Elektromobilita

Distribuční sazba D27d: Ideální při nabíjení elektromobilu

Vlastníte elektromobil? Pak máte právo zvolit si speciální distribuční sazbu D27d. Jedná se o vůbec jednu z nejvýhodnějších sazeb s velmi levnou kilowatthodinou v nízkém tarifu. Přidanou hodnotou je, že levnou elektřinu můžete čerpat ve večerních a nočních hodinách pro všechny spotřebiče v domácnosti nebo svícení.

Distribuční sazba D27d: Ideální při nabíjení elektromobilu
Distribuční sazba D27d: Ideální při nabíjení elektromobilu

Jak na nabíjení elektromobilu?

Pořízení elektromobilu s sebou nese rozhodování, jak ho co nejlevněji a nejefektivněji nabíjet. Existují dva základní způsoby – střídavým proudem (AC dobíjení) nebo stejnosměrným proudem (DC dobíjení). Střídavý proud teče v běžných zásuvkách, a tak je to právě způsob, jak si nabíjet elektromobil doma. Nevýhodou je, že střídavý proud si elektromobil musí nejdříve převést na stejnosměrný, aby ho mohl uchovávat v baterii. Proto je nabíjení střídavým proudem velmi náročné na čas. Naopak DC dobíjení je rychlé a pohodlné – najdete ho u tzv. rychlonabíječek. Za pár desítek minut získáte energie na další stovky kilometrů.

Kolik stojí nabíjení elektromobilů?

Nabíjení elektromobilu doma je levné, ale pomalé

Elektromobil můžete doma připojit do standardní 230 V zásuvky, ale jedná se o nejpomalejší způsob dobíjení. Za jednu hodinu se dojezd navýší jen asi o 14 kilometrů. O něco rychlejší variantou je využití vícefázové 16 A zásuvky, která slouží v rodinných domech například pro provoz cirkulárky. Nabíjení z této zásuvky vám za hodinu zvýší dojezd až o 55 kilometrů. Pro ještě rychlejší v domácnosti si můžete pořídit tzv. wallbox neboli nástěnnou dobíjecí stanici. Podle konkrétního modelu je 2–10× efektivnější než běžná 230 V zásuvka.

Nabíjení elektromobilu

Obvykle má elektromobil spotřebu asi 18 kWh/100 km. S běžnou jednotarifovou distribuční sazbou by vás tak provozní náklady na 100 kilometrů vyšly asi na 90 Kč, protože současná cena elektřiny se pohybuje kolem 5 Kč/kWh. S dvoutarifovou distribuční sazbou D27d se vám však náklady na domácí dobíjení elektromobilu sníží přibližně o polovinu. Cena za jednu kilowatthodinu v sazbě D27d se podle dodavatele pohybuje mezi 2,3–2,7 Kč.

Distribuční sazba D61d: Za vysoký tarif si připlatíte

Jak funguje sazba D27d a kdo na ni má nárok?

Distribuční sazba D27d je určena pouze pro majitele elektromobilu. Jedná se o dvoutarifovou sazbu, která běží v nízkém tarifu po dobu 8 hodin denně v době od 18 hodin do 8 hodin. Konkrétní časy, kdy čerpáte levnější elektřinu pro nabíjení elektromobilu, se pro jednotlivé domácnosti liší. Řídí se systémem hromadného dálkového ovládání (HDO). Osm hodin levnějšího proudu nemusí být ani v souvislé délce, ale maximálně může být rozděleno na dvě časová pásma.

Podmínky pro přidělení distribuční sazby jsou:

Nabíjení elektromobilu

Levnější elektřina nejen pro elektromobil

Výhodou distribuční sazby D27d je, že levnější elektřinu v nízkém tarifu v tu chvíli nečerpáte jen pro nabíjení elektromobilu, ale pro všechny spotřebiče v domácnosti. Proto se vyplatí spustit ve večerních hodinách například pračku nebo myčku – cílené využívání nízkého tarifu vám pomůže ušetřit až stovky korun ročně. Levněji budete také svítit.

Zajímají vás konkrétní hodiny, kdy čerpáte elektřinu levněji? Dobu spínání HDO ve své domácnosti najdete na stránkách vašeho distributora:

Myslete však na to, že trvání časových úseků může distributor operativně měnit. V reálu se časy spínání HDO mění jednou za pár měsíců, proto se vyplatí čas od času zkontrolovat, kdy nízký tarif běží právě u vás.

Distributor, nebo dodavatel? Kdo je kdo?

Obdobou distribuční sazby D27d pro firmy je C27d. V případě firem je speciální distribuční sazbu určena výhradně pro nabíjení elektromobilu a levnější elektřina nemůže být využita pro jiné spotřebiče. Nabíjecí zařízení musí být napájeno samostatným přívodem a měřeno samostatným měřicím zařízením.

Kde podat žádost o změnu tarifu?

Pořídili jste si elektromobil a chcete využít levnější elektřiny? Žádost předložíte u svého distributora elektřiny. Důležité je doložit vlastnické nebo užívací právo k elektromobilu, aby vám mohla být výhodnější distribuční sazba D27d schválena. Nová smlouva by vám měla dorazit během 30 dní. Po jejím podepsání vám bude nainstalován HDO do elektroměru, aby mohl nízký a vysoký tarif správně přepínat.