Domácnost

Robotický kamarád pro psy i kočky odmění mazlíčky za aktivitu pamlskem

Může se neposedná poloviční koule z plastu stát zábavným společníkem pro domácí mazlíčky? Robot Mia se umí automaticky pohybovat v terénech jako mírně nerovná podlaha či domácí koberec, takže bez problémů drží tempo s hbitými ťapkami vašeho nejlepšího přítele. Omotá si robot zvíře kolem prstu lahodnou odměnou, která ze zařízení vypadne ve stanovený čas? A co by na hračku říkal I. P. Pavlov?

Robotický kamarád pro psy i kočky odmění mazlíčky za aktivitu pamlskem
Robotický kamarád pro psy i kočky odmění mazlíčky za aktivitu pamlskem

Úvodní fotografie: Tom, jeden z 11členného testovacího týmu pro vývoj robota. Zdroj: Kolony Robotic/Kickstarter

Bude váš pes slintat při pohledu na robota z dílny kanadské firmy Kolony Robotic? I. P. Pavlov by možná podobného pomocníka při svých pokusech ocenil, protože by mu odpadla půlka práce. 

Ze zařízení ve zvolenou dobu vyleze něco k snědku, i když na maso z konzervy se čtyřnohý člen rodiny těšit nemůže. Robot totiž rozděluje pouze suchou potravu, což sice vypadá jako nevýhoda, ale aspoň si zvíře nikdy nezamiluje plastovou kouli víc než svého pána.

Kočkám shazuje kila, psy zbavuje pocitu samoty

Pokud se vám zdá, že robot Mia funguje jen jako pojízdná miska na žrádlo, a jinak je k ničemu, možná vás překvapí, jaké pozitivní účinky má podle výrobce na psychiku i kondici domácích mazlíčků.

Robot Mia s kočkou a se psem

Pes zavřený sám doma se nejenom nudí, ale často může také trpět separační úzkostí, jinými slovy strachem z odloučení a samoty. Hra s přátelským robotem takové pocity odbourává. Navíc v sadě s tzv. Woofboxem (volně se dá přeložit jako štěkací skříňka) se Mia bude psíkovi věnovat vždy, když si v prázdném domě vynucuje pozornost štěkáním.

Víte, že ve Velké Británii pomáhá venčení psů při výrobě elektřiny? Vrtá vám hlavou jak? Chci na to přijít!

Kočky se sice zabaví i samy, ale při životě v lidských domácnostech si lehce odvyknou od lovení kořisti, a proto nabírají na váze. Aby se vaše Micka nebo Mourek neproměnili v baculaté Garfieldy, neposedná Mia je vytrhne z lenošení.

Robot Mia: funkce a vlastnosti

Robot Mia při detekci překážek

Za kameru na sledování vašeho mazlíka si připlatíte

Samotný robot včetně mobilní aplikace pro jeho ovládání (volba času her a času jídla) se prodává na Kickstarteru za 189 kanadských dolarů, tedy necelé 4 tisíce Kč včetně DPH. Pokud si vyberete variantu s kamerou Miacam, zaplatíte přes 7 tisíc. Kamera v kombinaci s aplikací dovoluje sledovat zvíře při hře s robotem, i když se nacházíte mimo domov.

Robot Mia a pes

Připadají vám interaktivní hračky pro domácí mazlíčky drahé? Zkuste uspořit nějakou tu korunu navíc s levnější energií.

Nicméně, vysílání bude dostupné pouze z místnosti, kam Miacam umístíte. Od připevnění kamery přímo na pohyblivého robota tvůrci upustili, protože sledování obrazu s rychlými změnami pohledů vyvolávalo u diváků pocity nevolnosti.

Má chlupatý vibrující polštář nahradit domácí mazlíčky? Designéři asi nikdy neměli psa!

Tvůrci robota Michael Simard a Pascal Tremblay využili pro rozjezd svého podnikání kickstarterovou kampaň, kde získali cílovou částku už během prvních tří dnů od spuštění. V domácnostech zákazníků se objeví robotičtí společníci pro psy a kočky poprvé letos v prosinci.