Elektromobilita

Kolik stojí nabíjení elektromobilů?

V České republice se počet nově registrovaných elektromobilů v posledním roce téměř zdvojnásobil, přesto jich na českých silnicích jezdí jen asi přes dva tisíce. Jednou z obav, která řidiče odrazuje od jejich nákupu, je dostupnost dobíjecích stanic a náklady na odebranou elektřinu. Podívejte se, jakým způsobem lze elektromobily nabíjet a kolik dobíjení stojí.

Kolik stojí nabíjení elektromobilů?
Kolik stojí nabíjení elektromobilů?

Způsoby nabíjení elektromobilů

Elektromobily lze nabíjet dvěma způsoby – střídavým, nebo stejnosměrným proudem.

Střídavým proudem (AC) elektromobil nabijete doma z běžné zásuvky nebo na cestách ze standardních dobíjecích stanic. Nevýhoda spočívá v tom, že střídavý proud si musí elektromobil převést na stejnosměrný, který je možné uchovávat v baterii. Z toho důvodu trvá nabíjení ze standardních nabíječek několik hodin, proto je najdeme na místech, kde auto parkuje delší čas – u nákupních center, hotelů nebo restaurací.

Nabíjení stejnosměrným proudem (DC) poskytují tzv. rychlonabíječky, některé jsou označovány také fast charge nebo super charge. Stejnosměrný proud nemusí elektromobil převádět, a proto je dobíjení výrazně efektivnější a rychlejší. Pro dobití akumulátoru na 80 % obvykle postačuje několik desítek minut.

Zaparkovaná auta posílají elektřinu do sítě a jejich majitelé vydělávají. Jak to funguje?

Nabíjení elektromobilu doma

Nabíjení elektromobilu doma přes noc patří k nejpohodlnějším a nejlevnějším variantám. Elektromobil je možné připojit do běžné 230 V zásuvky, která je ve všech domácnostech. Nevýhodou je vysoká časová náročnost, za hodinu nabíjení se dojezd elektromobilu zvýší přibližně o 14 km.

Pokud chcete elektromobil využívat na delší cesty, je lepší variantou připojit ho do vícefázové 16 A zásuvky. Tou je vybavena většina rodinných domů, kde slouží k napájení cirkulárky nebo míchačky. Hodina dobíjení z vícefázové zásuvky zvýší dojezd elektromobilu až o 55 km.

Kolik stojí nabíjení elektromobilů: nabíjení elektromobilu doma

Wallbox – pro rychlé nabíjení v domácnosti

Pro ještě lepší účinnost domácího nabíjení je možné zakoupit tzv. wallbox. Jedná se o domácí nástěnnou dobíjecí stanici, která je efektivnější než nabíjení z běžné zásuvky – podle typu přibližně dvakrát až desetkrát. Cena se pohybuje od 15 do 60 tisíc korun, ale u starších domů je nutné vzít v potaz i dodatečné náklady na úpravy elektroinstalace.

Kolik stojí nabíjení elektromobilu doma

Průměrná cena elektřiny u dominantních dodavatelů se v roce 2022 pohybuje kolem 8 Kč/kWh bez využití speciálních tarifů. Nejoblíbenější modely elektromobilů mají spotřebu asi 18 kWh/100 km, to znamená náklady na provoz elektromobilu ve výši 144 Kč na 100 km.

Distributoři elektřiny ČEZ, E.ON a Pražská energetika (PRE) však nabízí svým zákazníkům speciální tarify pro nabíjení elektromobilů C27d a D27d. Pro domácnosti vlastnící elektromobil je určena distribuční sazba D27d. Ta umožní čerpat elektřinu v nízkém tarifu po dobu alespoň 8 hodin v časovém rozmezí od 18:00 do 8:00. Díky nízkému tarifu se sníží náklady na nabíjení téměř o polovinu a navíc ho lze využít pro celou domácnost. Sazba C27d slouží firmám a je využitelná výhradně pro nabíjení elektromobilů.

Na vzestupu je rovněž využití energie z vlastní solární elektrárny pro dobíjení elektromobilu. Například ČEZ nabízí svým zákazníkům Battery Box, který slouží k uložení solární energie a díky inteligentnímu řízení rozhoduje o tom, zda se bude elektřina distribuovat do domácnosti nebo pro dobití elektromobilu.

Nabíjení elektromobilu v dobíjecí stanici

K poslednímu dni roku 2021 bylo v České republice registrováno 944 nabíjecích stanic různých provozovatelů. V roce 2022 zatím nebyla zveřejněna nová čísla, ale s největší pravděpodobností bude v Česku fungovat již více než tisíc stanic. Nejhustší síť vlastní ČEZ, E.ON a PRE. Tyto společnosti stojí za zhruba dvěma třetinami nabíjecích stanic. V prosinci 2019 se otevřela také první ultrarychlá nabíječka IONITY. Za jakých podmínek elektromobil dobijete a kolik nabíjení stojí?

Kolik stojí nabíjení elektromobilu u ČEZ

ČEZ pro majitele elektromobilů v roce 2020 zavedl tzv. Driver portál. Systém slouží ke komplexnímu řízení veřejné sítě dobíjecích stanic. Zákazníci v něm mohou sledovat obsazenost nebo nefunkčnost stanic a získají přehled o tom, kolik je stojí nabíjení doma či na cestách. Dříve ČEZ rozlišoval několik různých tarifů podle toho, jak často řidič elektromobil dobíjel. Od letošního roku však došlo ke změně principu zpoplatnění – cena je nově odstupňována od typu nabíječky. Nejméně zaplatí registrovaní zákazníci u AC konektorů, kWh zde vyjde na 6 korun. Nejdražší je dobíjení na rychlonabíječkách. Neregistrovaní hradí 12 korun/kWh.

ČEZ zpřísnil také poplatky za obsazení dobíjecí stanice. Za každou minutu stání u stojanu po dobití baterie na maximum zaplatí řidič 2 Kč. Na stejný poplatek se musí připravit i po uplynutí 480 minut u AC stojanů, 90 minut u DC nabíječek a 45 minut u ultrarychlých HPC konektorů –⁠ a to i v případě, že ještě nemá plně nabito.

Ceny nabíjení elektromobilů u E.ON

E.ON nabízí výhodné dobíjení pro zákazníky registrované do služby E.ON Drive. Při registraci obdrží řidič zdarma RFID kartu, pomocí níž dobíjí u nabíječek E.ON za nižší tarif. Cena nabíjení u AC stanice je 6 Kč/kWh, u DC stanice 7,50 Kč/kWh. Za nabíjení na ultrarychlé nabíječce zaplatí zákazník s E.ON Drive 10 Kč/kWh.

Neregistrovaný zákazník platí u E.ON 9 Kč/kWh u AC stanice a 11 Kč/kWh u DC stanice. V případě rychlonabíječky zaplatí 13 Kč/kWh. Pro každý typ stanic je stanoven počet volných minut, po jejichž překročení platí řidič 2 Kč/min. U AC stanic činí tato hranice 480 minut, u DC stojanů 90 minut a pro rychlonabíječky 45 minut.

Výhodou E.ONu je především vysoké množství dobíjecích stanic – jejich počet se navíc neustále rozšiřuje. Výhodně nabíjet je možné například na jedné z největších nabíjecích stanic v České republice, která se nachází ve Vystrkově u Humpolce. Další ultrarychlé nabíječky otevřel E.ON u Rozvadova, v Lovosicích nebo ve Vyškově.

Cena dobíjení u PREpointů

Zejména pro obyvatele hlavního města je důležitý ceník největšího pražského poskytovatele elektřiny PRE, který provozuje síť veřejných nabíječek – tzv. PREpointy. Pro pravidelné uživatele PRE poskytuje službu pomocí dobíjecího čipu nebo pražské Lítačky.

PRE přichystalo změnu ceníku s platností od 1. 4. 2022. Úpravy se týkají rovněž produktu AC v klidu. Ten je poskytován za měsíční paušální poplatek a funguje jako balíček předplacených kWh a času. Konkrétně se jedná o 100 kWh a 24 hodin dobíjení v AC stanici za 600 Kč měsíčně. Registrovaní zákazníci PRE zaplatí u AC stanice 7 Kč/kWh, u DC stanice 8 Kč/kWh. Nabíjení u DC stanic s výkonem 150 kW a více vyjde na 10 Kč/kWh. Zákazníci Skupiny PRE platí za kWh vždy o korunu méně.

Pro jednorázové nabíjení je možné naskenovat QR kód přímo na stojanu, čímž se otevře platební brána. Stačí vybrat dobu nabíjení a zaplatit. Ceny pro neregistrované zákazníky začínají na 240 Kč/hod.

Cena nabíjení u rychlonabíječky IONITY

Za sítí nabíjecích stanic IONITY stojí společný podnik automobilek BMW, Volkswagen, Ford, Mercedes Benz, Audi a Porsche. Později se přidal také Hyundai. Se stojany IONITY se můžete setkat především v západní Evropě. V Česku společnost zahájila provoz na konci roku 2019. První stanice IONITY vyrostla u Berouna.

IONITY účtuje své zákazníky po kilowatthodinách – za jednu kWh zaplatíte 21 Kč. Tato závratná částka platí pro neregistrované zákazníky. Pokud máte elektromobil od jedné z automobilek, která za stanicemi IONITY stojí, nabídne vám výrobce daleko výhodnější tarif.

Srovnání cen dobíjení elektromobilů v roce 2022

Kvůli odlišným přístupům ve stanovení ceny za dobíjení je obtížné určit, který poskytovatel nabízí nejlevnější variantu pro majitele elektromobilů. Cena elektřiny pro elektromobil je závislá i na tom, jak často auto využíváte a kolik kilometrů najedete. Rovněž rozložení dobíjecích stojanů po České republice zatím není rovnoměrné, a tak je většina řidičů jezdících po celé zemi nucena zaregistrovat se u více společností nebo využívat tzv. roaming. Ten vám umožní s jedním čipem nabíjet u stanic různých poskytovatelů.

 

Srovnání cen nabíjení elektromobilů u dobíjecích stanic

 

paušál/měsíc

cena za kWh

poplatek za čas

ČEZ: AC stanice

6 Kč

2 Kč/min po úplném nabití nebo překročení 480 minut u AC nabíječek, 90 minut u DC stanic a 45 minut u HPC konektorů (i v případě, že není plně nabito)

ČEZ DC stanice

8 Kč

ČEZ HPC stanice

10 Kč

ČEZ: neregistrovaní

8 Kč (AC),

10 Kč (DC)

12 Kč (HPC)

E.ON AC stanice

6 Kč

2 Kč/min po překročení předepsaných volných minut. Ty jsou stanoveny na 480 minut u AC nabíječek, 90 minut u DC stojanů a 45 minut u rychlonabíječek.

E.ON DC stanice

7,50 Kč

E.ON rychlonabíječky (UFC)

10 Kč

E.ON pro neregistrované

9 Kč (AC), 11 Kč (DC)

13 Kč (UFC)

PRE AC v klidu

600 Kč (předplaceno 100 kWh a 24 hodin dobíjení)

Předplacený minutový paušál se začíná odečítat po 120 minutách jednotlivého nabíjení.

PRE pro registrované zákazníky a zákazníky Skupiny PRE

viz další tabulka

PRE pro neregistrované

viz další tabulka

IONITY pro neregistrované

21 Kč

IONITY pro elektromobily od BMW, Volkswagen, Ford, Mercedes Benz, Audi, Porsche, Hyundai

individuální nabídka každého výrobce

 

PRE Ceník pro registrované zákazníky od 1.4.2022

 

Cena za kWh

Cena za minutu

Volné minuty při dobíjení

Jednorázový poplatek

AC

7 Kč

1 Kč

120

20 Kč

DC 50/75

8 Kč

2 Kč

60

20 Kč

DC 150+

10 Kč

2 Kč

30

20 Kč

 

PRE Ceník pro zákazníky Skupiny PRE od 1.4.2022

 

Cena za kWh

Cena za minutu

Volné minuty při dobíjení

Jednorázový poplatek za zřízení čipu

AC

6 Kč

0,50 Kč

120

Zdarma

DC 50/75

7 Kč

1 Kč

60

Zdarma

DC 150+

9 Kč

2 Kč

30

Zdarma

 

 

Cena dobíjení PRE pro neregistrované zákazníky (přes sken QR kódu)

Typ dobíjení

30 min

1 hod

2 hod

3 hod

AC

240 Kč

480 Kč

720 Kč

DC 50/75 kW

180 Kč

360 Kč

720 Kč

DC 150+ kW

240 Kč

480 Kč

960 Kč

Ceny včetně DPH z aktuálních ceníků poskytovatelů dobíjení, platné k 17. 3. 2022.

Stát podpoří výstavbu dobíjecích stanic

S rostoucím počtem elektromobilů musí přibývat i dobíjecí stanice. Stát plánuje v této oblasti výrazné investice a výstavbu stanic podporuje v dotačním programu pro dopravu. Podle Národního akčního plánu čisté mobility by v České republice mělo v roce 2030 fungovat minimálně 19 tisíc dobíjecích stanic.