klimatizace do bytu: Je lepší investovat do mobilní nebo nástěnné?

Díky technologickému pokroku jsou klimatizační jednotky čím dál dostupnější. Jsou mnohem menší, tišší a hlavně mají nižší spotřebu, než tomu bylo dříve.

Klimatizace do bytu se postarají nejen o příjemnou teplotu

V létě příjemně chladí, v zimě naopak mohou fungovat jako topení. Navíc snižují vlhkost vzduchu, takže zabraňují vzniku nebezpečných plísní a díky filtrům si poradí také s nečistotami a prachem. Právě proto jsou stále oblíbenější nejen ve firmách a komerčních objektech, ale také v úplně běžných domácnostech. Klimatizaci si můžete pořídit i do malého bytu, nebo dokonce do paneláku. Stačí jen vědět, jak správně vybírat.

Potřebujete zchladit? Kostka z Ruska funguje jako šikovná osobní klimatizace

počet hlasů: 13

Při hledání nejvhodnější klimatizační jednotky do bytu můžete volit z několika druhů. Liší se hlavně způsobem instalace a výkonem. Nejčastěji se však setkáte s nástěnnými a mobilními klimatizacemi. Podle čeho se tedy rozhodnout? Zvážit musíte hlavně:

Nástěnná klimatizace

Nástěnná klimatizace je většinou úspornější, výkonnější a tišší. Skládá se z vnitřní a venkovní jednotky. Díky tomu se část, která obsahuje hlučný kompresor, nachází vně budovy a neruší tak obyvatele bytu. Na druhou stranu je však potřeba rozmyslet si, kam přesně venkovní jednotku umístíte a vytvořit vývod skrz zeď, což může být třeba v panelovém domě problém.

Výhodou nástěnné klimatizace je to, že se snadno reguluje

Kam venkovní klimatizační jednotku umístit?

Venkovní jednotka se obvykle připevňuje na chladnější, stinnou stranu budovy. V bytech se často umisťuje na balkon, lodžii nebo na speciální konzoli na fasádě domu. U bytů v posledním patře je možné jednotku připevnit také na střechu.

Tip: Instalaci nástěnné klimatizace určitě přenechte odborníkovi. Zajistí, že při vrtání otvorů pro potrubí nebudou poškozeny elektrické a jiné rozvody v domě.

Za instalaci nástěnné klimatizace zaplatíte přibližně od 5 do 15 tisíc, záleží však na konkrétní firmě a na situaci v místě montáže. Před nákupem klimatizační jednotky proto požádejte o přibližnou cenovou kalkulaci.

Výhody nástěnné klimatizace

+ Vyšší výkon než mobilní klimatizace
+ Nízká hlučnost
+ Nenápadnost

Nevýhody nástěnné klimatizace

Náročnější instalace, nutnost stavebních úprav
- Vyšší pořizovací cena
Po instalaci už s ní nepohnete
 

Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace je nejjednodušší cestou k ochlazení bytu. Stačí ji jen zapojit do zásuvky a zajistit, aby hadice odvádějící horký vzduch byla vyvedena z okna. To se následně může utěsnit, aby jím teplý vzduch neproudil zpět do místnosti. Pružné těsnění se lepí pomocí suchého zipu, takže se zapojení mobilní klimatizace obejde bez návštěvy řemeslníků.

Mobilní klimatizace je sice celkem těžká (až 30 kg), díky kolečkům s ní však jde poměrně snadno manipulovat. Můžete s ní tak postupně vychladit všechny místnosti v bytě a nebo ji velmi jednoduše převézt až se budete stěhovat. Je proto skvělou volbou, když bydlíte v podnájmu.

Výhody mobilní klimatizace

Rychlá instalace, bez nutnosti stavebních úprav
Nižší pořizovací náklady
Jednoduchá manipulace

Nevýhody mobilní klimatizace

Vyžaduje blízkost okna (popřípadě komínové šachty)
Vyšší hlučnost
Vyšší náklady na energie
Zabírá místo v místnosti

Tip: Nepleťte si mobilní klimatizaci s ochlazovačem. Ten funguje na principu chlazení studenou vodou bez vývodu horkého vzduchu a má mnohem menší chladicí výkon.

Ochlazovač má výrazně nižší výkon

Na co se zaměřit při výběru klimatizace?

Základním parametrem při výběru klimatizační jednotky je určitě její výkon. Ten by se měl odvíjet hlavně od velikosti místnosti, zvážit však musíte také specifické tepelné podmínky, na které má vliv například umístění a velikost oken.

Rozmyslete si také, kolik jste do klimatizace ochotni investovat. Obecně platí, že čím menší je pořizovací cena, tím vyšší jsou provozní náklady. Ujasněte si proto, kde a jak často budete klimatizaci používat. V malém podkrovním pokoji, kde je v létě horko a v zimě chladno, se určitě vyplatí koupě nejnovějších modelů klimatizačních jednotek. Pořizovací náklady se vám rychle vrátí díky nízké spotřebě. V místnosti, kterou potřebujete chladit jen na pár hodin denně během léta, se bude investice do drahého zařízení vracet poměrně dlouho.

Zařízení se solárním pohonem vyrábí vodu ze vzduchu. Postavit si jej můžete i vy!

počet hlasů: 27

Zaměřte se i na jednotlivé funkce klimatizací. Praktický je třeba časovač nebo tlačítko turbo pro intenzivní chlazení a topení.

Srovnání základních parametrů vybraných klimatizačních jednotek

 

Mobilní klimatizace

Nástěnná klimatizace

Název

Klarstein New Breeze 7

Sinclair AMC-14AN

Sinclair ASH-12BIV

Sinclair ASH-18BIF2

Panasonic KIT-Z35-VKE

Cena

8 399 Kč

15 999 Kč

17 200 Kč

32 050 Kč

39 761 Kč

Chladicí výkon

 2,6 kW

4,0 kW

3,2 kW

5,2 kW

3,5 kW

 

Topný výkon

-kW

4,0 kW

3,5 kW

5,3 kW

4,0 kW

Hlučnost

63 dB

54 - 64 dB

52 dB

(vnitřní jednotka)

41 - 55 dB

(vnitřní jednotka)

19 dB

(vnitřní jednotka)

Energetická třída

A

A

A++

A++

A+++

Tabulka: Ceny klimatizací uvádíme včetně DPH podle informací z internetového srovnávače Heureka k 4. 6. 2019.

Jak tedy zvolit tu pravou klimatizační jednotku do bytu?

Pokud bydlíte v nájmu, nerozmýšlejte se a sáhněte rovnou po mobilní klimatizaci. K její instalaci nepotřebujete svolení majitele bytu a navíc si ji můžete při stěhování jednoduše odvést. Oceníte ji také pokud nechcete nebo nemůžete vrtat do stěn. V případě, že nemáte žádný problém s umístěním venkovní jednotky a neplánujete stěhování, bude pro vás skvělou volbou nástěnná klimatizace.