Elektromobilita

Kolik stojí nabíjení elektromobilů?

V České republice se počet nově registrovaných elektromobilů v posledním roce téměř zdvojnásobil, přesto jich na českých silnicích jezdí jen asi přes dva tisíce. Jednou z obav, která řidiče odrazuje od jejich nákupu, je dostupnost dobíjecích stanic a náklady na odebranou elektřinu. Podívejte se, jakým způsobem lze elektromobily nabíjet a kolik dobíjení stojí.

Kolik stojí nabíjení elektromobilů?
Kolik stojí nabíjení elektromobilů?

Způsoby nabíjení elektromobilů

Elektromobily lze nabíjet dvěma způsoby – střídavým, nebo stejnosměrným proudem.

Střídavým proudem (AC) elektromobil nabijete doma z běžné zásuvky nebo na cestách ze standardních dobíjecích stanic. Nevýhoda spočívá v tom, že střídavý proud si musí elektromobil převést na stejnosměrný, který je možné uchovávat v baterii. Z toho důvodu trvá nabíjení ze standardních nabíječek několik hodin, proto je najdeme na místech, kde auto parkuje delší čas – u nákupních center, hotelů nebo restaurací.

Nabíjení stejnosměrným proudem (DC) poskytují tzv. rychlonabíječky, některé jsou označovány také fast charge nebo super charge. Stejnosměrný proud nemusí elektromobil převádět, a proto je dobíjení výrazně efektivnější a rychlejší. Pro dobití akumulátoru na 80 % obvykle postačuje několik desítek minut.

Zaparkovaná auta posílají elektřinu do sítě a jejich majitelé vydělávají. Jak to funguje?

Nabíjení elektromobilu doma

Nabíjení elektromobilu doma přes noc patří k nejpohodlnějším a nejlevnějším variantám. Elektromobil je možné připojit do běžné 230 V zásuvky, která je ve všech domácnostech. Nevýhodou je vysoká časová náročnost, za hodinu nabíjení se dojezd elektromobilu zvýší přibližně o 14 km.

Pokud chcete elektromobil využívat na delší cesty, je lepší variantou připojit ho do vícefázové 16 A zásuvky. Tou je vybavena většina rodinných domů, kde slouží k napájení cirkulárky nebo míchačky. Hodina dobíjení z vícefázové zásuvky zvýší dojezd elektromobilu až o 55 km.

Kolik stojí nabíjení elektromobilů: nabíjení elektromobilu doma

Wallbox – pro rychlé nabíjení v domácnosti

Pro ještě lepší účinnost domácího nabíjení je možné zakoupit tzv. wallbox. Jedná se o domácí nástěnnou dobíjecí stanici, která je efektivnější než nabíjení z běžné zásuvky – podle typu přibližně dvakrát až desetkrát. Cena se pohybuje od 15 do 60 tisíc korun, ale u starších domů je nutné vzít v potaz i dodatečné náklady na úpravy elektroinstalace.

Kolik stojí nabíjení elektromobilu doma

Průměrná cena elektřiny se pohybuje kolem 4,80 Kč/kWh bez využití speciálních tarifů. Nejoblíbenější modely elektromobilů mají spotřebu asi 18 kWh/100 km, to znamená náklady na provoz elektromobilu ve výši 86 Kč na 100 km.

Největší poskytovatelé elektrické energie ČEZ, E.ON a Pražská energetika (PRE) však nabízí svým zákazníkům speciální tarify pro nabíjení elektromobilů C27d a D27d. Pro domácnosti vlastnící elektromobil je určena distribuční sazba D27d, která platí po dobu alespoň 8 hodin v časovém rozmezí 18:00 až 8:00 ráno. Díky nízkému tarifu se sníží náklady na nabíjení asi o polovinu a navíc ho lze využít pro celou domácnost. Sazba C27d slouží firmám a je využitelná výhradně pro nabíjení elektromobilů.

Na vzestupu je rovněž využití energie z vlastní solární elektrárny pro dobíjení elektromobilu. Například ČEZ nabízí svým zákazníkům Battery Box, který slouží k uložení solární energie a díky inteligentnímu řízení rozhoduje o tom, zda se bude elektřina distribuovat do domácnosti nebo pro dobití elektromobilu.

Nabíjení elektromobilu v dobíjecí stanici

V současné době se v České republice nachází několik set dobíjecích stanic různých provozovatelů. Nejhustší síť vlastní poskytovatelé elektrické energie ČEZ, E.ON a PRE. V prosinci 2019 se otevřela také první ultrarychlá nabíječka IONITY. Za jakých podmínek u nich elektromobil dobijete a kolik nabíjení stojí?

Věděli jste, že Švédové zprovoznili dálnici, která dokáže nabíjet auta za jízdy? Chci zjistit, jak to funguje!

Kolik stojí nabíjení elektromobilu u ČEZ

ČEZ zavedl od března 2020 nový ceník a registraci do nového systému Driivz. Stávající paušální platby ve výši 544,5 Kč za měsíc byly zachovány jen do konce února a od března by měli zákazníci přejít na nový systém. Kdo to nestihl, tomu bude nadále platit stávající smlouva, ale s novým ceníkem, který začne velmi nevýhodně zpoplatňovat dobíjení na základě skutečně odebraných kWh. To má za cíl donutit všechny zákazníky přejít co nejrychleji na nový systém.

Nový systém Driivz slouží ke komplexnímu řízení veřejné sítě dobíjecích stanic. Zákazníci v něm mohou sledovat obsazenost nebo nefunkčnost stanic a získají přehled o tom, kolik je stojí nabíjení doma nebo na cestách. ČEZ připravil několik různých tarifů podle toho, jak často řidič dobíjí elektromobil na cestách: TAXI, Obchodní cestující, Víkendový řidič. Možnost je také neplatit žádný paušál a platit za každou kWh (“Pay as you go”). Nejdráž čerpají elektřinu řidiči bez registrace a to za 9,5 Kč/kWh.

Novinkou je také poplatek, který by měl zabránit neukázněným řidičům zabírat místo u stojanu po nabití. Za každou minutu stání u stojanu po dobití baterie na maximum zaplatí řidič 2 Kč. Na stejný poplatek se musí připravit i po překročení připojení na 480 minut u AC nabíječek nebo 90 minut u DC nabíječky –⁠ a to i v případě, že ještě nemá plně nabito.

Dotace na elektromobily 2019: Jak velkou podporu mohou firmy i obce získat?

Ceny nabíjení elektromobilů u E.ON

E.ON nabízí výhodné tarify dobíjení pro zákazníky registrované do služby E.ON Drive. Při registrací obdrží řidič zdarma RFID kartu, pomocí níž dobíjí u nabíječek E.ON za nižší tarif. Cena nabíjení u AC stanice je 3 Kč/kWh, u DC stanice je to 6 Kč/kWh. Za nabíjení u ultrarychlé nabíječky zaplatí zákazník s E.ON Drive 9 Kč/kWh.

Neregistrovaný zákazník platí u E.ON 9 Kč/kWh u AC stanice a 11 Kč/kWh u DC stanice, v případě rychlonabíječky zaplatí 13 Kč/kWh. Dobíjení u vybraných stojanů v obchodních centrech je nadále zdarma. 

Neregistrovaný zákazník platí u E.ON 9 Kč/kWh u AC stanice a 11 Kč/kWh u DC stanice, v případě rychlonabíječky zaplatí 13 Kč/kWh. Dobíjení u vybraných stojanů v obchodních centrech je nadále zdarma. Za nabíjení elektromobilu není nutné platit žádný měsíční paušál ani poplatek za čas strávený u nabíječky jako u konkurence. 

Výhodou E.ONu je především vysoký počet dobíjecích stanic –⁠ jejich počet se navíc neustále rozšiřuje. Výhodně nabíjet je možné například v největší nabíjecí stanici v České republice, která se nachází ve Vystrkově u Humpolce, další ultrarychlou nabíječku otevře E.ON v dohledné době u Rozvadova.

Nabíjení elektromobilu v dobíjecí stanici

Cena dobíjení u PREpointů

Zejména pro obyvatele hlavního města je důležitý ceník největšího pražského poskytovatele elektřiny PRE, který provozuje síť veřejných nabíječek – tzv. PREpointy. Pro ty, kteří na nich chtějí nabíjet pravidelně, PRE poskytuje službu pomocí dobíjecího čipu nebo pražské Lítačky.

Zákazník platí čtvrtletní poplatek za přístup ke službě 36,30 Kč a dále za odebranou elektřinu 3,03 Kč/kWh. Při překročení doby nabíjení 120 minut je nutné uhradit ještě navíc poplatek 0,24 Kč/min.

Pro jednorázové nabíjení je možné naskenovat QR kód přímo na stojanu, čímž se otevře platební brána. Stačí vybrat dobu nabíjení a zaplatit. Ceny pro neregistrované zákazníky začínají na 60 Kč/hod.

Víte, kde najdete nejbližší dobíjecí stojan pro elektromobily? Chci to zjistit!

Cena nabíjení u rychlonabíječky IONITY

V prosinci 2019 se spustil v Česku provoz první rychlonabíječky IONITY. Za touto sítí nabíjecích stanic stojí automobilky BMW, Volkswagen, Ford, Mercedes Benz, Audi a Porsche a setkat se s ní můžete především v západní Evropě. První stanice v ČR vyrostla u Berouna a měla by disponovat výkonem až 350 kW. Od spuštění se však stále řeší technické problémy, a tak její výkon ještě nejede na maximum.

Zatímco hned po spuštění mohli řidiči elektromobilů nabíjet za poplatek 205 Kč bez omezení času nebo kWh, od začátku ledna už IONITY účtuje po kilowatthodinách – za jednu 21 Kč. Tato závratná částka platí pro zákazníky, kteří nejsou registrovaní. Pokud máte elektromobil od jedné z automobilek, která za stanicemi IONITY stojí, nabídne vám výrobce výhodnější tarif.

Nabíječka elektromobilů Ionity

Srovnání cen dobíjení elektromobilů

Kvůli odlišným přístupům ve stanovení ceny za dobíjení je obtížné určit, který poskytovatel nabízí nejlevnější variantu pro majitele elektromobilů. Cena elektřiny pro elektromobil je tak závislá i na tom, jak často auto využíváte a kolik kilometrů najedete. Rovněž rozložení dobíjecích stojanů po České republice je zatím nerovnoměrné, a tak je většina řidičů jezdících po celé zemi nucena zaregistrovat se u více poskytovatelů.

Srovnání cen nabíjení elektromobilů u dobíjecích stanic

 

paušál/měsíc

cena za kWh

poplatek za čas

ČEZ TAXI

1750 Kč (předplaceno 500 kWh)

3,50 Kč

2 Kč/min po překročení připojení na 480 minut u AC nabíječek nebo 90 minut u DC nabíječky (a to i v případě, že není plně nabito) nebo pokud je elektromobil již plně dobitý

ČEZ Obchodní cestující

550 Kč (předplaceno 122 kWh)

4,50 Kč

ČEZ Víkendový řidič

200 Kč (předplaceno 36 kWh)

5,50 Kč

ČEZ Pay as you go

0 Kč

7,50 Kč

ČEZ pro neregistrované

0 Kč

9,50 Kč

E.ON AC stanice

3 Kč

E.ON DC stanice

6 Kč

 

E.ON rychlonabíječky (UFC)

9 Kč

 

E.ON pro neregistrované

9 Kč (AC), 11 Kč (DC)

13 Kč (UFC)

PRE

36,3 Kč/čtvrtletí

3,03 Kč

0,24 Kč/min (po překročení 120 minut)

PRE pro neregistrované

viz další tabulka

IONITY pro neregistrované

21 Kč

IONITY pro elektromobily od BMW, Volkswagen, Ford, Mercedes Benz, Audi, Porsche

individuální nabídka každého výrobce

 

Cena dobíjení PRE pro neregistrované zákazníky (přes sken QR kódu)

Typ dobíjení

30 min

1 hod

2 hod

3 hod

Type 2 Mennekes 22 kW

60 Kč

120 Kč

180 Kč

CHAdeMO 50 kW+

100 Kč

200 Kč

400 Kč

CCS 50 kW+

100 Kč

200 Kč

400 Kč

Ceny včetně DPH z aktuálních ceníků poskytovatelů dobíjení, platné k 8.4.2020
 

Stát podpoří výstavbu dobíjecích stanic

Během příštích čtyř let by v České republice mělo přibýt minimálně 500 nových dobíjecích stanic pro elektromobily. Jejich výstavbu podporuje stát v dotačním programu pro dopravu. Jedna z dotačních výzev na výstavbu 125 nabíjecích stanic se uzavírá na konci července a nejlepší projekt získá až 130 milionů korun z evropských fondů. Nabíječky z tohoto programu by měly být v provozu již v polovině roku 2022.