Vše o elektřině

Jak poznáte vhodný jistič pro vaši domácnost a kolik stojí jeho výměna?

Ušetřit na výdajích za elektřinu můžete nejenom změnou dodavatele, distribuční sazby nebo výměnou svého trvalého bydliště za dřevěný srub v lese. Vyměnit můžete ještě hlavní jistič. Přestože se nejedná o zrovna levnou záležitost, zejména obyvatelé starších domů na této možnosti mohou vydělat.

Jak poznáte vhodný jistič pro vaši domácnost a kolik stojí jeho výměna? 2 fotky v galerii
Jak poznáte vhodný jistič pro vaši domácnost a kolik stojí jeho výměna?

Hlavní jistič slouží jako taková pojistka před přetížením nebo zkratem elektrické sítě. Funguje jako samočinný vypínač, který přeruší dodávku elektřiny, když má dojít ke zkratu a tím zabrání poničení elektrospotřebičů. Nesmí být tedy příliš slabý, aby k vypínání docházelo při běžném provozu domácnosti, na druhou stranu zbytečně silný jistič ukrajuje příliš velký kus z vašeho rodinného rozpočtu. Čím silnější jistič, tím více zaplatíte na položce platba za rezervovaný příkon. Její cena se liší ve třech distribučních oblastech a patří do regulované části ceny za elektřinu.

Při ohřevu vody a vytápění elektřinou, zaplatíte více na platbě za příkon

Hlavní jistič

Samočinný vypínač, který přeruší dodávku elektřiny, když má v síti dojít ke zkratu, přetížení či jiné poruše. Tím chrání elektrospotřebiče před poškozením.

 

Síla jističe se udává v ampérech. Jak poznáte, který jistič se hodí zrovna pro vás? Závisí to hlavně na množství a energetické náročnosti vašich elektrospotřebičů. V bytech, kde se elektřinou netopí, neohřívá voda a na vaření slouží plynový sporák, si pravděpodobně vystačíte s nejslabším a zároveň nejlevnějším jističem 1 x 25 A. Ten zvládne utáhnout i elektrickou síť v rekreačních chatách, kde se nepoužívají energeticky náročná zařízení jako cirkulárka, hoblovka aj. Do rodinných domků a větších chalup, kde elektřinou ohříváte vodu, už budete potřebovat silnější jistič s hodnotami 3 x 20 A, pokud také elektrickou energií vytápíte, sáhnete po velikosti 3 x 25 A. Čísla 1 a 3 na začátku udávají, jestli se jedná o jednofázový nebo třífázový elektrický rozvod, který umožňuje výskyt dvou úrovní napětí naráz. A na konci znamená počet ampérů.

Jak spočítat vhodnou velikost hlavního jističe?

Zjistěte si celkový příkon spotřebičů ve wattech (P) ve vaší domácnosti. Ten podělíte velikostí fázového napětí (U), tedy buď 230 V nebo 3 x 230 V a vyjde vám číslo, které značí velikost jističe (I) v Ampérech.

P = (3 x) U x I

např.  7000 W = 230 V x I

Celkový příkon vašich spotřebičů činí 7 kW. Máte jednofázový rozvod, proto napětí 230 V nenásobíte třemi. Výsledná hodnota jističe potom bude 30,4, což ukazuje na nejbližší jistič s hodnotou 32 A. Doporučuje se počítat i s malou rezervou. V případě, že si v budoucnu pořídíte nové spotřebiče, ať pak nemusíte zvyšovat velikost jističe. Netušíte, jaký jistič máte nyní? Dozvíte se to z údajů na vaší faktuře za elektřinu. Pokud si nejste jisti, poraďte se s odborníkem. Pokud bydlíte v Praze můžete zkusit využít například služeb Centra energetického poradenství PRE.

Vyznejte se ve faktuře za elektřinu: Možné nesrovnalosti můžete reklamovat

počet hlasů: 1

Kdy má cenu měnit jistič?

Samotná výměna jističe vás přijde na několik tisíc, protože kromě nového jističe si musíte opatřit i revizní zprávu od technika. Zbytečně silný jistič často najdete ve starých budovách nebo rekreačních chatách. Záleží na vás, jak dlouho se chystáte daný objekt užívat, investice do změny jističe se vám obvykle vrátí až po několika letech.