Vše o elektřině

KROK PO KROKU: Kdy budou známy nové ceníky elektřiny a jaké pojmy se hodí znát?

Každoroční odtajnění cen energií pro následující rok se blíží. Domácnosti napříč Českou republikou budou mít o platbách za elektřinu pro rok 2017 částečně jasno už na sklonku listopadu. Připlatí si, nebo se není čeho obávat? Jak celý proces tvorby cen probíhá? A které výrazy z energetické hantýrky byste měli znát? To se dozvíte v textu níže. A pokud v energetice stále tápete, rádi vám poradíme.

KROK PO KROKU: Kdy budou známy nové ceníky elektřiny a jaké pojmy se hodí znát?
KROK PO KROKU: Kdy budou známy nové ceníky elektřiny a jaké pojmy se hodí znát?

Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ), které se promítne do koncových plateb za elektrickou energii, je na spadnutí. Energetika ovšem představuje poměrně složitou oblast, v níž se laik jen těžko orientuje, a proto se s obdobím, které v příštích týdnech proběhne, pojí mnoho otázek a nejasností.

Ceny elektřiny 2017: Jak se vyhnout zmatkům a získat nejlepšího dodavatele?

Výše plateb za elektřinu v následujícím roce je prozatím obestřena tajemstvím. I když odborníci a experti na energetiku neočekávají výrazný cenový skok, faktem je, že ceny elektrického proudu na burze stoupá. To ale neznamená, že by nutně muselo dojít k jejímu zdražení pro domácnosti. Dodavatelé tuto komoditu, stejně jako plyn, nakupují s výrazným předstihem, a tak případné cenové výkyvy zasáhnou peněženky českých spotřebitelů se zpožděním.

Jak si stojí váš dodavatel? Jednoduše si ho proklepněte. Stačí chvilka. Srovnat dodavatele

Ačkoliv ceny elektřiny tlačí směrem dolů také konkurenční boj mezi energetickými společnostmi, prozatím není nic jisté, a tak by se nemuselo vyplatit říkat hop, dokud nové ceníky nejsou na světě. V posledním listopadovém týdnu budou spotřebitelé moudřejší.

Otázky a odpovědi: Jaké budou ceny elektřiny pro rok 2017?

Dočká se zelená energie evropské dotace?

Pozitivní zprávou je, že podle informací Ministerstva průmyslu a obchodu vydá Evropská komise 28. listopadu povolení (tzv. notifikaci), které se týká podpory obnovitelných zdrojů energie (OZE). Díky němu by provozovatelé OZE měli v průběhu roku 2017 získat podporu přesahující 40 miliard korun. 

Pokud by zmíněná částka do OZE skutečně doputovala, mohla by výrazně ovlivnit regulovanou část ceny elektřiny, jejíž výši stanovuje právě ERÚ. Tím by se změnily původní odhady odborníků, které se týkaly cen elektřiny pro rok 2017. Pro domácnosti by totiž miliardová dotace pro OZE mohla znamenat citelnou úsporu. Nyní je otázkou, zda celý proces proběhne hladce.

Jesliže máte v aktuálním energetickém dění trochu zmatek, prostudujte si přehlednou infografiku, kterou jsme pro vás připravili. Dozvíte se, co se bude dít, a jaká slovíčka se vyplatí znát:

Jaký je proces vzniku nových ceníků elektrického proudu?