Vše o elektřině

5 důvodů, proč roste cena elektřiny

Cena elektřiny se v druhé polovině roku 2021 šplhá do rekordních výšin. Oproti loňskému roku se na burze obchoduje za trojnásobné až čtyřnásobné částky. To už se promítlo i do ceníků dodavatelů. Zdražuje nejen elektřina, ale také zemní plyn, a tak domácnosti čeká jedna z nejdražších topných sezón. Co způsobilo tak drastický růst cen elektřiny?

5 důvodů, proč roste cena elektřiny
5 důvodů, proč roste cena elektřiny

1. Oživení ekonomiky po lockdownech

V roce 2020 ovlivňovala ekonomiky po celém světě pandemie covid-19. Přísné lockdowny a uzavření velkých firem se projevilo v poklesu výroby, což vedlo ke snížení spotřeby elektřiny. V České republice meziročně poklesla spotřeba elektřiny v roce 2020 o 3,5 %, v jarních měsících to bylo dokonce o více než desetinu.

Po tomto útlumu se naopak v roce 2021 poptávka po elektřině výrazně zvýšila. Firmy se snaží dohnat, co se dá, a hospodářství jede v rámci možností na plné obrátky. To neplatí jen pro Českou republiku, ale prakticky pro celou Evropu. Pro cenu elektřiny zde platí přímá úměra – čím vyšší je poptávka po elektřině, tím vyšší je její cena.

Srovnejte si ceny elektřiny a zjistěte, kolik můžete ušetřit

2. Cena zemního plynu roste

Cena elektřiny rostla pozvolně od začátku roku 2021, ale od srpna se zcela vymkla kontrole. Během dvou měsíců se z 80 eur/MWh vyhoupla na dvojnásobek a na začátku října překonala hranici 160 eur/MWh, nynejší cena se blíží dokonce k 200 eurům. Při pohledu na vývoj cen na burze vidíme, že tento rapidní skok takřka kopíruje vývoj ceny zemního plynu. Velkoobchodní cena zemního plynu dosáhla svého maxima také na začátku října, kdy se jedna megawatthodina plynu obchodovala na Pražské burze za 80 eur. 

Cena zemního plynu a elektřiny spolu totiž úzce souvisí. Při prodeji elektřiny na burze určuje její cenu nejdražší zdroj, ze kterého se v danou chvíli vyrábí. A to je právě teď zemní plyn. Vysoká cena zemního plynu je proto hlavním důvodem, proč elektřina zdražuje.

Účet za elektřinu vzroste. Zjistěte, jak vás zdražení zasáhne

Na místě je tedy otázka, proč o tolik vzrostla cena zemního plynu. Stejně jako u elektřiny patří mezi příčiny rychlé oživení ekonomiky po covidu-19, s nímž se tak úplně nepočítalo. Během roku 2020 se částečně utlumila těžba, klesly investice do infrastruktury a těžaři nedokáží tak rychle reagovat na zvýšenou poptávku. Svou roli sehrála také chladná loňská zima, která vyprázdnila zásobníky plynu po celé Evropě. A do všeho vstupují ještě geopolitické problémy – Rusko omezilo dodávky plynu přes Ukrajinu i Bělorusko a plynovod Nord Stream 2 stále není v provozu.

3. Emisní povolenky zdražují

Další příčinou rostoucí ceny elektřiny jsou dražší emisní povolenky. Ty slouží jako nástroj zelené politiky Evropské unie – jedna emisní povolenka opravňuje firmy a elektrárny k vypuštění jedné tuny CO2. Na konci léta cena emisní povolenky poprvé přesáhla hranici 60 eur, ačkoliv ještě v minulém roce se obchodovala asi za 25 eur. Na druhou stranu podle průzkumu evropského regulátora na německém trhu se emisní povolenka na konečné ceně elektřiny nepodílí nijak závratně. Emisní povolenky způsobují růst ceny elektřiny spíše dlouhodobě a pozvolně. Za současným skokovým zdražením stojí jednoznačně vývoj ceny zemního plynu.

4. Uzavírání uhelných a jaderných elektráren v Německu

Další kapkou v moři je uzavírání uhelných a jaderných elektráren v Německu. Do konce roku 2022 by měly být u našeho souseda odstaveny dokonce všechny jaderné zdroje. Výrobu elektřiny z končících elektráren je potřeba něčím nahradit. Bohužel letošní rok nepřál výrobě ve větrných elektrárnách kvůli nepřízni počasí. Německo se tak stále více spoléhá na produkci elektřiny v plynových elektrárnách.

Jejich výhoda spočívá ve flexibilním provozu i relativně nízkých emisích oproti uhelným elektrárnám. Nicméně vyšší produkce v plynových elektrárnách zvyšuje poptávku po zemním plynu, což tlačí jeho cenu vzhůru. A jsme opět na začátku – u drahého zemního plynu.

Ceny elektřiny 2022: Očekávejte masivní zdražení

5. Spekulace na energetickém trhu

Někteří odborníci se domnívají, že za prudkým nárůstem cen elektřiny a zemního plynu není jen přirozený vývoj trhu. Například ceny emisních povolenek tlačí nahoru také spekulace. Obchodníci začali kupovat emisní povolenky jako spekulativní aktivum, protože jejich cena v dlouhodobém horizontu zcela jistě poroste. Spekulační tlaky jsou proto jedním z důvodů, proč se cena emisní povolenky v posledním roce ztrojnásobila. Evropská komise se bude obchodováním s povolenkami zabývat. Stejně tak zkoumá stížnost, že Rusko zneužívá pozici dominantního dodavatele a záměrně omezuje dodávky do Evropy, čímž způsobuje prudký růst cen zemního plynu na starém kontinentu.