Vše o elektřině

Fotovoltaika 2022: Dražší elektřina zvýhodnila solární systémy

Rekordní růst cen elektřiny na burze vysílá domácnostem jednoznačný signál – čím budete soběstačnější, tím lépe. Kdo má vlastní fotovoltaickou elektrárnu na střeše, nemusí ho zdražování elektřiny trápit. Navíc v říjnu byla schválena nová pravidla pro dotační program Nová zelená úsporám. Na fotovoltaiku získají zájemci od státu až 200 tisíc korun.

Fotovoltaika 2022: Dražší elektřina zvýhodnila solární systémy
Fotovoltaika 2022: Dražší elektřina zvýhodnila solární systémy

Momentálně se elektřina na burze obchoduje za třínásobné až čtyřnásobné ceny oproti roku 2020. Růst ceny elektřiny způsobují v první řadě drahé emisní povolenky. Odborníci se tak shodují, že drahá elektřina bude v následujících letech nový standard, protože tlak na přechod k obnovitelným zdrojům je enormní. Z tohoto pohledu se jeví pořízení vlastní fotovoltaiky na střechu domu jako racionální řešení. 

Nejen na fotovoltailce, ale srovnáním dodavatelů můžete výrazně ušetřit

Technologie jde dopředu, zatímco cena klesá

Výkonnost fotovoltaických panelů zažila v posledních letech nebývalý rozmach. Ještě v nedávné době dosahovaly panely výkonu 210 Wp. V dnešní době se běžně instalují panely o výkonu 450 Wp. A zatímco výkon domácích fotovoltaik rostl, jejich cena klesala. V roce 2020 byla cena za solární panely vůbec nejnižší v historii.

Bohužel během roku 2021 zdražily solární panely asi o 30 procent. Kvůli pandemii covid-19 se výroba v Číně zpomalila, zdražily vstupní materiály i doprava do Evropy – přeprava jednoho námořního kontejneru z Číny do Evropy teď stojí 10× víc než před vypuknutím pandemie. „Ceny panelů i dalších komponent meziročně vzrostly, především se ale firmy potýkají s problémem, který pandemie způsobila v oblasti logistiky. I proto podporujeme do budoucna iniciativy volající po přesunu části výrobních kapacit zpět z Asie do Evropy,“ říká Veronika Šilhová, ředitelka Solární asociace.

Fotovoltaika v zimě. Opravdu nevyrábí žádnou elektřinu?

Nicméně díky extrémnímu nárůstu ceny elektřiny se zdražení solárních panelů vykompenzuje a pořízení fotovoltaiky na střechu nabízí velmi dobrou ekonomickou rentabilitu. Pro běžný rodinný dům se návratnost pohybuje mezi 7–10 lety a výrazně zkrátit ji může dotace.

Fotovoltaiku v roce 2022 pořídíte s dotací

Dobrou zprávou pro všechny zájemce o instalaci fotovoltaické elektrárny je, že se na podzim tohoto roku schválilo pokračování programu Nová zelená úsporám. V některých ohledech je navíc ještě štědřejší než doposud – maximální výše dotace činí 200 tisíc korun.

Nový program Nová zelená úsporám platí od 1. října 2021, a tudíž již probíhá příjem žádostí. Základní příspěvek na systémy, které elektřinu spotřebují nebo využijí k ohřevu vody, dosahuje výše 40.000 Kč za 2 kWp instalovaného výkonu. Čím vyšší výkon fotovoltaické elektrárny si domácnost nainstaluje, tím větší dotaci získá, a to až do 10 kWp instalovaného výkonu. Každý 1 kWp znamená dodatečných 10 tisíc korun.

Jak na fotovoltaiku: Jaká jsou PRO a PROTI solárních panelů?

Dotační program ovšem zvýhodňuje systémy s akumulací. U soustavy s hybridním měničem činí základní dotace 60.000 Kč za 2 kWp instalovaného výkonu a poté se opět navyšuje o 10.000 Kč za instalovaný kWp až do limitu 10 kWp. Navíc za každý 1 kWh akumulačního systému se přičte dalších 10 tisíc korun. Kapacita baterií by měla být v poměru minimálně 1:1 k výkonu elektrárny, případně může být i vyšší, ale podporu lze čerpat maximálně do dvojnásobku výkonu elektrárny. To znamená, že například 2 kWp fotovoltaika musí mít úložiště o kapacitě 2–4 kWh. Ještě štědřejší variantu nabízí sestava fotovoltaiky v kombinaci s tepelným čerpadlem.

Výše podpory z programu Nová zelená úsporám, fotovoltaické systémy pro rodinné domy

Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem

40.000 Kč

Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem

60.000 Kč

Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla

100.000 Kč

Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu

10.000 Kč

Za 1 kWh el. akumulačního systému

10.000 Kč

Zdroj: novazelenausporam.cz

Fotovoltaiky na střechách rodinných domů zažívají boom

Zatímco v době před deseti lety vznikaly velké solární projekty, teď přibývají malé instalace na střechách rodinných i bytových domů nebo střední na střechách podniků. Podle statistik Solární asociace za prvních šest měsíců roku 2021 vzniklo 3859 nových projektů s kombinovaným výkonem 25,2 MW, naprostá většina na střechách rodinných domů. 

Instalovaný výkon v segmentu rodinných domů za první polovinu roku se blíží celkovému součtu za rok 2020. Trendem je i nadále využití domácí baterie. Podíl domácích fotovoltaik s akumulací činí letos 68 % oproti 55 % v loňském roce, v Praze vzrostl dokonce na 80 %.

Jak využívat solární energii v domácnosti?