Domácnost

Energetičtí šmejdi jsou stále aktivnější, dodavatelé elektřiny chtějí legislativní změny

Zatímco ještě v roce 2015 řešil Energetický regulační úřad (ERÚ) 7 000 podání spotřebitelů, o rok později už jich bylo téměř 10 000 a v roce 2017 počet podání narostl na téměř 12 000. Dodavatelé elektřiny a účastníci na trhu proto chtějí legislativní změny.

Energetičtí šmejdi jsou stále aktivnější, dodavatelé elektřiny chtějí legislativní změny
Energetičtí šmejdi jsou stále aktivnější, dodavatelé elektřiny chtějí legislativní změny

Situace na trhu je alarmující, šmejdi jsou stále aktivní, shodli se dodavatelé elektřiny a další účastníci na trhu při debatě u kulatého stolu, kterou organizoval Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR). „Je evidentní, že intenzita energetických šmejdů nepolevuje a u dveří domácností se objevují často. Praktiky převzali od dřívějších prodejců předraženého nádobí. Ti, kteří smlouvu podepíší, ovšem zaplatí mnohem více. A při snaze odstoupit od smlouvy lidem hrozí, že zaplatí mnohotisícové poplatky nebo pokuty,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR pro server Elektřina.cz. 

Oklamanými podle něj bývají často senioři, kteří jsou slabší a zranitelnější při jednání s proškolenými podvodníky. „Ti se vydávají například za pracovníky fiktivního úřadu, kteří mají kontrolovat, zda jednotlivé energetické firmy zlevnily cenu energií. Nechají si předložit vyúčtování a samozřejmě ‚zjistí‛, že se tak nestalo. Takže nabízejí nápravu, stačí jen podepsat jimi předloženou smlouvu, pro zákazníka pochopitelně nevýhodnou,“ dodává Prouza.

Dodavatelé chtějí kultivaci trhu 

Stížnost pro ERÚ

Když dodavatel energie neplní své povinnosti dané energetickým zákonem, obecně závaznými vyhláškami či konkrétní smlouvou s koncovým zákazníkem, je možné na jeho jednání podat stížnost k Energetickému regulačnímu úřadu, který ji prošetří.

Dodavatelé elektřiny proto žádají o legislativní změny, ve kterých by se smluvně ukotvilo zprostředkování včetně povinností a sankcí. „Zároveň už v průběhu debaty nabízeli vlastní nástroje, které by měly přispět ke kultivaci trhu s energiemi, např. jak si vyměňovat informace o nepoctivých zprostředkovatelích, kteří jim kazí pověst, a tedy i obchody. Jestliže k takové spolupráci vybízejí konkurenční společnosti, je to určitě vítaný signál, jasná snaha vyčistit trh od nekalých praktik,“ tvrdí Miroslav Rottner, ředitel Odboru právní ochrany spotřebitele ERÚ.

Energetický regulační úřad aktivně varuje před nekalostmi na energetickém trhu od července minulého roku, kdy publikoval desatero proti energetickým šmejdům. Čtěte také: Ceny elektřiny rostou. Regulátor trhu varuje před zvýšenou aktivitou šmejdů.

Nekalé praktiky na trhu se ERÚ snaží také trestat. „Vůči dodavatelům energií uplatňuje ERÚ své kontrolní a sankční pravomoci neustále. Můžete nahlédnout do pravomocných rozhodnutí úřadu, výjimečné nejsou statisícové pokuty, některé ale dosahují i milionových částek,“ potvrzuje Michal Kebort, tiskový mluvčí Energetického regulačního úřad pro server Elektřina.cz.