Domácnost

Kalkulačka cen elektřiny: Zjistěte, kde nejvíce ušetříte

V posledním půlroce zasáhlo české domácnosti nevídané zdražení energií. Vzhledem k vývoji na energetické burze letí ceny elektřiny vzhůru u všech dodavatelů, přesto existují mezi nabídkami velké rozdíly. Díky kalkulačce cen elektřiny zjistíte, u kterého dodavatele zaplatíte nejméně.

Kalkulačka cen elektřiny: Zjistěte, kde nejvíce ušetříte
Kalkulačka cen elektřiny: Zjistěte, kde nejvíce ušetříte

Jak zdražovali jednotliví dodavatelé elektřiny?

S výrazným zdražováním začali dodavatelé ve druhé polovině loňského roku. Příčinou bylo zvýšení cen elektřiny na velkoobchodní burze. Zatímco na jaře roku 2021 nakupovali dodavatelé silovou elektřinu za cenu kolem 50 eur za megawatthodinu, na podzim už to  bylo i přes 150 eur. To se samozřejmě promítlo do ceníků pro konečné spotřebitele. Nicméně dopad zvýšení velkoobchodních cen se u jednotlivých poskytovatelů liší.

Změna dodavatele vám může ušetřit i tisíce korun ročně.

K největšímu nárůstu cen došlo spíše u malých dodavatelů. Ti většinou nakupují s menším předstihem, a proto se u nich zdražení projevilo rychleji a s větší intenzitou. Výjimkou nebylo zvýšení cen elektřiny až na trojnásobek. Naopak větší dodavatelé, kteří obsluhují stovky tisíc zákazníků, se elektřinou obvykle předzásobují, dokonce až roky dopředu. Proto si s navýšením velkoobchodních cen poradili lépe. Například největší dodavatel elektřiny ČEZ zvýšil ceny u nejrozšířenější distribuční sazby D02d pro zákazníky se smlouvou na dobu neurčitou asi o 80 % za každou spotřebovanou kilowatthodinu silové elektřiny. To se v celkovém vyúčtování projeví přibližně třetinovým nárůstem, protože je nutné započítat ještě regulovanou složku.

Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?

V roce 2022 se situace změnila

Prudký růst cen elektřiny způsobil, že někteří dodavatelé přestali umožnovat fixaci elektřiny na dva roky. Důvodem je, že nedokážou zákazníkům zaručit výhodné podmínky vzhledem k vývoji na energetickém trhu. Srovnání dodavatelů má smysl i v roce 2022 pro zjištění podrobnějších informací. 

Vyberte si levného dodavatele elektřiny

Zvýšil váš dodavatel elektřiny několikanásobně ceny? Nebo vám v dohledné době končí fixace a rádi byste si našli nejvýhodnější nabídku? S výběrem nového dodavatele vám pomůže naše kalkulačka cen elektřiny. Online vám porovná nabídky od více než 30 dodavatelů podle vámi zvolených parametrů. Na pár kliknutí tak získáte přehled o cenách na českém trhu a můžete si vybrat toho nejlevnějšího dodavatele.

Samozřejmě si uvědomujeme, že nízká cena elektřiny není všechno. Proto kalkulačka cen elektřiny bere v úvahu i spolehlivost dodavatele, srozumitelnost obchodních podmínek a další důležité parametry.

Dodavatel zvýšil ceny. Mohu se bránit?

Najděte nejlepšího dodavatele podle indexu komplexnosti

Pro srovnání necenových podmínek dodavatelů využívá kalkulačka tzv. index komplexnosti. Ten ve srovnání znázorňuje symbol žárovky – čím více žárovka svítí, tím lépe. Nejlepší výsledek představuje jasně zářící žárovka.

Index komplexnosti zahrnuje čtyři ukazatele, přičemž každý má jinou váhu. Nejdůležitější jsou obchodní podmínky, jejich jednoznačnost a férovost. Dále hodnotíme smluvní vztahy, zda se jedná o smlouvu na dobu určitou/neurčitou, jak jednoduché je podat výpověď, zda dodavatel garantuje ceny nebo vám automaticky prodlouží smlouvu. Podstatná je také komunikace s dodavatelem, jeho dostupnost pro případ dotazů či stížností, zda nabízí online zákaznický účet nebo jestli je zákaznická linka placená. Okrajově se do indexu komplexnosti promítá také postavení dodavatele na trhu, jeho pověst a dostupné zázemí.

Jak používat kalkulačku cen elektřiny

Kalkulačka cen elektřiny je velmi jednoduchá a intuitivní. Můžete si zvolit, zda si přejete ceny srovnat podle skutečné spotřeby nebo pouze orientačně. Ideální je, když si vezmete k ruce poslední fakturu a tam najdete veškeré nutné informace pro přesné srovnání – jakou máte sazbu, jistič a spotřebu ve vysokém/nízkém tarifu.

Kalkulačka najde nejlepšího dodavatele přímo pro vaši domácnost.

Pro orientační srovnání postačí, když zvolíte, k čemu elektřinu používáte – ohřev vody elektrickým bojlerem, vytápění akumulačními kamny, přímotopy nebo tepelným čerpadlem. V každém případě je nutné vybrat kraj, kde se odběrné místo nachází, protože má vliv na distribuční území, které je určující pro regulovanou cenu elektřiny.

Změnu dodavatele zařídíte z domova

Po vyplnění formuláře získáte během pár sekund srovnání cen elektřiny od více než třiceti dodavatelů. Nabídky si můžete seřadit od nejnižší ceny nebo podle indexu komplexnosti. Zaujala vás některá nabídka? Pak pokračujte tlačítkem a vyplňte své kontaktní údaje. Obratem vás budou kontaktovat naši specialisté na energie a po telefonu připraví vaši novou smlouvu. Tu vám zašleme k podpisu až domů, a tak nemusíte kvůli změně dodavatele nikam chodit. Zařiďte si s kalkulačkou cen elektřiny levnější dodávky energie ještě dnes. Srovnání je nezávazné a zdarma.