Aktuality

Jaké jsou ceny elektrokol a podle čeho je vybírat?

Elektrokolo vám usnadní jízdu v terénu, nebo umožní rychlou cestu do práce bez kapičky potu. Zjistěte, jaké faktory byste měli zvážit před pořízením jízdního kola s elektromotorem a jak se promítají do jeho ceny.

Jaké jsou ceny elektrokol a podle čeho je vybírat?
Jaké jsou ceny elektrokol a podle čeho je vybírat?

Kam budete na elektrokole jezdit?

Existují čtyři základní typy elektrokol podle toho, na jaké typy vyjížděk se hodí.

S čím náročnějším terénem si elektrokolo musí poradit, tím je samozřejmě dražší. Nejlevněji proto pořídíte městské elektrokolo, které vás vyjde asi na 20–40 tisíc korun. Na trekové nebo krosové elektrokolo si připravte 30–50 tisíc. Jestliže si chcete máknout v drsném terénu, musíte k tomu mít i spolehlivého parťáka – za kvalitní horské elektrokolo zaplatíte alespoň 50–70 tisíc, ale výjimkou nejsou ceny ani přes 100 tisíc korun.

Baterie elektrokola

Jak se v ceně elektrokola promítne baterie?

Baterie je pochopitelně to, co výrazně navyšuje cenu elektrokola oproti standardnímu bicyklu. Čím je kapacita baterie vyšší, tím je elektrokolo dražší. Při výběru odpovídající kapacity baterie se nenechte zmást přehnaně optimistickými tabulkovými údaji výrobců. V současné době je dojezd v řádech stovek kilometrů opravdu utopií. V úvahu byste měli brát rovněž váhu jezdce, profil trasy nebo teploty, za jakých se budete na elektrokole pohybovat. To všechno má totiž vliv na výdrž baterie. Oproti tabulkovým hodnotám dojezdu počítejte spíše s hodnotami o 30–50 % nižšími. Vybírat můžete z modelů s baterií o kapacitě od 400 do 700 Wh.

Horské elektrokolo Leader Fox ALTAR

Horské elektrokolo Leader Fox ALTAR, zdroj obrázku: e-shop Leader Fox

Na cenu elektrokola má vliv také umístění baterie. Výrobci se snaží baterii co nejlépe integrovat do rámu kola a daří se jim to tak, že na některých modelech na první pohled ani nepoznáte, že se jedná o kolo s elektrickým pohonem. Pokročilý design ale vyžaduje vyšší investici, proto bývají modely se zcela integrovanými bateriemi dražší než ty, které mají akumulátor místo držáku na láhev nebo za sedlovkou.

Jak si správně vybrat elektrokoloběžku

Za středový pohon si připlatíte

Dalším faktorem s vlivem na cenu elektrokola je umístění elektromotoru. Nejpoužívanější a také levnější variantou je motor v náboji zadního kola. Jeho výhoda tkví ve vysokém zrychlení a účinné podpoře při šlapání, na druhou stranu znamená vyšší spotřebu a přetížení zadní části kola. Středový pohon nabízí lepší vyvážení a optimální dávkování výkonu – za to si ale připlatíte. U horských elektrokol je umístění motoru ve středu kola samozřejmostí.

Dámské, pánské nebo unisex?

Na trhu se setkáte s elektrokoly v pánské, dámské nebo unisex variantě v závislosti na konkrétním výrobci. Toto označení předznamenává především typ rámu – dámský je snížený, a proto se hodí nejen pro ženy, ale také pro osoby s omezenou hybností, jimž činí přehoupnutí nohy přes rám potíže. Spíš než na označení, pro které pohlaví se rám hodí, byste ale měli vybírat podle toho, jak vám elektrokolo sedí. Rám vám nesmí být ani velký, ani malý – ideální je si na elektrokole vyzkoušet jízdu.

Typ rámu na cenu elektrokola obvykle nemá velký vliv, ale můžete se setkat s modely z odlehčených materiálů. Ty vychází dráž, ale zase vám nabízí vyšší komfort a výdrž baterie.

Jak vybrat nejlepší elektrokolo?

Srovnání cen elektrokol

Srovnání cen vybraných elektrokol

 

Leader Fox Altar 2020

Crussis E-Largo 7.5 2020

Leader Fox Vivalo 2019

Leader Fox Harlan 2019

Apache Tuwan MX-I 2019

Crussis e-Cross 1.4 2019

Typ

horské

horské

městské

skládací

horské

trekové/krosové

Rám

pánský

pánský

dámský

unisex

unisex

pánské

Motor

středový

středový

středový

středový

středový

nábojový

Umístění baterie

integrovaná do rámu

integrovaná do rámu

integrovaná do rámu

za sedlovkou

integrovaná do rámu

integrovaná do rámu

Max. dojezd

80–120 km

130 km

80–120 km

80–120 km

160 km

100 km

Hmotnost

24,4 kg

neuvedeno

25,5 kg

22 kg

23 kg

21,5 kg

Cena

43 990 Kč

39 990 Kč

37 990 Kč

32 750 Kč

36 990 Kč

28 990 Kč

Tabulka: Cena vybraných modelů elektrokol podle internetového srovnávače heureka.cz k 6. 8. 2020.
 

Nenechte se nachytat podezřele nízkou cenou

Elektrokolo vybírejte opravdu pečlivě. Výstražná kontrolka by se vám v hlavě měla rozsvítit, když uvidíte elektrokolo v ceně okolo 10 tisíc. I s takovými se dnes setkáte, ale jejich kvalita je velmi pochybná. Za 10 tisíc pořídíte klasické jízdní kolo, ale k této ceně si musíte připočíst ještě cenu baterie.

Nebaví vás brouzdat po městě pěšky? Zkuste chytrou a skladnou elektrokoloběžku