Technologie

Keramika z 3D tiskárny? Pro ClayXYZ to není žádný problém

Kdo si myslí, že produkty z 3D tiskáren musí být jen z plastu, zaspal dobu. 3D tiskárny dnes tisknou snad ze všech běžných materiálů včetně kovu a skla. Tiskárny se zároveň stále zmenšují do podoby vhodné pro osobní a domácí použití. K nejnovějším přírůstkům do rodiny stolních 3D tiskáren patří ClayXYZ pro tisk keramiky.

Keramika z 3D tiskárny? Pro ClayXYZ to není žádný problém
Keramika z 3D tiskárny? Pro ClayXYZ to není žádný problém

Úvodní fotografie: ClayXYZ

Tiskárna ClayXYZ má být z hlediska obsluhy uživatelsky velmi přívětivá a práci s ní by měl zvládnout i nadšený začátečník. Vložit „hliněnou“ náplň, stáhnout si vzor požadovaného výrobku, stisknout tlačítko start a pak už si jenom užívat radost z tvůrčího procesu - takto nějak by měla spolupráce s tiskárnou ClayXYZ vypadat.

Do základní výbavy patří knihovna 3D modelů, která otevírá svět keramiky každému i bez zkušeností s 3D designem. Zkušenější mohou s digitálními vzory i vytištěnými výrobky dále pracovat (vyhladit povrch, poupravit detaily, nanést glazuru).

Při tvorbě keramiky z 3D tisku si ani neušpiníte ruce

Svoje nápady může každý snadno a rychle přenést do reality a navrhnout vlastní design keramických výrobků. Keramické tvoření s 3D tiskárnou nevyžaduje manuální zručnost ani léta zkušeností z keramické dílny. Prakticky si ani neušpiníte ruce.

Uživatelé se navíc nemusí bát, že by něco pokazili. Materiál lze po rozmočení vodou použít opakovaně, nic se nemusí vyhodit, což je jistě dobrá zpráva pro životní prostředí. Nakonec je třeba objekty po vyschnutí vypálit v peci jako každý jiný keramický produkt.

Elektromotorka, kancelář i želví krunýř: 3D tiskárny nepřestávají udivovat svět

Tisk keramiky z různých typů hlíny

K tisku je možné použít více druhů běžné keramické hlíny, které se do tiskárny vkládají pomocí vytlačovací hlavice, která je kompatibilní s celou řadou již existujících 3D tiskáren pracujících metodou FDM (Fused Deposition Modeling, tj. tavení materiálu ve formě vlákna ve vstřikovací hlavě, která vytlačuje taveninu na podložku).

Zařízení používá vzduchový kompresor pro dokonalé odstranění bublinek z hlíny, které by jinak mohly vést k praskání produktů při vypalování v peci.

ClayXYZ koupíte na Kickstarteru za cenu od 9 tisíc

V aktuálně probíhající kampani na Kickstarteru si zájemci mohou předobjednat různé balíčky obsahující buď samotnou tiskárnu s extruzním zařízením, nebo pouze toto zařízení, které mohou využít jako doplňkové příslušenství ke svojí stávající 3D tiskárně.

Anketa

Mohou se 3D tiskárny v budoucnu stát běžnou součástí domácností?

Samotná vytlačovací hlavice se dvěma tubami na hlínu stojí ve standardní nelimitované nabídce 399 dolarů, včetně tiskárny potom 799 dolarů. Kampaň slaví velký úspěch, zájemci už projekt podpořili téměř desetinásobkem minimální stanovené částky.