Vše o elektřině

Porovnání nákladů na vytápění: Vyplatí se plyn, elektřina nebo štěpka?

Zajímá vás, jaký způsob vytápění je nejvýhodnější? Nespoléhejte na ověřené rady nebo univerzální tabulky a doporučení. Řešení, které by bylo vhodné pro všechny, zkrátka neexistuje. Srovnejte si plusy a mínusy vytápění plynem, elektřinou a štěpkou a objevte ideální zdroj tepla přímo pro svou domácnost.

Porovnání nákladů na vytápění: Vyplatí se plyn, elektřina nebo štěpka?
Porovnání nákladů na vytápění: Vyplatí se plyn, elektřina nebo štěpka?

Volba vhodného vytápění by měla vycházet hlavně z vaší ekonomické situace, typu budovy a životního stylu. Stále větší roli hraje také komfort obsluhy a zdravé vnitřní prostředí.

Při výběru vytápění proto zohledněte:

Vytápění vybírejte přímo na míru

Vytápění, které je vhodné pro pasivní dům s minimální spotřebou, nemusí být správnou volbou pro starší, energeticky náročné bydlení bez zateplení. Základem vašeho rozhodnutí by proto určitě měl být kvalitně zpracovaný projekt anebo pečlivý výpočet. Vycházejte z odhadované spotřeby tepla na vytápění, ohřev vody a z předpokládané spotřeby elektřiny. Zvažte také investiční náklady a zkuste odhadnout, jaké by mohly být náklady na provoz za patnáct nebo dvacet let. Obvykle se počítá s růstem cen zhruba o 2-3 % a do určité míry jde spíše o intuitivní rozhodnutí. U elektřiny však může dojít k podstatně vyššímu růstu cen v následujících letech. 

5 důvodů, proč poroste cena elektřiny

počet hlasů: 11

Obecně platí, že obyvatelé vesnic, kteří mají k dispozici více skladovacího prostoru, často volí vytápění biomasou, tedy štěpkou nebo třeba dřevěnými peletami. Pro novostavby a pasivní domy je zase ideální topit elektřinou a ve starších domech bez zateplení je nepostradatelným pomocníkem plynový kotel.

Kombinovat více zdrojů vytápění se podle odborníků příliš nevyplatí. Jeden z nich totiž většinou zůstává méně využitý a náklady na jeho pořízení zbytečně prodražují teplo TIP

Levné a čisté topení? Vsaďte na zemní plyn

Potrpíte si na komfort a zároveň chcete topit poměrně levně? Pak do užšího výběru určitě zařaďte plynový kotel nebo WAW. Ve srovnání s elektřinou je stejný objem plynu výrazně levnější. Na druhou stranu počítejte s vyšší prvotní investicí. Když chcete topit plynem, musíte vybudovat vnitřní rozvody, nakoupit radiátory, kotel a postavit komín. Velmi vysoká může být i cena za plynovodní přípojku. Do nákladů je potřeba započítat také pravidelné revize a údržbu.

Výhřevnost zemního plynu: Jak si vede ve srovnání s ostatními palivy?

počet hlasů: 9

Nezapomínejte, že revizi plynových kotlů je nutné provádět každý rok. Ideálně před začátkem topné sezóny nebo po jejím skončení.

Výhody a nevýhody vytápění plynem

S vysokými pořizovacími náklady plynového vytápění vám může pomoci kotlíková dotace. Ta je určena pro majitele kotlů na uhlí s ručním přikládáním, které slouží jako hlavní zdroj vytápění objektu. Maximální dotace včetně bonusů může být až 102 500 Kč. TIP

Elektřina je volba číslo jedna pro pasivní domy

Topení elektřinou je perfektní volbou pro moderní dřevostavby nebo pasivní domy. Prvotní pořizovací náklady na přímotopy nebo akumulační kamna nejsou vysoké a díky kvalitnímu zateplení objektu moc energie nespálíte. Při vytápění elektřinou navíc dosáhnete na výhodnější distribuční sazbu, která má nižší cenu za kilowatthodiny. Nízký tarif, dříve také známý jako noční proud, tak můžete v některých případech čerpat až 20 hodin denně. Díky tomu ušetříte i za běžný provoz spotřebičů v domácnosti.

Jak vybrat vhodný elektrokotel? Poradíme, na co se zaměřit

počet hlasů: 52

Z jakých typů vytápění na elektřinu můžete vybírat?

Přímotopy mají velmi nízké náklady na pořízení, snadno se s nimi manipuluje a téměř nezatíží distribuční síť. Na druhou stranu však musíte počítat s ohromnou spotřebou.

Mnohem nižší provozní náklady mají akumulační kamna. Pokud vám nevadí jejich nároky na dimenzování distribuční sítě, vyšší teplota na povrchu a jejich hmotnost a velikost, jsou hlavně v novostavbách ideální volbou.

Speciální kategorií je tepelné čerpadlo. Oproti elektrokotli vám dokáže ušetřit 50–60 % provozních nákladů. U tohoto typu vytápění se však budete muset připravit na pořádnou investici. Náklady na jeho pořízení se mohou pohybovat od 175 - 350 tisíc korun. 

Odborník radí, kdy se vyplatí pořídit tepelné čerpadlo na vytápění

počet hlasů: 41

Výhody a nevýhody vytápění elektřinou

Štěpka je levná a ekologická

Dřevní štěpka se vyrábí hlavně z odpadu při těžbě dřeva nebo prořezávání stromů v zahradách a parcích. Jde o malé rozdrcené kousky o velikosti několika centimetrů. Na topení se používá hlavně v domácnostech s výkonnějšími kotly a nebo ve větších budovách, jako jsou obecní výtopny a elektrárny. Je také oblíbená u majitelů sadů a zahrad, kteří si štěpku na topení mnohdy zpracovávají sami.

Štěpka je nejlevnější možnou variantou vytápění, na druhou stranu je však nutné počítat s její vysokou vlhkostí. Při skladování je tedy nutné ji důkladně provětrávat, aby se nezačala zapařovat nebo plesnivět. V nevhodných uzavřených prostorách dokonce hrozí i riziko samovznícení.

Věděli jste, že štěpku je možné spalovat i ve vlhkém stavu? Musíte však počítat s mnohem nižší výhřevností. Vzhledem k její ceně se to však i tak může vyplatit.

Výhody a nevýhody vytápění štěpkou

Alternativou štěpky mohou být dřevěné pelety

Kvůli vysokým nárokům na skladovací prostor a větší, složitější konstrukci spalovacího zařízení, se vytápění štěpkou nevyužívá v menších budovách. Vhodnou alternativou mohou být dřevěné pelety. Jsou sice o něco dražší, ale hořák na pelety může být poměrně malý, jejich dávkování je jednodušší a mají nízký obsah vody, což znamená mnohem větší výhřevnost než u štěpky. Navíc při topení kvalitními peletami vzniká jen minimální množství popela.

Modelový příklad vytápění malého zatepleného domu

Celková plocha: 150 m2
Tepelné ztráty: 5,5 kW
Počet obyvatel: rodina s dětmi

Způsob vytápění

Roční spotřeba energie na vytápění

Roční náklady na vytápění

Celkové roční náklady (bez investic a údržby)

Celkové náklady vč. investic a údržby

Dřevěné pelety

8 966 kWh

10 253 Kč

32 226 Kč

52 359 Kč

Štěpka

10 614 kWh

7 642 Kč

28 103 Kč

49 036 Kč

Zemní plyn

8 494 kWh

10 858 Kč

36 555 Kč

52 638 Kč

Akumulační kamna

9 226 kWh

22 016 Kč

47 023 Kč

58 023 Kč

Přímotop

7 377 kWh

20 164 Kč

44 828 Kč

48 828 Kč

Tepelné čerpadlo (země–voda)

2398 kWh

6 554 Kč

23 100 Kč

44 517 Kč

Hodnoty získané z kalkulačky vytápění TZB info, platné k 27. 5. 2019 pro střední klimatickou oblast s venkovní výpočtovou teplotou -15 ºC. Celkové náklady zahrnují náklady na vytápění, teplou vodu, paušální platby za energie a ostatní elektrickou spotřebu. Roční investiční náklady se odvozují od pořizovací investice s ohledem na předpokládanou životnost topného systému.