Domácnost

Jak vybrat mikrovlnnou troubu?

Mikrovlnná trouba se stala nepostradatelným pomocníkem v našich domácnostech. Urychlí přípravu jídla, postará se o rozmrazení a multifunkční modely zvládnou i grilování, vaření v páře nebo pečení. Čtěte, jak vybrat tu pravou mikrovlnku pro svoji domácnost.

Jak vybrat mikrovlnnou troubu?
Jak vybrat mikrovlnnou troubu?

Než začnete s výběrem mikrovlnné trouby, odpovězte si na tyto dvě základní otázky:

Podle toho zúžíte svůj výběr pouze na ty modely, které vyhovují vašim požadavkům a pak se můžete pustit do speciálních funkcí a vlastností.

Čas na budících i mikrovlnkách se zpožďuje. Zjistěte přesný čas podle atomových hodin

Volně stojící nebo vestavný spotřebič?

To je základní otázka, kterou byste si měli při výběru nové mikrovlnky zodpovědět. Na funkčnost spotřebiče to nemá žádný vliv, ale je to základní filtr, podle kterého zjistíte dostupné modely v každé kategorii.

Vestavné mikrovlnné trouby skvěle zapadnou do designu vaší kuchyně, nezabírají žádné místo na kuchyňské lince. Na druhou stranu byste konkrétní model měli vybírat ještě před plánováním rozvržení nové kuchyně. Počítejte také s tím, že troubu v případě potřeby nikam nepřesunete.

Naopak volně stojící modely jsou flexibilní, můžete je v kuchyni umístit, kam je libo. Navíc bývají volně stojící mikrovlnné trouby levnější variantou. Nevýhodou je, že jim musíte najít místo na kuchyňské lince a celkový dojem nebude působit tak jednotně.

Vestavné mikrovlnné trouby skvěle zapadnou do designu vaší kuchyně.

Základní nebo multifunkční model?

Jaká jsou vaše očekávání od nového pomocníka v kuchyni? Pokud využíváte mikrovlnku k ohřátí večeře dvakrát do týdne, vystačíte si se základním modelem. Přístroj nadupaný funkcemi by pro vás byl zbytečně drahý.

Jestliže hledáte náhradu za klasickou troubu, nebo potřebujete každý den uspíšit vaření jídla, rozhlédněte se v nabídce multifunkčních spotřebičů.

Při rozhodování o konkrétních funkcích, které by vaše mikrovlnná trouba měla mít, zohledněte rovněž, co umí ostatní spotřebiče v domácnosti. Jestliže má vaše pečicí trouba funkci grilu, nejspíš ji nepotřebujete zdvojovat v mikrovlnce.

Co všechno mikrovlnka umí?

Co všechno mikrovlnka umí?

V současné době je na výběr z celé řady vychytávek, které vám usnadní každodenní přípravu jídla. Multifunkční modely disponují nadstandardními funkcemi.

Multifunkční modely s několika výše zmíněnými funkcemi dokážou v kuchyni plnohodnotně nahradit pečicí troubu a jsou tak ideálním řešením pro malou kuchyni nebo na chatu a chalupu.

Chodící lednice a chytrá láhev na víno: Vychytávky do kuchyně, bez nichž se asi obejdete

Jak velkou mikrovlnku a v jakém designu si pořídit?

Objem mikrovlnné trouby se pohybuje od 15 do 45 litrů. Při výběru zohledněte, pro kolik strávníků vaříte, ale také velikost pokrmů, které budete do trouby dávat. Pro jídlo na klasickém talíři si většinou vystačíte s mikrovlnnou troubou do objemu 19 litrů. V tom případě je velikost otočného talíře nejčastěji 24 cm. Pokud plánujete připravovat v mikrovlnce i pizzu, celé kuře nebo máte velké talíře, sáhněte po modelech větších než 20 litrů s otočnými talíři nad 25 nebo 30 centimetrů.

Při výběru rozměru spotřebiče nezapomeňte zohlednit, kam ho budete umisťovat a jakým směrem se budou otevírat dvířka. Existují modely s pravým i levým otevíráním, nebo s výklopnými dvířky. Dostupná je i atypická varianta pro umístění do rohu kuchyně.

Nejčastější je provedení v bílé barvě nebo v nerezu, ale v nabídce jsou i barevné a retro modely. U nerezových mikrovlnek se můžete setkat s povrchovou úpravou proti otiskům prstů.

Jak velkou mikrovlnku a v jakém designu si pořídit?

Proč se zajímat o příkon a výkon?

Od výkonu spotřebiče se odvíjí rychlost přípravy jídla a od příkonu zase energetická náročnost. Jak tedy vybrat ideální kombinaci těchto parametrů? Nejlepší varianta je co nejvyšší výkon a zároveň co nejnižší příkon. Obecně lze říci, že čím více funkcí mikrovlnka má, tím vyšší je hodnota jejího příkonu. Pohybuje se mezi 800–3000 W.

Čím vyšší je příkon spotřebičů ve vaší domácnosti, tím intenzivněji pocítíte změnu dodavatele elektřiny za lepšího. Kde ho najít? Tady!

Výkon mikrovlnné trouby má vliv na rychlost, s jakou bude vaše jídlo hotové. Čím vyšší výkon, tím rychleji bude jídlo hotové a tím větší množství jídla se ohřeje. Pro běžné užívání na ohřátí jídla nebo rozmrazení potravin postačí výkon kolem 1000 W. Pokud zvažujete koupi multifunkčního modelu, měli byste v parametrech výrobku najít zvlášť hodnotu výkonu pro mikrovlny, gril a horkovzdušný ohřev.

Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 7 situací

Kolik stojí mikrovlnná trouba?

Cena mikrovlnné trouby vychází zejména z funkcí, jimiž disponuje. Mikrovlnnou troubu pro jednoduchý ohřev jídla a rozmrazování pořídíte bez problémů do dvou tisíc korun. Vestavné modely bývají dražší než ty volně stojící.

Srovnání cen vybraných mikrovlnných trub

 

Samsung F300G MS23F301TAS

Beko MOC 20100 S

Whirlpool AMW 491 IX

Daewoo KQG 1NBZB

Whirlpool W Collection W9 MW261 IXL

Provedení

volně stojící

volně stojící

vestavné

volně stojící

vestavné

Barva

černá/nerez

stříbrná

nerez

černá

nerez

Objem

23 l

20 l

22 l

26 l

40 l

Příkon

1150 W

1200 W

1300 W

kombinovaný 2500 W

kombinovaný 2800 W

Výkon

800 W

700 W

750 W

1000 W (1100 W gril)

900 W (1600 W gril)

Gril

ne

ne

ne

ano

ano

Horkovzduch

ne

ne

ne

ne

ano

Crisp

ne

ne

ne

ne

ano

Rychlé rozmrazování

ne

ne

ano

ano

ano

Vaření v páře

ne

ne

ano

ne

ano

Cena

2 120 Kč

1 324 Kč

4 780 Kč

2 599 Kč

17 990 Kč

Tabulka: Srovnání cen vybraných modelů mikrovlnných trub podle srovnávače Heureka, 18.11.2019
 

Je potřeba dokoupit speciální nádobí do mikrovlnky?

Do mikrovlnky lze použít nádobí, které již máte doma, ale můžete si zakoupit i několik speciálních vychytávek, například nádobu pro přípravu vajec, popcornu, speciální tlakový hrnec nebo napařovací vějíř určený do mikrovlnky. Pro přípravu jídla s funkcí Crisp je potřeba mít speciální Crisp talíř.

Do mikrovlnné trouby v žádném případě nepatří kovové nádobí nebo nádobí s kovovým zdobením. Mohlo by dojít k poškození spotřebiče. V mikrovlnce neohřívejte jídlo ani v nádobí ze dřeva nebo z neglazované keramiky. Při použití plastů se nejdříve ujistěte, že se jedná o plast vhodný do mikrovlnné trouby, který odolá vysokým teplotám. Nejvhodnější do trouby je varné sklo, speciální plast nebo keramika s glazurou.