Vše o elektřině

Porovnání nákladů na vytápění: Vyplatí se plyn, elektřina nebo štěpka?

Zajímá vás, jaký způsob vytápění je nejvýhodnější? Nespoléhejte na ověřené rady nebo univerzální tabulky a doporučení. Řešení, které by bylo vhodné pro všechny, zkrátka neexistuje. Srovnejte si plusy a mínusy vytápění plynem, elektřinou a štěpkou a objevte ideální zdroj tepla přímo pro svou domácnost.

Porovnání nákladů na vytápění: Vyplatí se plyn, elektřina nebo štěpka?
Porovnání nákladů na vytápění: Vyplatí se plyn, elektřina nebo štěpka?

Volba vhodného vytápění by měla vycházet hlavně z vaší ekonomické situace, typu budovy a životního stylu. Stále větší roli hraje také komfort obsluhy a zdravé vnitřní prostředí.

Při výběru vytápění proto zohledněte:

Vytápění vybírejte přímo na míru

Vytápění, které je vhodné pro pasivní dům s minimální spotřebou, nemusí být správnou volbou pro starší, energeticky náročné bydlení bez zateplení. Základem vašeho rozhodnutí by proto určitě měl být kvalitně zpracovaný projekt anebo pečlivý výpočet. Vycházejte z odhadované spotřeby tepla na vytápění, ohřev vody a z předpokládané spotřeby elektřiny. Zvažte také investiční náklady a zkuste odhadnout, jaké by mohly být náklady na provoz za patnáct nebo dvacet let. Obvykle se počítá s růstem cen zhruba o 2-3 % ročně, ale jak ukazuje vývoj z posledního roku, může dojít k podstatně vyššímu růstu cen energií.

Regulované ceny elektřiny 2022: Víme, jak se dotknou ceny na vaší faktuře

Obecně platí, že obyvatelé vesnic, kteří mají k dispozici více skladovacího prostoru, často volí vytápění biomasou, tedy štěpkou nebo třeba dřevěnými peletami. Pro novostavby a pasivní domy je zase ideální topit elektřinou a ve starších domech bez zateplení je nepostradatelným pomocníkem plynový kotel.

Kombinovat více zdrojů vytápění se podle odborníků příliš nevyplatí. Jeden z nich totiž většinou zůstává méně využitý a náklady na jeho pořízení zbytečně prodražují teplo TIP

Levné a čisté topení? Vsaďte na zemní plyn

Potrpíte si na komfort a zároveň chcete topit poměrně levně? Pak do užšího výběru určitě zařaďte plynový kotel nebo WAW. Ve srovnání s elektřinou je stejný objem plynu výrazně levnější. Na druhou stranu počítejte s vyšší prvotní investicí. Když chcete topit plynem, musíte vybudovat vnitřní rozvody, nakoupit radiátory, kotel a postavit komín. Velmi vysoká může být i cena za plynovodní přípojku. Do nákladů je potřeba započítat také pravidelné revize a údržbu.

Ceník plynu 2022 Innogy, ČEZ, E.ON: Kde nejvíce ušetříte?

Nezapomínejte, že revizi plynových kotlů je nutné provádět každý rok. Ideálně před začátkem topné sezóny nebo po jejím skončení.

Výhody a nevýhody vytápění plynem

S vysokými pořizovacími náklady plynového vytápění vám může pomoci kotlíková dotace. Ta je určena pro majitele kotlů na uhlí s ručním přikládáním, které slouží jako hlavní zdroj vytápění objektu. Maximální dotace včetně bonusů může být až 102 500 Kč. TIP

Elektřina je volba číslo jedna pro pasivní domy

Topení elektřinou je perfektní volbou pro moderní dřevostavby nebo pasivní domy. Prvotní pořizovací náklady na přímotopy nebo akumulační kamna nejsou vysoké a díky kvalitnímu zateplení objektu moc energie nespálíte. Při vytápění elektřinou navíc dosáhnete na výhodnější distribuční sazbu, která má nižší cenu za kilowatthodiny. Nízký tarif, dříve také známý jako noční proud, tak můžete v některých případech čerpat až 20 hodin denně. Díky tomu ušetříte i za běžný provoz spotřebičů v domácnosti.

Jak vybrat důvěryhodného dodavatele plynu?

Z jakých typů vytápění na elektřinu můžete vybírat?

Přímotopy mají velmi nízké náklady na pořízení, snadno se s nimi manipuluje a téměř nezatíží distribuční síť. Na druhou stranu však musíte počítat s ohromnou spotřebou.

Mnohem nižší provozní náklady mají akumulační kamna. Pokud vám nevadí jejich nároky na dimenzování distribuční sítě, vyšší teplota na povrchu a jejich hmotnost a velikost, jsou hlavně v novostavbách ideální volbou.

Speciální kategorií je tepelné čerpadlo. Oproti elektrokotli vám dokáže ušetřit 50–60 % provozních nákladů. U tohoto typu vytápění se však budete muset připravit na pořádnou investici. Náklady na jeho pořízení se mohou pohybovat od 175–350 tisíc korun. 

Jak výhodný je přechod na tepelné čerpadlo?

Výhody a nevýhody vytápění elektřinou

Štěpka je levná a ekologická

Dřevní štěpka se vyrábí hlavně z odpadu při těžbě dřeva nebo prořezávání stromů v zahradách a parcích. Jde o malé rozdrcené kousky o velikosti několika centimetrů. Na topení se používá hlavně v domácnostech s výkonnějšími kotly a nebo ve větších budovách, jako jsou obecní výtopny a elektrárny. Je také oblíbená u majitelů sadů a zahrad, kteří si štěpku na topení mnohdy zpracovávají sami.

Štěpka je nejlevnější možnou variantou vytápění, na druhou stranu je však nutné počítat s její vysokou vlhkostí. Při skladování je tedy nutné ji důkladně provětrávat, aby se nezačala zapařovat nebo plesnivět. V nevhodných uzavřených prostorách dokonce hrozí i riziko samovznícení.

Věděli jste, že štěpku je možné spalovat i ve vlhkém stavu? Musíte však počítat s mnohem nižší výhřevností. Vzhledem k její ceně se to však i tak může vyplatit.

Výhody a nevýhody vytápění štěpkou

Alternativou štěpky mohou být dřevěné pelety

Kvůli vysokým nárokům na skladovací prostor a větší, složitější konstrukci spalovacího zařízení, se vytápění štěpkou nevyužívá v menších budovách. Vhodnou alternativou mohou být dřevěné pelety. Jsou sice o něco dražší, ale hořák na pelety může být poměrně malý, jejich dávkování je jednodušší a mají nízký obsah vody, což znamená mnohem větší výhřevnost než u štěpky. Navíc při topení kvalitními peletami vzniká jen minimální množství popela.

Modelový příklad vytápění malého zatepleného domu

Celková plocha: 150 m2
Tepelné ztráty: 7 kW
Počet obyvatel: rodina s dětmi

Porovnání ročních nákladů na energie v rodinném domě v r. 2022

 

Vytápění

Příprava teplé vody

Elektrické spotřebiče

Pravidelné měsíční platby

Investice a údržba

Celkem

Dřevní pelety

12 542 Kč

5 099 Kč

23 384 Kč

2 952 Kč

13 993 Kč

57 970 Kč

Štěpka

7 003 Kč

2 847 Kč

23 384 Kč

2 952 Kč

13 000 Kč

49 186 Kč

Zemní plyn

27 237 Kč

11 074 Kč

23 384 Kč

6 480 Kč

10 260 Kč

78 435 Kč

Elektrická akumulační kamna

53 485 Kč

21 746 Kč

18 355 Kč

6 696 Kč

8 490 Kč

108 772 Kč

Elektrický přímotop

44 309 Kč

21 194 Kč

17 760 Kč

6 288 Kč

3 350 Kč

92 901 Kč

Tepelné čerpadlo

15 638 Kč

6 358 Kč

17 760 Kč

6 288 Kč

16 493 Kč

62 537 Kč

Tabulka: Výpočet TZB-info.cz pro rodinný dům o podlahové ploše 150 m2, výpočtová tepelná ztráta 7 kW, 4členná rodina. Další specifikace na vytapeni.tzb-info.cz.