Technologie

Jak bezpečně nabíjet? Pro každé zařízení platí jiná pravidla

Pročítáte si pozorně bezpečnostní pravidla pokaždé, když zakoupíte novou elektroniku? Zařízení, která jsou vybavena baterií, vyžadují opatrný přístup. Ten se navíc u různých produktů liší, a proto byste měli dbát na kontrolu konkrétních údajů, než začnete mobilní telefon aktivně používat a nabíjet. Předejdete tak nehodám, ať už jde o poničení výrobku nebo v horším případě například požár.

Jak bezpečně nabíjet? Pro každé zařízení platí jiná pravidla
Jak bezpečně nabíjet? Pro každé zařízení platí jiná pravidla

Mobilní telefony

Článek dodávající energii mobilnímu telefonu ve skutečnosti není baterií, jak je mylně překládán ze zahraničního označení, ale správně se označuje jako akumulátor, jelikož je možné jej opětovně nabíjet. Každý telefon má ovšem jiný druh baterie, a proto se vyplatí před zakoupením nebo používáním zjistit, jakou baterii využívá právě vaše zařízení.

Od starších typů k moderním akumulátorům

Ke starším typům akumulátorů, které využívaly například fotoaparáty nebo kamery se řadí tzv. NiCd neboli nikl-kadmiové. Kapacita byla výrazně nižší, než u současných akumulátorů, ale běžně zařízení mohlo být odložené po dlouhý čas vybité, aniž by se to podepsalo na jeho životnosti. Hlavní nevýhodou ovšem byla možnost opětovného nabití akumulátoru až po úplném vybití. Proto mobilní telefony začaly využívat akumulátory NiMh neboli Nikl-metal hydridový

Článek nenalezen

Oproti svým předchůdcům se totiž pyšnily téměř dvojnásobnou kapacitou, avšak po čase se jako velká nevýhoda ukázal paměťový efekt a vysoká náchylnost k poškození. 

Poznámka: 

Jako paměťový efekt se označuje proces, kdy baterie ztrácí kvalitu a životnost ve chvíli, kdy je opakovaně nabíjena ještě před úplným vybitím. 

U Nikl-metal hydridových akumulátorů se ovšem projevil ještě další nedostatek, a to neschopnost odolávat nižším teplotám. Pokud byl například mobilní telefon vystaven teplotě pod 5 °C, akumulátor se mohl i nenávratně poškodit. Umístěn je stále do jednodušších telefonů, které nejsou nazývané jako chytré. Jedná se například o tlačítkový Alcatel 1066 G, Caterpillar B35 nebo Panasonic KX-TU110EXV. 

U těchto akumulátorů je také vhodné tzv. formátování. To spočívá v opakovaném úplném vybitím zařízení, a poté nabitím do maximální hodnoty.

Moderní a chytré mobilní telefony již používají tyto dva nové typy:

Příklady mobilních telefonů s různými akumulátory

Zařízení

Typ baterie

iPhone (všechny kategorie)

Li-Ion

Samsung G900 Galaxy S5

Li-Ion

Lenovo A2010

Li-pol

Huawei P9

Li-pol

Podívejte se na rychlost nabíjení nejčastěji prodávaných telefonů.

Zdroj: Svetandroida.cz

Lithium-iontový akumulátor a péče o něj

U těchto moderních akumulátorů je třeba dbát na jejich původ. Ověřené akumulátory totiž mají senzory, které chrání zařízení před přehřátím, poškozením a požárem. Pokud nakoupíte u neověřených zdrojů, nemusí být nabíjení bezpečné. 

Proti starším typům, jako je NiMh, vyniká absencí paměťového efektu, takže jej můžete nabíjet v jakémkoli stavu. Naopak se nedoporučuje nechávat mobilní telefony s tímto typem akumulátorů zcela vybíjet, jelikož to může vést k omezení jejich životnosti. 

Riziko poškození se zvyšuje také při dlouhém přebíjení. Nenechávejte mobilní zařízení nabíjet v noci, ale vždy přes den, kdy budete průběžně sledovat, v jakém stavu je baterie. 

Mobilní telefony brzy přežijí i náraz na beton. Mladý Němec přišel na to, jak je zachránit

Před pořízením mobilního telefonu se přesvědčte, kolik má baterie nabíjecích cyklů a jaká je její přibližná výdrž na jedno nabití. Čím více aplikací bude spuštěno aktivně i na pozadí, tím větší spotřebu můžete očekávat. S tím je spojeno častější nabíjení a výměna v kratším časovém úseku. Obvykle se jedná o výdrž kolem dvou až tří let. 

Lithium-polymerový akumulátor a pravidla pro nabíjení 

Modernějším, tenčím a odolnějším akumulátorem vybaveným polymerovým gelem je v současné době Li-pol, který však zatím využívá jen pár výrobců pro určité typy mobilních telefonů, jelikož je jejich výroba nákladnější.  U takových zařízení se doporučuje nevyužívat rychlé nabíječky, jelikož zkracují životnost a stejná pravidla platí i pro bezdrátové varianty. Proti akumulátorům Li-Ion se u Li-pol nemusíte bát jejich poškození i extrémnějších podmínkách. Vydrží totiž teplotu od -10 °C do přibližně 50 °C. 

Bezdrátové nabíjení

Trendem poslední doby je u mnoha mobilních zařízení také bezdrátové nabíjení. Aby takový proces mohl fungovat, je v současné době využívána elektromagnetická indukce. Tato technologie dokáže přenášet energii na vzdálenost maximálně několika centimetrů. Právě proto je třeba v případě bezdrátového nabíjení nechat telefon ležet na nabíječce. Rozdíl proti běžné technologii je jen v přípojení. K němu není třeba kabel, ale jen dotek s nabíjecím zařízením. 

Technologie bezdrátového nabíjení

Výhody

Nevýhody

  • Estetičtější vzhled
  • Pohodlné nabíjení
  • Vyšší ztráty energie
  • Zbytečně dlouhé odložení telefonu v nabíječce
  • Nutný kontakt mobilu se zařízením na blízkou vzdálenost

Bezpečné nabíjení má jasná pravidla

Telefon s akumulátorem Li-Ion a Li-pol připojte k nabíjení ve chvíli, kdy systém hlásí, že je potřeba doplnit kapacitu baterie. Nikdy nečekejte na jeho úplné vypnutí. U tlačítkových variant s akumulátorem NiMh naopak čekejte na vypnutí a úplné vybití. Před nabíjením jej také vyjměte z obalu, aby se mobilní telefon zbytečně nezahříval. 

Při nabíjení vždy dodržujte adekvátní teplotní podmínky. Mobilní telefon by neměl být připojen k nabíječce v blízkosti topení nebo například když je otevřené okno a je na mrazu. Mnoho lidí si z nevědomosti dává mobilní telefon při nabíjení pod polštář. To může být v případě přehřátí velice nebezpečné. 

Pokud se stane, že se telefon automaticky vypne vlivem zcela vybité baterie, nezapínejte jej a rovnou připojte do nabíjení, poté vyčkejte, než se baterie nabije a s mobilním zařízením mezitím nemanipulujte. 

Bezdrátové nabíječky: Funkční řešení, nebo slepá cesta?

Pozor na nebezpečné rady

Pokud jste zaslechli rady, které vás nabádají, abyste baterii doplnili pomocí umístění na topení nebo do mrazáku, raději na tyto tipy zapomeňte. Jsou totiž krátkodobě účinné, ale mohou způsobit poškození mobilního zařízení a stejně tak i později samotné baterie. 

Moderní technologie

Kapacity baterií se stále zlepšují. V příštích letech se dá očekávat mnohem rychlejší nabíjení, a to v řádu jen několika desítek minut. Xiaomi například vyvinul nabíječku My Air Charge, která funguje na bezdrátové technologii, avšak s tím rozdílem, že oproti starším variantám dosahuje i vzdáleností několika metrů, což může zajistit, že i při nabíjení bude moci uživatel svůj telefon neustále používat. Zařízení má zatím nepřehlédnutelnou velikost, která se podobá herní konzoli. Do budoucna ale vývojáři plánují její maximální zmenšení.