Technologie

Létající hoverboardy a speciálně upravené drony: Proleťte se jako ve sci-fi filmu

Možná si vzpomenete na slavnou filmovou trilogii Návrat do budoucnosti z konce 80. let, ve které se hlavní hrdina prohání na létajícím růžovém prkně zvaném „hover board“. O něco podobného se od té doby snaží spousta nadšenců po celém světě. Proletět se na hoverboardu proto již není nesplnitelným snem.

Létající hoverboardy a speciálně upravené drony: Proleťte se jako ve sci-fi filmu
Létající hoverboardy a speciálně upravené drony: Proleťte se jako ve sci-fi filmu

Zdroj úvodní fotografe: Flycaptain.com

Ačkoli se jako hoverboard v současnosti nejčastěji označuje přepravní zařízení vtipně česky nazývané jako kolonožka, o hoverboard (v překladu vznášedlo) v pravém slova smyslu se však nejedná, protože stále zůstává koly na zemi. Je to elektrické vozítko se dvěma koly po stranách a stupátky mezi nimi, které se ovládá jednoduše přenášením váhy. Jak ale vypadají hoverboardy, které se opravdu vznášejí, nebo dokonce létají?

Budoucnost ve vašich rukách: Startup Keyo představil platby pomocí otisku dlaně

Létající prkna v Guinnessově knize rekordů

Držitelem světového rekordu v nejdelším letu na hoverboardu se loni stal Franky Zapata na svém vznášedle Flyboard Air vybaveném tryskovým motorem a systémem pro stabilizaci rovnováhy. Rekordní let dlouhý 2252,4 m se uskutečnil na francouzském pobřeží ve městě Sausset-les-Pins.

Společnost Zapata Racing se jinak specializuje především na vývoj a výrobu vznášedel poháněných tlakem vody, které komerčně distribuuje do celého světa. Tato zařízení zůstávají stále připojena k vodní hadici, nejedná se tedy o volný let. Jako zajímavou vodní atrakci si je můžete vyzkoušet už i v ČR. Zařízení Flyboard Air pro volný pohyb vzduchem je zatím ještě ve stadiu prototypu.

V Česku se testuje vlak na vodíkový pohon s nulovými emisemi

Hoverboard jako oktokoptéra

Předchozím držitelem téhož rekordu byl kanadský vynálezce Catalin Alexandru Duru se vznášedlem vlastní výroby, který nápadně připomíná běžný dron s osmi vrtulemi. Je vyroben z karbonových vláken a poháněn energií z lithium-polymerových baterií. Nad vodní hladinou se mu podařilo úspěšně zdolat vzdálenost 275,9 m.

V současnosti Duru a jeho společnost Omni Hoverboard připravuje novou vylepšenou verzi původního konceptu. Brzy by měl údajně spatřit světlo světa i model určený k běžnému prodeji. Nedočkavým nadšencům, kteří si jej budou chtít pořídit doporučuje Duru v předstihu trénovat rovnováhu na pozemním hoverboardu s koly. Udržet se na podobném vznášedle tedy nejspíš nebude úplně snadné.