Elektromobilita

Dotace na elektromobil v roce 2024: Jak získat 200 000 Kč?

Podnikáte a sháníte pro svou činnost udržitelné technologie, jako je například elektromobil? Tak právě pro vás jsou určeny podnikatelské dotace, které vám s pořízením elektrického auta pomohou. A protože se zaměřujeme také na elektromobilitu pro podnikatele, podíváme se na možnosti dotace blíže.

Dotace na elektromobil v roce 2024: Jak získat 200 000 Kč?
Dotace na elektromobil v roce 2024: Jak získat 200 000 Kč?

Nová dotační výzva pro podnikatele

Rok 2024 začal novinkou, kterou mohou využít čeští podnikatelé pro financování udržitelné mobility. Díky Národnímu plánu obnovy (NPO), který čerpá finance z Evropské unie, je možné zažádat o podporu na pořízení elektromobilů a dobíjecích stanic v rámci Výzvy na podporu elektromobility. Výzva se navíc týká i motorů na vodíkový pohon. 

Díky oblíbenosti elektromobilů právě ve vozových parcích firem lze očekávat, že poptávka a množství žádostí převýší nabídku a celá finanční podpora se rychle vyčerpá. Není tedy žádný důvod vyčkávat. Dotační podpora na pořízení vozů na alternativní pohon je výhodná a nabízí zásadní změnu ve směřování společenské odpovědnosti českých firem a podnikatelů a tím i zvýšení jejich konkurenceschopnosti.

Kdo může čerpat dotace

Čerpání dotace se týká všech firem bez ohledu na velikost. Stejně tak ji mohou využít právnické osoby a OSVČ. Naopak dotaci nemohou čerpat firmy z oborů výroby zbraní a střeliva, podobně jako herny, kasina a sázkové kanceláře.

Pro koho jsou dotace určeny:

Elektromobilita se začíná prosazovat, dobíjecích stanic v Česku skokově přibývá

Jak čerpat dotace na elektromobil pro firmy

Získání státní podpory obsahuje dvě části. Tou první je důležitá podmínka nákupu vozu na úvěr od leasingové společnosti nebo banky. Na základě úvěru pak podnikatel získá bankovní záruku a posléze samotný finanční příspěvek od Národní rozvojové banky. Bankovní záruka na dobu 5 let je v maximální výši 70 % jistiny úvěru, který by měl mít hodnotu od 300 000 Kč do 1,5 milionu Kč. Tyto částky korespondují s cenou elektrovozidel a nabíjecích stanic na trhu.

Žádosti o vyřízení záruky se podávají od 18. března 2024 do 30. září 2025, nebo do vyčerpání všech dotačních prostředků. 

Co všechno budete k žádosti o dotaci potřebovat:

Elektromobilita je čistou a odpovědnou alternativou moderního vozového parku firem.

Výše dotace na elektromobilitu

Celkově jsou v dotačním programu připraveny necelé 2 miliardy korun (přesněji 1,95 miliard). Z toho 1,65 miliardy je určeno k nákupu elektromobilů a zbylých 300 milionů na nabíjecí stanice. Na nákup osobního elektromobilu lze dosáhnout dotace ve výši do 200 000 Kč, v případě nákladních a vodíkových automobilů do 300 000 Kč. Dobíjecí stanice získávají podporu 50 000 Kč pro typ AC a 100 000 Kč až 150 000 Kč pro typ DC do 40 kW a výše. Existují však limity Evropské unice pro jednu firmu, a to je celková podpora na elektromobily a nabíjecí stanice dohromady v hodnotě 200 000 eur za období 3 let.

Podmínky dotace

V podmínkách příjmu dotace je několik zásadních bodů, které se týkají pořízení elektromobilu a nabíjecí stanice, stejně jako způsob jejich užívání a v neposlední řadě i vlastnictví firmy. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Podmínky pro firmy a podnikatele

Žadatel a jeho firma musí mít hotovou uzávěrku dvou účetních období a nesmí se na něj vztahovat exekuce, likvidace, úpadek nebo insolvence. Také nesmí mít nedoplatky ze mzdových nákladů na zaměstnance a nedoplatky u vybraných institucí a poskytovatelů dotační podpory. Žádat nemohou ani firmy se zákazem činnosti.

Dotace na elektroauto

Za dotaci firmy nakoupí osobní a nákladní vozy na alternativní, tedy elektrický nebo vodíkový pohon. Dotace přitom není omezena pouze na nákup na domácím trhu, ale elektroauto mohou zájemci pořídit i v zahraničí. Koupit přitom mohou firmy a podnikatelé pouze nový vůz s dodací lhůtou do 6 měsíců od uvedení do provozu a s maximálním nájezdem 6 000 km. Dotace se tedy nevztahuje na starší ojeté vozy.

Další podmínkou je zákaz prodeje elektrovozu po jeho pořízení a čerpání dotace, a to nejméně 24 měsíců od data vyplacení dotace.

Dotace na nabíjecí stanice

V případě dobíjecích stanic platí zásadní podmínka, že jejich uživatelem bude jen a pouze žadatel, respektive příjemce dotace, který stanici využije pro potřeby svého podnikání, tedy nebude ji nabízet k využití svým zákazníkům. Dotaci na samostatnou dobíjecí stanici získat nelze; je nutné ji zakoupit společně s elektromobilem.

Dotace na elektromobil pro fyzické osoby

Pokud se ptáte, zda mohou o dotace na pořízení elektromobilu žádat i nepodnikající fyzické osoby, tak nikoliv. Neplatí pro ně ani žádná jiná dotace k nákupu elektromobilu. Využít lze ale státní podporu na pořízení domácích nabíjecích stanic, tzv. wallboxů z programu Nová zelená úsporám, a to v hodnotě 15 000 Kč.

D27d: Vlastníci elektromobilů ušetří