Vše o elektřině

ERÚ reaguje na koronavirus mimořádným cenovým rozhodnutím a ulevuje firmám

Energetický regulační úřad vydal nové cenové rozhodnutí v elektroenergetice a plynárenství, které se výrazně dotýká firem. Poplatky za rezervovanou kapacitu proto výrazně klesly.

ERÚ reaguje na koronavirus mimořádným cenovým rozhodnutím a ulevuje firmám
ERÚ reaguje na koronavirus mimořádným cenovým rozhodnutím a ulevuje firmám

Je to mimořádný krok, který v dějinách České republiky nemá obdoby. Tak lze popsat mimořádné cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, které sice bylo vydáno včera, platí však retroaktivně od prvního dubna až do července letošního roku. Výrazně se změní především poplatky za rezervovanou kapacitu u podnikatelského sektoru. 

Jak komunikovat s dodavatelem při omezení pohybu? Zkuste to online

Je to přitom překvapivé. Nestává se, aby ERÚ vydávalo cenové rozhodnutí v průběhu roku. „Tento krok ospravedlňuje mimořádná situace – vyhlášení nouzového stavu i pandemie COVID-19 samotná. Naším úkolem bylo objektivně vyhodnotit oprávněnost požadavků všech účastníků trhu, a tento úkol trvá i po vydání cenových rozhodnutí," říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Cenové rozhodnutí výrazně ovlivní firmy, které jsou zasažené současnou koronavirovou krizí. Příkladem mohou být průmyslové provozy, které kvůli pandemii přestaly vyrábět. Cenové rozhodnutí také uleví firmám, které organizovaly veletrhy a byly nucené si předem rezervovat vysokou kapacitu. 

Mírná změna se také dotkne drobných podnikatelů, ale i domácností. Odběratelé na hladině nízkého napětí si budou moci měnit distribuční sazbu jednou za kalendářní měsíc. Veškerá opatření uvedená v cenovém rozhodnutí mohou být podle potřeby prodloužena. 

Průvodce distribučními sazbami elektřiny: Jak ovlivňují cenu za kWh?

U plynu platí pro podnikatele (jak pro velkoodběratele, tak pro střední odběratele a maloodběratele) že jestliže jejich spotřeba klesne v dubnu až červnu oproti stejnému měsíci o více jak 40 %, pak se použije výpočet platby za rezervovanou kapacitu hodnota, která je stanovena na dobu neurčitou. Zákazníci nemusí o tuto úlevu žádat, distributoři jí poskytnou automaticky. 

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor včera označil rozhodnutí ERÚ za výjimečný krok ve výjimečné situaci. „Mnozí spotřebitelé museli zcela zastavit či významně omezit výrobu a tím svou spotřebu energií, platba za nepotřebnou kapacitu by je ještě dále poškodila,“ uvedl pro ČTK.

Čeští 3D tiskaři pomáhají v boji s virem COVID-19. Rozdávají ochranné štíty pro lékaře

„Snížené regulované platby znamenají nižší příjmy pro distribuční společnosti. Regulátor má ale povinnost chránit nejen zájmy odběratelů, ale také dbát na udržení přiměřeného finančního zdraví regulovaných společností. V příštím období tento výpadek výnosů bude tedy nutné zohlednit,“ dodal Gavor. 

Výroba v nefungujících provozech už nevyjde tak draho.

Pozdě, ale přece

Cenové rozhodnutí, které uleví firmám, se vydává v situaci, kdy vláda plánuje uvolňování přijatých opatření a podle některých analytiků tak přišlo pozdě. Podle tiskového mluvčího ERÚ Michala Keborta ale cenové rozhodnutí nemohlo přijít dřív, neboť jeho příprava je časově značně náročná. „Příprava cenového rozhodnutí trvá 10 dní, pak je nutné ho projednat nejen s odbornou veřejností, ale distributory,“ uvedl Kebort. 

Současná opatření ale nejspíše nebudou zadarmo a firmy (a možná také spotřebitelé) si na regulovaných složkách připlatí v dalších letech, aby se distributorům kompenzovaly ztráty. „Každý náš krok musíme posuzovat v kontextu nákladů. Dopady pandemie na regulované subjekty v energetice už dnes – nehledě na vydání či nevydání předmětných cenových rozhodnutí – dosahují stovek milionů korun, které budeme muset ze zákona kompenzovat v korekčních faktorech v následujících letech. I proto jsou opatření přijímána na omezenou dobu a jsou průběžně vyhodnocována. Veškeré naše návrhy navíc i v této vypjaté době provázejí standardní konzultační procesy," zakončuje Stanislav Trávníček.

Stále více lidí padá do pasti energetických aukcí, ukazuje aktuální statistika ERÚ