Když nemůžete sehnat odborníka aneb jak se stát elektrikářem
Jednodušší než rychle sehnat dobrého elektrikáře je v dnešní době tento obor raději vystudovat. Nevěříte? Je to snadnější, než si myslíte.
Sehnat elektrikáře může trvat i měsíce
Každý, kdo někdy rekonstruoval nebo stavěl dům nebo třeba chalupu, tuhle situaci dobře zná. Sehnat dobré a spolehlivé řemeslníky, elektrikáře či stavaře, kteří navíc mají čas, je skoro nemožné. A když oboru navíc vůbec nerozumíte, můžou vás všichni, kdo vám se stavbou nebo rekonstrukcí “pomáhají” pěkně ošidit.
Než se pustíme do dalších detailů, tak obecně doporučujeme jednu věc. Než si řemeslníky domů pozvete, konkrétní problematiku si alespoň okrajově nastudujte. Ať už se to týká elektřiny, vody či plynu, mrkněte na internet, jak se pohybují ceny jednotlivých úkonů u různých firem/živnostníků ve vašem i jiném kraji. Zkuste zjistit i recenze na jednotlivé podniky. Nebudete pak v závěru nepříjemně překvapeni a snáze rozeznáte předražené řemeslníky. Ideální je sehnat řemeslníky na doporučení.
No a abychom nechodili kolem horké kaše, pojďme rovnou k tématu. Takový rekvalifikační kurz na elektrikáře se totiž neztratí nikomu. Elektřina je zkrátka dobrý sluha, ale špatný pán, a tak je lepší si z tohoto pána udělat nejlepšího přítele.
Co byste řekli na to, kdybyste si cokoli doma, co souvisí s elektřinou, opravili/vybudovali sami? Nové spotřebiče totiž dříve či později budete určitě zapojovat i vy. Nebo si třeba konečně můžete udělat nové rozvody a nebudou vám neustále vypadávat pojistky v kuchyni. A co vytvořit tu zásuvku venku u garáže, která vám tam chybí a zbavit se tím tak nevzhledného prodlužováku? Jenže pořád nemůžete sehnat nikoho, kdo by vám s tím pomohl…
”Kalendář mám většinou plný tak na dva měsíce dopředu, a to pracuji v průměru tak od sedmi ráno do pěti až šesti hodin večer. Často dělám i o víkendu, ale to jen pro známé a kamarády,” potvrzuje elektrikář Pavel H. ze severních Čech. “Je pravdou, že zakázek je teď více. Lidi v souvislosti s kornovariem tráví více času doma a pouští se do oprav, do kterých by se třeba normálně pustili až později nebo taky nikdy,” dodává Pavel.
Studium oboru elektrikář může trvat pouze rok
Podle dostupných údajů patří rekvalifikační kurz na elektrikáře k nejžádanějším na trhu práce. “Na myšlenku udělat si kurz elektrikáře jsem přišel před rokem, kdy jsme si s rodinou pořídili rodinný dům. Ten byl sice nový, ale každý má nějaké představy a my jsme chtěli udělat pár drobných změn. Pravdou ale je, že jsem elektrikáře potřeboval skoro každý měsíc. Nejdřív kvůli přívodu elektřiny na zahradu, abychom mohli ozdobit jehličnany vánočními světýlky, pak kvůli zapojení nového osvětlení v celém bytě nebo když se nám před měsícem pokazila digestoř a potřebovali jsme zapojit novou.
Taky jsme chtěli pár zásuvek zrušit, na některých místech prostě nevypadají hezky a nevíme, na co je původní majitel potřeboval. No a teď zrovna řešíme, že chceme v zahradním domku vybudovat saunu, ale jsou tam prostě takové elektrické rozvody, které saunu neutáhnou, a tak kabely musíme vyměnit…” vysvětluje Zdeněk, který se ve 35 letech rozhodl, že si kurz na elektrikáře udělá, přestože má stabilní zaměstnání ve velké korporaci.
“Postupně mi došlo, že s rodinným domem se mi takováhle znalost neztratí a dříve či později ji využiju. Když jsem navíc zjistil, že elektrikáře mohu vystudovat už za rok, bylo rozhodnuto.” dodává Zdeněk, který studium začíná v září a navíc svým nápadem zlanařil i dalšího kamaráda, který se ke koupi domu teprve chystá. O studium je dle jeho slov na zmiňované škole velký zájem a kapacita oboru se pomalu plní. Největší výhodou je bezesporu to, že si většinu práce kolem elektřiny zastane sám a tím taky dost ušetří.
Na co je třeba se při studiu připravit?
Pokud patříte mezi ty, kterým by se znalosti v elektro oboru hodily, máte v podstatě dvě možnosti:
- absolvujete klasický rekvalifikační kurz, který nabízí mnoho úřadů práce nebo agentur
- dáte se na dálkové studium tohoto oboru, které nabízí poměrně velké množství středních odborných škol po celé republice
V obou možnostech nejsou příliš velké rozdíly, až na jeden poměrně zásadní. Za rekvalifikační kurz budete muset zaplatit, pokud tedy nejste nezaměstnaný a nemáte dle zákona nárok na úhradu kurzu úřadem práce. Cena kurzu se liší u jednotlivých poskytovatelů, ale může se vyšplhat až na několik desítek tisíc korun. Dálkové studium nabízí mnoho středních škol zdarma. Možná se teď ptáte, zda vás čekají přijímací zkoušky a jaké předpoklady byste pro studium měli mít:
- pro zahájení dálkového studia musíte mít v kapse alespoň výuční list z jakéhokoliv oboru nebo maturitní zkoušku
- všechny školy také vyžadují potvrzení lékaře o způsobilosti ke studiu
- konkrétní přijímací zkoušky se pak liší u jednotlivých škol. Někde je to jen o naplnění kapacity - tedy kdo dřív přijde, ten dřív mele. Někde vás čeká např. osobní motivační pohovor.
Studium na většině škol trvá rok a probíhá jednou až dvakrát týdně v odpoledních/večerních hodinách. Pro pracující tedy celkem dostupná záležitost. Výuka obsahuje jak praktickou tak teoretickou část. V rámci oboru vás čekají klasifikační zkoušky v pololetí a na konci studia. Pokud jste úspěšní, získáte standardní výuční list, se kterým práci elektrikáře můžete vykonávat nejen pro svou potřebu. A kdyby vás tedy tenhle obor vážně chytnul, můžete si udělat živnostenské oprávnění a pomoct s elektřinou i sousedům nebo známým.