Domácnost

Kdo si hraje, nezlobí a může se ledacos naučit. Lego přináší novou vzdělávací stavebnici

Jak nadchnout děti pro robotiku a programování? Nezáživný výklad a obrázky v učebnici dnes rozhodně nestačí. Ačkoli jsou děti obklopeny technologiemi, ne všechny mají dost zájmu a sebevědomí, aby se v této oblasti vzdělávaly. LEGO svými výukovými stavebnicemi pomáhá tuto situaci měnit.

Kdo si hraje, nezlobí a může se ledacos naučit. Lego přináší novou vzdělávací stavebnici
Kdo si hraje, nezlobí a může se ledacos naučit. Lego přináší novou vzdělávací stavebnici

Víte, co znamená zkratka STEM ve vzdělávání? Jsou to přírodní vědy (Science), technologie (Technology), technika (Engineering) a matematika (Mathematics). Mělo by vás to zajímat zejména, pokud máte děti. Obory spadající do této kategorie mají zkrátka budoucnost a pokud se podaří děti pro tento směr nadchnout a poskytnout jim kvalitní vzdělání, budou mít otevřené dveře do oborů, které nabízejí mimořádně široký prostor pro seberealizaci a uplatnění tvůrčího potenciálu, nemluvě o nízké nezaměstnanosti a slušných platech. Konvenční výuka však často nedokáže děti a mladé lidi vůbec zaujmout. Je třeba vyvíjet úplně nové postupy, mezi které patří také učební pomůcky od společnosti LEGO. V nabídce je najdete pod speciální edicí Education, kam patří různé sady stavebnic zaměřené právě na STEM vzdělávání.

Očekávanou novinkou letošního roku je stavebnice SPIKE Prime

Stavebnice cílí na žáky 6. až 8. tříd základních škol, navazuje tak na již zavedenou výukovou stavebnici WeDo 2.0. pro mladší školní věk. „SPIKE Prime spojuje modelování pomocí kostek LEGO, programovatelný víceportový Hub, programovací jazyk založený na programu Scratch a jednoduché učební lekce, které pomohou žákům všech úrovní vzdělání při budování sebedůvěry, schopnosti kritického myšlení a učení se přes pokus a omyl,“ vysvětluje Michaela Křižánková ze společnosti Eduxe, která je autorizovaným distributorem edice LEGO Education pro ČR. Balení dále obsahuje tři motory, tři senzory, svítilnu, gyroskop, nabíjecí baterii a další. Nová stavebnice vede žáky k dosažení určitého cíle, spíše než k budování složitých robotů z mnoha stovek kostiček. Výtvory tak budou vizuálně jednodušší a měly by plnit konkrétní funkci. K dostání bude od letošního srpna.

Stavebnice SPIKE Prime bude samozřejmě kompatibilní se všemi běžnými LEGO kostičkami.

Děti mohou postavit třeba tančícího robota nebo závodní auto, ale hlavním cílem je poskytnout žákům a učitelům výukový prostředek, který bude kvalitativně na zcela jiné úrovni než je tradiční učebnice, tužka a papír. Výukové postupy navíc vyžadují soustavnou komunikaci a spolupráci v týmech, čímž se děti učí i mnoho dalších dovedností, které budou v reálném životě potřebovat. Ukazuje se také, že rozhodující je pomoct dětem získat pro určitou činnost dostatečnou sebedůvěru. Dle průzkumů to obzvlášť platí pro děti ve věku 11 až 14 let, kdy prožívají neúspěch intenzivněji. Pokud se jim něco nedaří, nechtějí to zkoušet znovu. Díky množství experimentů, hledání různých řešení a zkoušení nových věcí by se žáci měli stát sebevědomějšími pro získávání dalších zkušeností ve STEM oblasti.

Stavebnice robotů jsou oblíbené již desítky let

Spojení robotiky a značky LEGO ale není nic nového. První složitější stavebnice robota, předchůdce dnešní oblíbené série MINDSTORMS, se objevila už v roce 1998 a pro tehdejší zájemce to byla velká výzva. V současnosti je dostupná ve dvou verzích, jedna pro běžné uživatele (v prodeji za 10499 Kč) a druhá pro školy, která svojí náročností stojí nad novinkou SPIKE Prime. Zájemci o robotiku si s touto stavebnicí opravdu vyhrají. Srdce robota tvoří inteligentní kostka s výkonným procesorem, USB zdířkou pro připojení k WiFi a internetu, mikročtečkou SD karet a dalším vybavením.

Obsahuje mimo jiné také tři interaktivní servo motory, infračervený senzor a dálkové ovládání. Používaný software je intuitivní, rozhraní pro programování je založeno na ikonách a jejich přetahování. Ovládání je možné i pomocí chytrého telefonu či tabletu. MINDSTORMS roboti mají rozsáhlou fanouškovskou základnu s vlastní webovou stránkou, kde mohou nadšenci získat návody a inspiraci na další typy robotů, které je možné pomocí stavebnice sestavit. Pro rozšíření možností se výsledné výtvory často kombinují s kostkami z oblíbených setů LEGO Technic.

Lego pro interaktivní výuku u nás využívají již stovky škol

„Podobně jako v dalších 137 zemích světa je i v ČR už několik let systém LEGO Education postupně implementován do našeho vzdělávání. V České republice máme několik stovek škol, které s LEGO Education pracují ať už v rámci řádného školského programu, nebo v mimoškolních zájmových činnostech a také v pedagogicko-psychologických poradnách,“ dodává Michaela Křižánková.

Foto: lego.com

Kompilace zajímavých věcí vyrobených z lega