Vše o elektřině

Elektrárna na Měsíci jako nevyčerpatelný zdroj energie

Romantika při měsíčku možná ztratí své kouzlo, ale japonský sen o vesmírné elektrárně může vyřešit problém globálního oteplování i nedostatku energie na celém světě. Japonská vesmírná agentura (JAXA) plánuje přetvořit Měsíc na gigantickou solární elektrárnu, odkud by energie putovala na Zemi ve formě laserových paprsků a mikrovlnného záření.

Elektrárna na Měsíci jako nevyčerpatelný zdroj energie
Elektrárna na Měsíci jako nevyčerpatelný zdroj energie

Projekt Měsíční prstenec (Luna Ring) vyvíjí tokijská firma Shimizu s podporou japonské vlády. Neomezené množství energie chtějí získat tím, že obloží rovník Měsíce solárními panely a vytvoří tak pás široký 400 kilometrů a dlouhý 11 tisíc kilometrů. Díky řídké atmosféře na polovinu Měsíce dopadají bez přestání sluneční paprsky.

Sviť, měsíčku, sviť, ať můžeme zbourat elektrárny

Měsíční prstenec má fungovat jako obrovský lapač solární energie, kterou zabudované kabely v pásu svedou na přivrácenou stranu Měsíce, odkud ji laserové a mikrovlnné paprsky pošlou pozemšťanům. Stanice rozmístěné po celé planetě v pouštích a oceánech, kde hrozí jen velmi zřídka deštivé počasí, budou přijímat tyto paprsky a měnit je na elektrickou energii. Podle ředitele společnosti Shimizu Tetsuji Yoshidy by zařízení mělo být schopné dodat 13 000 Terrawattů elektrické energie po celém světě 24 hodin denně, což by bez problému pokrylo světovou poptávku po elektřině. V podstatě by se tedy jednalo o nevyčerpatelný zdroj energie. Zároveň by to znamenalo soumrak elektráren na Zemi, čímž by dramaticky poklesly emise skleníkových plynů do ovzduší.

Smělý plán počítá s pokrokem v robotice, který má teprve přijít

Když se Yoshidovi podaří sehnat dostatek financí na realizaci futuristického projektu, stavba by měla odstartovat v roce 2035. Na co se ještě čeká, když řešení palčivých celosvětových problémů je na dosah? Při stavbě Měsíčního prstence se počítá především s pomocí dálkově řízených robotů, kteří budou navigováni lidmi ze Země. Jenže vývoj robotiky by musel udělat několik skoků kupředu, aby roboti zvládli náročné úkoly související s vybudováním Měsíčního prstence.

Výbuch Fukušimy přinutil Japonce ke změně energetické politiky

Země vycházejícího slunce vkládá naděje do vesmírné elektrárny, protože je z velké části závislá na dovozu energie. Sázka na rozsáhlou síť atomových elektráren, která měla Japonsku dopomoci k větší energetické soběstačnosti, se po havárii ve Fukušimě ukázala jako příliš riskantní.