Elektromobilita

Jak si správně vybrat elektrokoloběžku

Dopravní prostředek našeho dětství zažívá v posledních letech doslova renesanci. Koloběžky už nevnímáme jen jako zábavu pro nejmenší - na ulicích na nich čím dál častěji vidíme jezdit i dospělé, a to nejen pro zábavu, ale i třeba na cestě do práce. Hitem jsou především elektrokoloběžky, kterých na trhu najdeme spousty. Jak si ale vybrat tu správnou? To se dozvíte v našem článku.

Jak si správně vybrat elektrokoloběžku
Jak si správně vybrat elektrokoloběžku

Hlavní kritériem výběru je především to, proč a za jakým účelem si chcete koloběžku koupit. Bude na ní jezdit vaše dítě nebo má být pro vás na víkendovou rekreaci, popř. na jízdu po městě? Pro každou tuto možnost se totiž hodí jiný model s odlišnými parametry.

Nebaví vás brouzdat po městě pěšky? Zkuste chytrou a skladnou elektrokoloběžku

Ježdění po městě

Do města jsou koloběžky naprosto ideální. Jsou svižné, malé, lehké i skladné. Dostanete se s nimi jednoduše všude. A nemusíte se plahočit přeplněnou MHD ani ztrácet nervy v dopravní zácpě. Potřebujete na elektrokoloběžce zajet nakoupit? Není problém, před obchodem ji jednoduše zamknete stejně jako jízdní kolo.

Modely vhodné na ježdění do města mají menší pevná kolečka z polyuretanu. Počítá se totiž s tím, že zde budete jezdit na hladkém a dobře upraveném povrchu. Jejich nevýhodou je, že po ojetí musí být vyměněna celá kola, ne pouze plášť.

Koloběžky do města jsou také rychlejší a lépe se ovládají. A vzhledem k tomu, že se od nich neočekává takový výkon, pořizovací ceny bývají příjemné. Ty nejlevnější seženete už kolem 4 000 Kč (díky váhovým limitům se hodí spíše pro ženy a děti). Koloběžky se slušnými parametry pak koupíte za částku kolem 10 000 Kč.

Městské koloběžky:

Typ

Max. rychlost

Dojezd

Výkon motoru

Kapacita baterie

Cena

City Boss GX2 černá

25 km/h

12 km

250 W

6000 kWh

6 989,-

Racceway Street

24 km/h

15 km

350 W

5200 kWh

8 999,-

Bluetouch BTX250 

25 km/h

30 km

250 W

7,8 Ah

10 990,-

Pozn. Uvedené sumy jsou průměrné ceny daných koloběžek dle informací z heureka.cz
 
Elektrická koloběžka
Bluetouch BTX250
 

Na rekreaci

Pro delší výlety v přírodním terénu si raději vyberte robustnější koloběžku s kvalitními kolečky. Na nerovném a nezpevněném povrchu budou totiž dobře tlumit nárazy. Nejčastěji se jedná o nafukovací kola s dobrou přilnavostí. Je třeba ovšem počítat s jejich dofukováním a s rizikem toho, že můžete i píchnout.

U koloběžek „do terénu“ si určitě vyberte model s výkonem nad 400 W, který si poradí i s kopci.

Když už jste si stanovili důvod koupě, zamyslete se nad dalšími aspekty. Zvažte svou fyzickou zdatnost a zručnost v jízdě. Obecně platí – jestli máte méně zkušeností a s koloběžkou jste se naposled potkali kdysi dávno u pískoviště, zvolte raději jednodušší model s menším výkonem. Ale pokud jste už zvyklí ulice bez problému brázdit, vyberte si silnější a výkonnější typ.

Elektrokoloběžky do terénu:

Typ

Max. rychlost

Dojezd

Výkon motoru

Kapacita baterie

Cena

EcoWheel CHOOPER GR1

50 km/h

45 km

1 000 W

12 Ah

18 990,-

EcoWheel ER29

50 km/h

60 km

800 W

8 Ah

20 490,-

inSPORTline Zitter

45 km/h

55 km

500 W

15 Ah

20 990,-

Pozn. Uvedené sumy jsou průměrné ceny daných koloběžek dle informací z heureka.cz
 
Elektrická koloběžka
EcoWheel Chooper GR1

 

Dojezd a nabíjení

Výdrž baterie je u koloběžek jedním z hlavních parametrů. Pravidlem je, že levnější a menší modely mají i nižší výdrž. Obecně se dojezd těchto elektrokoloběžek pohybuje mezi 15 – 20 km na jedno nabití. Nabíjení takové koloběžky pak trvá 2 – 6 hodin. Kvalitnější modely mají ovšem dojezd i několik desítek kilometrů.

Maximální stanovený dojezd berte ale s rezervou.  Ovlivnit ho může hmotnost jezdce, typ terénu, plynulost jízdy i aktuální počasí (teplota, protivítr atd.), takže na tuto informaci stoprocentně nespoléhejte.

Některé elektrokoloběžky mají i schopnost rekuperace energie. V praxi to znamená, že baterka se může o něco málo dobít při brždění a přidat vám pár kilometrů k dobru.

Pro zachování co nejdelší životnosti baterie nikdy nenechávejte koloběžku úplně vybitou. A i před delší pauzou v ježdění (třeba před zimou) je ideální nechat ji nabít alespoň na 60 %.

Víme, jak vybrat nejlepší elektrické autíčko pro dítě

Váha a skladnost

Tyto vlastnosti budete řešit především u městských koloběžek. Dobrou skladnost a nízkou váhu (asi 11 – 15 kg) zvlášť oceníte v případě, kdy vám nečekaně dojde baterka a koloběžku budete muset nést anebo jet MHD.  Ale většina modelů umožňuje na elektrokoloběžce jezdit i pěkně „po staru“ odrážením.

Koloběžka InsportLine

inSPORTline Zitter

 

Rychlost 

Rychlost se odvíjí nejen od výkonu koloběžky, ale také od hmotnosti jezdce a náročnosti terénu. Z kopce logicky pojedete švihem, ale do něj to už půjde obtížněji. Elektrokoloběžky s nejnižším výkonem dosahují rychlosti kolem 15 – 20 km/hod. (výkon do 350 W), zlatá střední cesta se pohybuje kolem 25 km/hod. a ty nejsvižnější se mohou dostat až na 35 – 45 km/hod. (výkon až 1000 W). 

Rychlost na elektrokoloběžce přidáváte buď stisknutím tlačítka nebo páčkou - oba dva způsoby jsou velmi jednoduché a pohodlné.

Jak vybrat nejlepší elektrokolo?

Povinná výbava 

Povinně musíte mít na koloběžce přední bílé a zadní červené světlo. Do 18 let je také povinnost mít ochrannou přilbu. Pak už je to na vašem uvážení, stejně jako vybavení chrániči loktů a kolen.

Věříme, že jsme vám pomohli s rozhodováním a při výběru elektrokoloběžky budete mít šťastnou ruku. Přejeme vám skvělý zážitek z jízdy a spoustu pohodových kilometrů!