Technologie

Elektrická kola vám zpříjemní výlet. Podle čeho vybírat?

Přemýšlíte nad tím, že snížíte svou uhlíkovou stopu nebo jen chcete využít alternativní možnost dopravy? Na trhu je v současné době spousta jednoduchých dopravních prostředků, které využívají minimum lidské síly a zároveň opravdu nízké množství elektrické energie. Řeč je o mimo jiné i o elektrokolech.

Elektrická kola vám zpříjemní výlet. Podle čeho vybírat?
Elektrická kola vám zpříjemní výlet. Podle čeho vybírat?

Elektrokola pro zdolávání větších vzdáleností

Kdo chtěl v minulosti jezdit na kole do práce či na výlety, musel si přivstat nebo se po cestě někdy i pořádně zřídil. Dnes už je to minulost, jelikož jsou kola doplněna také o drobný elektrický pohon, který jízdu usnadňuje. Cyklista tak i nadále šlape, ale v případě potřeby mu alternativní pohon pomáhá. Zvolit to správné elektrokolo ale není úplně jednoduché, obzvlášť pokud takový produkt vybíráte poprvé. 

Jak si správně vybrat elektrokoloběžku

Základní parametry

Ještě než se vydáte do prodejny se zbožím, rozmyslete si, pro jaký účel budete kolo používat. Na cesty do práce vám postačí pohodlné městské kolo, které ale neřeší příliš pružnost, a pro náročnější terény jsou naopak vhodnější horské nebo trekingové verze. 

Porovnání elektrokol podle účelu

Účel

Funkce

Městské 

  • Pohodlné
  • Komfortní sedlo
  • Většinou hliníkový rám
  • Pro kratší jízdy

Silniční

  • Dosažení vyšší rychlosti
  • Sportovní provedení

Trekingové

  • Do terénu
  • Vyvážený tvar pro sportovní jízdu
  • Často i karbonový rám

Věnujte pozornost elektrickému motoru

Jakmile si budete jistí základním provedením, nedívejte se jen na cenu, ale porovnávejte také sílu motoru. Napětí se u různých druhů kol liší podle jejich účelu a výkon může být v maximální hodnotě 250 W, jak to nařizuje legislativa

Sledujte také umístění motoru. Nejlevnější městská kola jej mají v přední části. Kvalitnější elektrokola naopak v části zadní a ta nejdražší ve středu. Motor umístěný do středu je ideální ve chvíli, kdy chcete naplno využít rychlost a mít ideální zatížení na všech částech kola. Se zadním pohonem se zatím na trhu setkáte nejčastěji, ale stejně jako motor v přední části může takové umístění způsobovat, že bude kolo nevyvážené. 

Kromě toho má středový motor také snímač tlaku na pedál a v případě poškození kola během jízdy jej není nutné nejprve odstraňovat, abyste mohli kolo vyměnit.

Nechce se vám investovat do speciálního kola? Stačí zakoupit motor, který instalujete na vlastní kolo a dle libosti ho můžete odpojovat. Pomocí drátu jej pak ovládáte na řídítkách. 

Výdrž baterie

Důležitým ukazatelem je také kapacita baterie. Obecně platí, že u městských kol mohou být všechny tyto hodnoty mnohem nižší, a tomu odpovídá také pořizovací cena, naproti tomu do terénu mají mnohem vyšší kapacitu, výkon i napětí.

Kapacita baterie je rozhodujícím ukazatelem při výběru elektrokola.

Bližší specifikace baterie 

Rozdíl je také v umístění baterie. U některých typů kol je umístěna za sedlovou tyčí, která má stejné výhody jako umístění motoru do tohoto prostoru, a to že nenarušuje stabilitu při jízdě. Nosičová baterie je připevněna, jak název napovídá, na nosič, díky kterému s sebou lze vozit i zavazadla. To neocení závodníci, ale ve městě nebo na výletě je taková možnost ideální. Nakonec je na výběr také rámová baterie. Není tak narušena stabilita při jízdě a baterie zapadá přirozeně do celkového designu. 

Porovnání elektrokol z různých cenových kategorií i pro různé účely

Typ

Výkon

Baterie

Motor

Cena

Městské elektrokolo Author Elan 2019

250 W

10, 4 Ah

Dojezd až 100 km.

Zadní část

od 29 990 Kč

Horské celoodpružené elektrokolo e-Full 11.6 (2021)

250 W

16, 7 Ah

Dojezd až 150 km.

Středová část

od 99 990 Kč

Trekingové elektrokolo Lectron Altezza R 2019

250 W

17, 5 Ah

Dojezd až 110 km (závisí na terénu)

Zadní část

od 30 990 Kč

Zdroj: Uvedené ceny odpovídají cenám ze srovnávače cen Heureka.cz

Výhodou baterií je také skutečnost, že nemají paměťový efekt. Díky tomu je lze nabíjet ještě před tím, než se zcela vybijí. 

Pečlivě zvažujte materiál

Na první pohled laik materiál neodhadne, ale vždy se můžete zeptat obchodníka nebo si přečíst informace o výrobku. Elektrokola jsou nejčastěji hliníková nebo karbonová. Kola s hliníkovým rámem jsou sice levnější a tím vás mohou nalákat, ale v terénu jsou dost tvrdá, neohrabaná a nedá se s nimi tak snadno manipulovat. Na druhou stranu pokud vybíráte kolo pro dítě, je hliník ideální volba, protože snese i horší zacházení a jen tak se neponičí. 

Karbonový rám je ideální pro profesionály a sportovce, kteří si užívají jízdu v terénu. Je dražší, ale zároveň velice lehký. Tento materiál je také mnohem tvárnější a v obchodě si tak můžete vybrat z různých designů. 

Vybírejte podle výrobce

Není značka jako značka. U některých výrobců byste mohli mít problém sehnat součástky a jiní vám zase nabídnou servis v ceně. Za nejspolehlivější jsou považovány v posledních letech modely značky Crussis, Leader Fox a EV Bike. 

Zdali se vám vyplatí běžné kolo nebo elektrokolo si porovnejte podle tabulky níže. 

Shrnutí (výhody a nevýhody elektrokol)

Výhody

Nevýhody

Motorové vozidlo bez nákladů na pojištění

Delší nabíjení

Jednodušší jízda

Vyšší pořizovací cena

Ideální pro rychlý přesun do města

U levnějších kusů vyšší hmotnost

Když dojde baterie, můžete stále dojet do cíle

Finančně náročné opravy