Aktuality

Ceníky elektřiny 2022: ČEZ, E.ON, PRE. Kdo zdražil nejvíce?

Zatím to nevypadá, že by se situace na trhu s energiemi mohla v budoucnu zlepšit. Dodavatelé nakupují elektřinu za několikanásobně vyšší ceny než v loňském roce, navíc se zvyšují i ceny kontraktů s dodáním za tři nebo čtyři roky. Zdá se, že drahá elektřina s námi zůstane dlouhodobě.

Ceníky elektřiny 2022: ČEZ, E.ON, PRE. Kdo zdražil nejvíce?
Ceníky elektřiny 2022: ČEZ, E.ON, PRE. Kdo zdražil nejvíce?

Zásoby levné elektřiny se tenčí

Dodavatelé energií nakupují elektřinu na burze s předstihem několika měsíců nebo dokonce let. Díky průběžným nákupům se chrání proti výkyvům cen. To se ukázalo jako správná strategie právě teď v době energetické krize. Zatímco někteří menší dodavatelé, kteří nakupovali energie s menším předstihem a spekulovali na pokles jejich cen, už ukončili svoji činnost, velcí dodavatelé se zatím drží.

Les: Na trhu energií je nejistota, dodavatelé reagují zdražováním

Zákazníci s fixací si ještě mohou užívat luxusu levné elektřiny. U smluv na neurčito a nových zákazníků přistoupili dominantní dodavatelé ke zdražení v řádu desítek procent. Nicméně už teď je jasné, že dalšímu masivnímu zdražování se nevyhneme. Zásoby levné elektřiny nakoupené v minulém roce se tenčí a elektřina na další roky se obchoduje za čtyřnásobné ceny.

Zvýšení cen se promítá do dlouhodobých kontraktů

Ještě než začala válka na Ukrajině, předpokládali experti, že k poklesu ceny elektřiny dojde během letních měsíců. Na vysokých cenách elektrické energie se totiž podílel především drahý zemní plyn – v létě poptávka po plynu klesá, tudíž zlevňuje a logicky mělo následovat i zlevnění elektřiny.

Nicméně válka na Ukrajině zamíchala kartami a zlevnění energií zůstalo v nedohlednu. Tomu napovídají i prodeje elektřiny s dodáním v následujících několika letech. „Kontrakt na dodání elektřiny v roce 2023 už dosahuje více než 200 euro za MWh. Zdražují i dodávky elektřiny na roky 2024, 2025 a 2026. Trh připouští, že tu drahá elektřina bude dlouhodobě,“ vysvětluje Michal Les, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz.

Končí vám fixace? Porovnejte si dodavatele a najděte nejvýhodnějšího.

Jak se zdražení promítá do ceníků dodavatelů?

Vyšší ceny silové elektřiny na burze se s odstupem času promítají i do ceníků dodavatelů. Podle indexu ceny elektřiny společnosti Ušetřeno.cz, která srovnává nabídky energií na českém trhu, průměrná cena silové elektřiny překonala hranici 4.000 Kč/MWh bez DPH. Přitom v březnu 2021 byla tato cena na úrovni 1.359 Kč/MWh. Podle Michala Lesa ale ceníky ještě plně neodrážejí ceny elektřiny na burze. „Strop vidíme někde kolem 4.500–5.000 Kč za MWh. Domácnosti se proto musí bohužel připravit, že dojde k dalšímu zdražování,“ říká Les.

Elektřina pro rok 2022: Zjistěte zdražení v různých sazbách

Ceníky největších dodavatelů elektřiny

Největší dodavatelé momentálně mění ceníky každých několik měsíců. Podívejte se na srovnání cen elektřiny s oblíbenou fixací na 2 roky (u PRE se jedná o fixaci pouze do konce roku 2022, delší teď nenabízí).

Ceny elektřiny (s DPH)

 

ČEZ (18.05.2022)

ČEZ (01.01.2022)

E.ON (06.05.2022)

E.ON (01.10.2021)

PRE (01.01.2022)

PRE (předchozí období)

Silová elektřina (Kč/MWh)

7.961 Kč

3.570 Kč

5.496 Kč

3.440 Kč

6.185 Kč

není dostupný

Celková jednotková cena za elektřinu včetně daně z elektřiny a systémových služeb (MWh)

10.109 Kč

5.718 Kč

7.644 Kč

5.588 Kč

7.287 Kč

Zdroj: Ceníky dodavatelů, ČEZ – Elektřina – na 2 roky v akci, E.ON Komplet elektřina PRO na 2 roky, PRE PROUD FIX 2022, 31.05.2022

Jedná se pouze o platbu za spotřebované megawatthodiny. K té je potřeba připočíst ještě stálé měsíční platby a příspěvek na podporované zdroje energie, který však byl letos odpuštěn do výše maximálně 1.500 Kč.

Fixace ochrání proti dalšímu zdražování

Co může s takovými vyhlídkami dělat běžná domácnost? Les doporučuje zafixovat ceny energií na co nejdelší dobu. To znamená porozhlédnout se v cenících s fixací na 3 roky. Se srovnáním aktuálních nabídek pomůže online kalkulačka

Největší šok čeká domácnosti, kterým bude končit fixace v příštích několika měsících. Ze dne na den jim elektřina může podražit na několikanásobek. Při výběru nového dodavatele se ale nevyplácí sledovat jen nejnižší cenu

Hrozí krach dalších dodavatelů

Jak ukázaly poslední měsíce, ne všichni menší dodavatelé se s prudkým zdražováním na burze dokážou vyrovnat. Největší alternativní dodavatel Bohemia Energy přestal dodávat elektřinu a plyn svým zákazníkům už loni v říjnu. Od poloviny loňského roku ukončilo činnost již 15 dodavatelů elektřiny a 19 dodavatelů zemního plynu.

Reklamace u Bohemia Energy: Za pozdní vyřízení máte nárok na finanční náhradu

Zákazníky, kteří odebírali energie od takové společnosti, sice chrání tzv. dodavatel poslední instance. O dodávky elektřiny tedy nepřijdou, ale přesto se ztráta dodavatele pojí s řadou nepříjemností a spoustou administrativy. Z toho důvodu je ideální vybírat z velkých a stabilních dodavatelů.