Vše o elektřině

Jak vybrat LED žárovku? Posviťte si na nákup LED světelných zdrojů

Na co si dát pozor, když si chcete pořídit LED žárovku, ale z neznámých pojmů na obalu se vám točí hlava? Poradíme vám, co je lumen, kandela, jak se liší světelný tok od svítivosti nebo co dělat, když vaše LED žárovka poblikává. Zároveň vám prozradíme několik jednoduchých rad, abyste si při výběru ledek místo kvalitního osvětlení nekoupili domů jenom slabé bludičky.

Jak vybrat LED žárovku? Posviťte si na nákup LED světelných zdrojů
Jak vybrat LED žárovku? Posviťte si na nákup LED světelných zdrojů

Edison se možná obrací v hrobě, ale jeho slavný vynález už pomalu míří na smetiště dějin. Klasické žárovky byly oficiálně vyřazeny do starého železa směrnicí EU a budoucnost patří LED světlům. Jestli tedy chcete, aby vaše budoucnost byla světlejší a zářivější, vyplatí se pořídit si správné LED žárovky. Poradíme vám na co zaměřit při jejich výběru.

Ani MacGyver si neporadí se žárovkou se špatným závitem

Když vyměňujete obyčejné žárovky za ledky, klidně si můžete vzít staré žárovky do obchodu a porovnat správnou velikost závitu (neboli patice či základny). Je to nejjistější postup. Nicméně, vše podstatné vám napoví označení závitu. E27 představuje klasický velký závit, E14 zase klasický malý závit. Označení patice GU10 nebo G9 ukazuje na bodová světla a G4 patří ke skupině svítidel, které jsou uzpůsobena na hladinu napětí 12 V.

Kolik lumenů je třeba, aby rozsvítily jednu žárovku?

Jak moc bude daná žárovka svítit, se dozvíte ze světelného toku, který se udává v lumenech (lm). U obyčejných starých žárovek jsme se řídili výkonem světla podle hodnoty wattů. Když nahrazujete staré žárovky ledkami, doporučujeme se řídit touto převodovou tabulkou:

Klasické žárovky s kovovými vlákny LED žárovky
25 W 220 - 230 lm
40 W 410 - 430 lm
60 W 700 - 750 lm
75 W 920 - 970 lm
100 W 1300 - 1400 lm
Zdroj: web Evropské unie

Na obalech některých žárovek vám totiž mohou slibovat, že třeba klasickou žárovku s výkonem 60 W můžete bez obav nahradit jejich ledkou, přestože má pouze 400 lumenů. Takovým informacím vůbec nevěřte, protože se jedná o podvod. 

Někdy bývá mylně zaměňován světelný tok v lumenech za svítivost. Veličina svítivost ale patří pouze k parametrům pro určení účinnosti bodových světel. Udává se v jednotkách kandela (cd). U LED žárovek proto není svítivost často vůbec zmíněna.

LED žárovky září třemi barvami

Zatímco duha má barev sedm, LED žárovky vám nabídnou pouze tři základní barevné odstíny. Odborně jde o teplotu neboli chromatičnost světla, která se počítá v Kelvinech (K). Odstín teplá bílá (2700 až 3500 K) odpovídá barvě klasické žárovky. Protože nejvíce unavuje oči, hodí se do místností, kde chceme spíše relaxovat (např. ložnice, obývací pokoje).

Denní bílá (4500 až 6000 K) se blíží odstínu přirozeného denního světla, a proto bychom tyto LED žárovky měli umisťovat do pracoven nebo lampiček na čtení. Studená bílá (nad 6500 Kelvinů) se projevuje jako namodralé světlo. Kvalitu světla ovlivňuje také index světelného podání (CRI), který by neměl být u nakupovaného zboží nižší než 80 Ra.

V životě záleží na úhlu pohledu i svícení

Úhel svícení ukazuje na rozptyl světla do prostoru. Platí, že čím vyšší úhel, tím vyšší rozptyl. Pokud chcete, aby LED světlo osvětlovalo celou místnost, budete hledat úhel svícení aspoň 270 ˚. Takové LED světla mají většinou tvar připomínající kukuřici. Bodová světla se prodávají obvykle s úhlem svícení 30 ˚ až 60 ˚. Pro osvětlení větších ploch (třeba lampičkou) se hodí úhel kolem 120 ˚.

Barevná teplota

Veličina, které se říká také teplota chromatičnosti, charakterizuje spektrum „bílého“ světla. Jednotkou barevné teploty je kelvin (K). Teplota chromatičnosti světelných zdrojů se pohybuje od 1500 K do 8000 K. Pro představu: 2700 K odpovídá teplé bílé barvě, jakou vydává klasická žárovka, 4000 K je bílá denní barva jako u T8 zářivek, 6500 K je studené bílé až namodralé světlo typické pro LED diody.

Více diod neznamená více světla

Stejně jako více proužků neznamená více Adidas, tak více diod neznamená více světla. Vždy bude záležet na konkrétní typu diody, protože 5 vysoce svítivých diod (power LED) bude pravděpodobně svítit jasněji než 30 diod typu SMD 5050. Proto se při nákupu řiďte hlavně údajem o světelném toku v lumenech. Nezapomeňte také na to, že klasická LED světla nelze stmívat. Pokud chcete měnit intenzitu světla, musíte si pořídit speciální stmívatelné LED žárovky.

Jak vyřešit problém blikajících LED žárovek?

Pokud vyměníte staré žárovky za LED světla třeba na chodbě, kde je v okruhu více vypínačů, které zároveň ovládají více svítidel, může dojít k poblikávání LED žárovek. Tuto nepříjemnost snadno odstraníte, když do obvodu přidáte jednu obyčejnou nebo úspornou žárovku. LED žárovky si totiž vystačí s malým množství energie ke svícení, proto nemusí někdy vytvářet dostatečný odpor v obvodu, který zaviní poblikávání světel. Jedna klasická žárovka v obvodu tak zvýší odpor a zabrání blikání.