Vše o elektřině

Jak vybrat tablet? Na co se zaměřit i koho tímto dárkem moc nepotěšíte?

Ztrácíte se v moři nabídek různých tabletů? Zjistěte, po jakých parametrech byste se měli pídit, když si chcete pořídit svůj první tablet. Také vám poradíme, jaký tablet se hodí jako vánoční či jiný dárek pro knihomoly, fotografy, cestovatele, herní nadšence nebo děti.

Jak vybrat tablet? Na co se zaměřit i koho tímto dárkem moc nepotěšíte?
Jak vybrat tablet? Na co se zaměřit i koho tímto dárkem moc nepotěšíte?

Životního partnera si často vybíráme někde v baru pod lehkým alkoholovým opojením, ale takovou lehkovážnost si nemůžeme dovolit, když jde o výběr tabletu. V obchodech na nás svůdně kouká velké množství různých modelů a značek. Podle čeho si ale to pravé dotykové zařízení vybrat? Nejdříve si musíte ujasnit, proč si tablet chcete pořídit. 

Když se nudíte cestou do práce nebo školy, a rádi byste nějak zabili čas surfováním po internetu, čtením e-mailů nebo jednoduchými hrami, stačí sáhnout po levnějších výrobcích. Když ale budete chtít souběžně používat více programů naráz, fotografovat či natáčet videa, vyplatí se věnovat pozornost technickým parametrům vašeho nového elektronického pomocníka.

Správné míry tabletu: Velikost uhlopříčky a hmotnost

Menší nebo větší tablet? Když potřebujete něco skladného na cesty, sáhnete nejspíš po malém modelu s uhlopříčkou o délce 7 palců, tedy necelých 18 centimetrů. Menší chytrá placka bude také dostatečně lehká, takže ani nepoznáte, že přístroj sebou taháte v kabelce nebo v batohu. Na 7palcovém tabletu se můžete podívat i na film anebo hrát jednoduché hry. Kdybyste se ale pokoušeli psát delší text, obrazně řečeno polámete si prsty. 

Pro psaní delších dokumentů či pohodlné prohlížení webových stránek už se hodí spíše 10palcová obrazovka (25 cm). Nevýhodou větší chytré placky bude zase větší hmotnost, která vás dříve unaví, když budete přístroj držet déle v rukou. Váhy tabletů se pohybují mezi 300 až 700 gramy. 

Tablet jako dárek pro knihomoly nebo fotografy? Spíš ne

Ani čtení elektronické knihy v autobuse s 10palcovou úhlopříčkou nebude to pravé ořechové. Větší tablet zvolte, když si s chytrou plackou chcete "hrát" převážně u vás doma. Naopak pro fanoušky focení se hodí spíše menší zařízení kvůli větší stabilitě. Nicméně, kdo opravdu rád fotí, toho nabídka tabletů ponechá chladným.

Pokud chcete koupit něco pro knihomola, zvolte raději elektronickou čtečku. Po delším zíráním do tabletu náruživé čtenáře rozbolí oči a budou proklínat horší viditelnost displeje na přímém slunci. Naopak čtečky s podobnými problémy nezápasí.

Jak velký má mít tablet mozek?

Na líné brouzdání po webu vám bude stačit operační paměť (RAM) kolem 512 MB. Ale pro multitasking s více otevřenými programy naráz budete muset sáhnout po paměti kolem 1 až 2 GB. Například pro operační systém Android byste pod 1 GB klesnout neměli, jinak bude váš tablet hodně zpomalený. Nejlepší dotyková zařízení mají operační paměť s 3 až 4 GB. Výkonnost tabletu ovlivňuje také typ procesoru. Obyčejně by vám měl stačit dvoujádrový procesor. 

Ale náročnější počítačové hry zvládnou spíše čtyřjádrové procesory. Herní tablety také vyžadují vysokou operační paměť a dobré rozlišení. Například pro sledování filmů na větším tabletu by rozlišení nemělo klesnout pod hranici 1920 x 1080 bodů. Pro menší tablety se doporučuje nejméně rozlišení 1024 x 720. Nejhorší výrobky se spokojí s rozlišením 480 x 800 bodů, na opačném konci spektra najdete výrobky s rozlišením 2560 x 1600.

Kvalitu obrazu ovlivňuje také typ displeje. Nejhorší obraz s vysokou spotřebou energie baterky nabídne nejlevnější technologie TFT LCD. Lepší pozorovacích úhlů i menší spotřeby energie se dočkáte od dispeje IPS LCD. Velmi dobrou barevnost, výborné pozorovací úhly i čitelnost na slunci hledejte i dispejů AMOLED či Super AMOLED.

Kolik souborů se do tabletu vejde, záleží na kapacitě vnitřní paměti. Nejlevnější přístroje vám poskytnou 6 GB, nejdražší i 128 GB. Pokud nechcete kupovat zbytečný krám, nejděte pod hranici 16 GB. Vhodné školní tablety určené dětem by měly pojmout aspoň 32 GB. 

Důležitým parametrem při výběru tabletu je také provozní doba. Závisí na výdrži baterie. Nejlepší výrobky vydrží 10 hodin i více, nejhorší vás zklamou už po 3 či 4 hodinách. 

Pokud se uživatel tabletu nachází v dosahu wi-fi sítě, nebude mít problém s připojením k internetu. Mimo wi-fi umožňují vlastní připojení k internetu pouze tablety s 3G/LTE modulem a slotem na SIM kartu, kde je příslušný datový tarif. Nicméně pokud máte vlastní chytrý telefon, můžete využít sdílení internetu mezi smartphonem a tabletem, které se označuje jako tethering.

Menu operačních sytémů: Je libo Android, iOS nebo Windows?

Většina tabletů využívá operačního systému Android od Googlu. Jednou z výhod Androidu je velké množství bezplatných aplikací, které si může uživatel stáhnout. Nehodí se ale pro firemní tablety, kde uchováváte důvěrné obchodní informace. Mezi IT odborníky se říká, že elektronickou peněženku na Androidu by vykradlo i malé dítě.

Operační systém iOS vás zase uzavře do světa výrobků Apple, ze kterého nebude úniku. Aplikace si budete muset kupovat pouze v oficiálním obchodě Appstore. Největší nevýhodou je, že u tabletů od Applu nelze rozšiřovat operační paměť dokoupenými paměťovými kartami.

Kolik chytrá dotyková zařízení stojí?

Nejlevnější chytré placky pořídíte i za 3 tisíce korun. Užitečné tablety, které vás po pár týdnech neomrzí, ale koupíte spíše za 5 až 15 tisíc korun. Nejvychytanější technické hračky vás budou stát i 20 tisíc.