Elektromobilita

Kolik stojí nabíjení elektromobilů?

V České republice se počet nově registrovaných elektromobilů v posledním roce téměř zdvojnásobil, přesto jich na českých silnicích jezdí jen asi přes dva tisíce. Jednou z obav, která řidiče odrazuje od jejich nákupu, je dostupnost dobíjecích stanic a náklady na odebranou elektřinu. Podívejte se, jakým způsobem lze elektromobily nabíjet a kolik dobíjení stojí.

Kolik stojí nabíjení elektromobilů?
Kolik stojí nabíjení elektromobilů?

Způsoby nabíjení elektromobilů

Elektromobily lze nabíjet dvěma způsoby – střídavým, nebo stejnosměrným proudem.

Střídavým proudem (AC) elektromobil nabijete doma z běžné zásuvky nebo na cestách ze standardních dobíjecích stanic. Nevýhoda spočívá v tom, že střídavý proud si musí elektromobil převést na stejnosměrný, který je možné uchovávat v baterii. Z toho důvodu trvá nabíjení ze standardních nabíječek několik hodin, proto je najdeme na místech, kde auto parkuje delší čas – u nákupních center, hotelů nebo restaurací.

Nabíjení stejnosměrným proudem (DC) poskytují tzv. rychlonabíječky, některé jsou označovány také fast charge nebo super charge. Stejnosměrný proud nemusí elektromobil převádět, a proto je dobíjení výrazně efektivnější a rychlejší. Pro dobití akumulátoru na 80 % obvykle postačuje několik desítek minut.

Zaparkovaná auta posílají elektřinu do sítě a jejich majitelé vydělávají. Jak to funguje?

počet hlasů: 7

Nabíjení elektromobilu doma

Nabíjení elektromobilu doma přes noc patří k nejpohodlnějším a nejlevnějším variantám. Elektromobil je možné připojit do běžné 230 V zásuvky, která je ve všech domácnostech. Nevýhodou je vysoká časová náročnost, za hodinu nabíjení se dojezd elektromobilu zvýší přibližně o 14 km.

Pokud chcete elektromobil využívat na delší cesty, je lepší variantou připojit ho do vícefázové 16 A zásuvky. Tou je vybavena většina rodinných domů, kde slouží k napájení cirkulárky nebo míchačky. Hodina dobíjení z vícefázové zásuvky zvýší dojezd elektromobilu až o 55 km.

Kolik stojí nabíjení elektromobilů: nabíjení elektromobilu doma

Wallbox – pro rychlé nabíjení v domácnosti

Pro ještě lepší účinnost domácího nabíjení je možné zakoupit tzv. wallbox. Jedná se o domácí nástěnnou dobíjecí stanici, která je efektivnější než nabíjení z běžné zásuvky – podle typu přibližně dvakrát až desetkrát. Cena se pohybuje od 15 do 60 tisíc korun, ale u starších domů je nutné vzít v potaz i dodatečné náklady na úpravy elektroinstalace.

Kolik stojí nabíjení elektromobilu doma

Průměrná cena elektřiny se pohybuje kolem 4,80 Kč/kWh bez využití speciálních tarifů. Nejoblíbenější modely elektromobilů mají spotřebu asi 18 kWh/100 km, to znamená náklady na provoz elektromobilu ve výši 86 Kč na 100 km.

Největší poskytovatelé elektrické energie ČEZ, E.ON a Pražská energetika (PRE) však nabízí svým zákazníkům speciální tarify pro nabíjení elektromobilů C27d a D27d. Pro domácnosti vlastnící elektromobil je určena distribuční sazba D27d, která platí po dobu alespoň 8 hodin v časovém rozmezí 18:00 až 8:00 ráno. Díky nízkému tarifu se sníží náklady na nabíjení asi o polovinu a navíc ho lze využít pro celou domácnost. Sazba C27d slouží firmám a je využitelná výhradně pro nabíjení elektromobilů.

Nabíjení elektromobilu v dobíjecí stanici

V současné době se v České republice nachází několik set dobíjecích stanic různých provozovatelů. Nejhustší síť vlastní poskytovatelé elektrické energie ČEZ, E.ON a PRE. Za jakých podmínek u nich elektromobil dobijete a kolik nabíjení stojí?

Věděli jste, že Švédové zprovoznili dálnici, která dokáže nabíjet auta za jízdy? Chci zjistit, jak to funguje!

Kolik stojí nabíjení elektromobilu u ČEZ

ČEZ nabízí svým zákazníkům měsíční paušál za 544,5 Kč, díky němuž mohou neomezeně dobíjet na všech dobíjecích místech ČEZ. Zákazník obdrží při uzavření smlouvy čip, kterým se přihlašuje k nabíječce.

Kromě paušálních plateb ČEZ umožňuje také jednorázové dobíjení pomocí aplikace Polyfazer Direct, která se spustí naskenováním QR kódu do chytrého telefonu. Cena jednorázového nabíjení je stanovena za minutu s cílem motivovat řidiče, aby nezabírali dobíjecí stanici jako parkovací místo. Cena nabíjení v DC stanici je 9,075 Kč/min, v AC stanici 1,815 Kč/min. Do odvolání platí 30% sleva z těchto cen jednorázového nabíjení.

Dotace na elektromobily 2019: Jak velkou podporu mohou firmy i obce získat?

počet hlasů: 9

Ceny nabíjení elektromobilů u E.ON

E.ON nabízí výhodné tarify dobíjení pro zákazníky registrované do služby E.ON Drive. Při registrací obdrží řidič zdarma RFID kartu, pomocí níž dobíjí u nabíječek E.ON za nižší tarif. Cena nabíjení v AC i DC stanici je jednotná 3 Kč/kWh.

Neregistrovaný zákazník platí u E.ON 9 Kč/kWh u AC stanice a 11 Kč/kWh u DC stanice. Dobíjení u vybraných stojanů v obchodních centrech je nadále zdarma. 

Za nabíjení elektromobilu není nutné platit žádný měsíční paušál ani poplatek za čas strávený u nabíječky jako u konkurence. Zatímco konkurence disponuje i nabíječkami s výkonem 11 kW, tak takové nabíječky u společnost E.ON nenajdete a nabíjecí výkon začíná minimálně od 22 kW. Mnohahodinové čekání u nabíjecí stanice, za které si navíc výrazně připlatíte kvůli poplatku za čas, tak nehrozí. 

Výhodou je také rozšířená síť nabíjecích stanic a zkušenosti, které má společnost při rozšiřování elektromobility v Německu. Výhodně nabíjet pomocí čerpací karty je možné například v největší nabíjecí stanici v České republice, která se nachází ve Vystrkově u Humpolce. Registrování zákazníci mohou využívat mobilní aplikaci E.ON Drive pro obsluhu jednotlivých stanic - v aplikace vidí, zda je konkrétní stanice obsazená nebo můžou sledovat historii dobíjení. 

Nabíjení elektromobilu v dobíjecí stanici

Cena dobíjení u PREpointů

Zejména pro obyvatele hlavního města je důležitý ceník největšího pražského poskytovatele elektřiny PRE, který provozuje síť veřejných nabíječek – tzv. PREpointy. PRE poskytuje službu pomocí dobíjecího čipu, pražské Lítačky nebo aplikace v mobilním telefonu.

Zákazník platí čtvrtletní poplatek za přístup ke službě 36,30 Kč a dále za odebranou elektřinu 3,03 Kč/kWh. Při překročení doby nabíjení 120 minut je nutné uhradit ještě navíc poplatek 0,24 Kč/min.

Srovnání cen dobíjení elektromobilů

Kvůli odlišným přístupům ve stanovení ceny za dobíjení je obtížné určit, který poskytovatel nabízí nejlevnější variantu pro majitele elektromobilů. Cena elektřiny pro elektromobil je tak závislá i na tom, jak často auto využíváte a kolik kilometrů najedete. Rovněž rozložení dobíjecích stojanů po České republice je zatím nerovnoměrné, a tak je většina řidičů jezdících po celé zemi nucena zaregistrovat se u více poskytovatelů.

Víte, kde najdete nejbližší dobíjecí stojan pro elektromobily? Chci to zjistit!

 

Srovnání cen nabíjení elektromobilů u dobíjecích stanic

 

paušál

cena za kWh

poplatek za čas

ČEZ

544,5 Kč/měsíc

ČEZ pro neregistrované

9,075 Kč/min (DC), 1,815 Kč/min (AC)

E.ON

3 Kč

E.ON pro neregistrované

9 Kč (AC), 11 Kč (DC)

PRE

36,3 Kč/čtvrtletí

3,03 Kč

0,24 Kč/min (po překročení 120 minut)

Ceny včetně DPH z aktuálních ceníků poskytovatelů dobíjení, platné k 9.7.2019
 

Stát podpoří výstavbu dobíjecích stanic

Během příštích čtyř let by v České republice mělo přibýt minimálně 500 nových dobíjecích stanic pro elektromobily. Jejich výstavbu podporuje stát v dotačním programu pro dopravu. Jedna z dotačních výzev na výstavbu 125 nabíjecích stanic se uzavírá na konci července a nejlepší projekt získá až 130 milionů korun z evropských fondů. Nabíječky z tohoto programu by měly být v provozu již v polovině roku 2022.