Domácnost

Mobilní telefony brzy přežijí i náraz na beton. Mladý Němec přišel na to, jak je zachránit

Jednou hodil svou bundu i s novým iPhonem v kapse přes zábradlí a mobilní přístroj se ze srážky s tvrdou realitou už nikdy nevzpamatoval. Mladý inženýr Phillip Frenzel se sice smířil s jeho odchodem do křemíkového nebe, ale podobné „trauma“ už víckrát zažít nechtěl, a proto zkoušel vyrobit „airbag“ pro telefony. Pomůže vynález německého koumáka ochránit životy křehkých smartphonů?

Mobilní telefony brzy přežijí i náraz na beton. Mladý Němec přišel na to, jak je zachránit
Mobilní telefony brzy přežijí i náraz na beton. Mladý Němec přišel na to, jak je zachránit

Zdroj úvodní fotografie: Frenzel + Mayer Solutions

Zvídavý student Phillip Frenzel z univerzity ve městě Aalen na jihu Německa roztřískal ještě hezkou řádku dalších telefonů. Za masakrem nevinných přístrojů už ale nestála jeho vlastní nešikovnost či neopatrnost. Zkoušel sestrojit zařízení, které by umožnilo mobilům pouštět se do kaskadérských kousků a vyváznout bez škrábnutí stejně jako Chucku Norrisovi, když se vrhne do boje s tankem holýma rukama.

Phillip Frenzel

Od airbagům k vystřelovacím pavoučím nohám

Nejdřív si nyní 25letý Němec pohrával s myšlenkou na zabudování malých pěnových polštářů do pouzdra mobilu. Váčky by se před nárazem naplnily vzduchem a ztlumily dopad stejně jako airbagy v automobilech při nehodě. Jenže takové řešení se Frenzelovi nepodařilo vtěsnat do praktického miniaturního designu, proto začal hledat jiné způsoby.

Nakonec zadní stranu smartphonu opatřil nenápadným krytem o šířce pouhých 5 milimetrů. Uvnitř se skrývají nejen chytré senzory pro rozpoznání volného pádu přístroje, ale také osm mrštných vysunovacích pružin. Ty okamžitě vyskočí z rohů, jakmile senzory signalizují nebezpečný pohyb. Natažené kovové pružiny téměř dokonale ztlumí ničivý střet s rovným tvrdým povrchem.

Nicméně, pokud se mobil vrhne střemhlav například na schody či jiný nepravidelný povrch, poškození nemusí odvrátit ani vystrčené pružiny. Zejména když dojde k čelní srážce s nechráněnou prostřední částí telefonu.

Vychytávka se brzy objeví na Kickstarteru

Svůj zlepšovák Frenzel nazval ADCase (Active Dampening Case), což znamená pouzdro s aktivním tlumením, ale označení „airbag pro mobily“ se ukázalo jako natolik chytlavé, že ho vynálezu asi jen tak někdo neodpáře, i když použitý mechanismus už airbagy tolik nepřipomíná.

O nejmenší mobilní telefon současnosti je obrovský zájem. Není větší než palec

Novinka německého šikuly už vzbudila rozruch mezi technologickými geeky i širokou veřejností. Všichni nyní netrpělivě čekají, až se kryt s pavoučími nohami objeví na crowdfundingovém portálu Kickstarter, kde bude konečně odtajněna i pořizovací cena zařízení. Ke spuštění kickstarterové kampaně má dojít již v průběhu tohoto měsíce. První ochranná pouzdra budou pasovat na nejnovější iPhony. Později dojde řada i na majitele jiných mobilů.