Domácnost

První stavebnice Lego s doplňky z rostlinných plastů je větrná turbína s motorem

Plastové dílky populární stavebnice vyrobené z ropy budou možná již brzy minulostí. Lego se pomalu přidává na stranu zodpovědnějších společností a letos v listopadu představí úplně první stavebnici, která obsahuje plastové součásti vyrobené z rostlin. Tímto milníkem v historii Lega navíc symbolicky vzdává hold udržitelnosti a obnovitelným zdrojům. Bude se totiž jednat o stavebnici větrné turbíny.

První stavebnice Lego s doplňky z rostlinných plastů je větrná turbína s motorem
První stavebnice Lego s doplňky z rostlinných plastů je větrná turbína s motorem

Zdroj: lego.com

Plastové dílky z ropy

Hračkářský gigant Lego se už několik let snaží najít způsob, jak vyrábět svoje stavebnice v souladu s ekologickými trendy. Produkce plastových dílků, které milují děti po celém světě už víc než půl století, se ale dosud bez ropy a zemního plynu neobešla. O trvalé udržitelnosti tak nemohla být ani řeč. 

větrník

Celkový roční objem vyrobených kostek LEGO je přibližně dvacet miliard, což je 600 dílků za sekundu. Kromě dvou továren v Dánském království se vyrábí v Maďarsku, Mexiku, Číně a v Česku v závodě v Kladně.

- cs.wikipedia.org,

Tuto situaci chce Lego změnit a zástupci společnosti už začátkem tohoto roku avizovali, že první dílky z rostlinných plastů se ve stavebnicích objeví ještě letos. A svůj slib dodrželi.

Ekologické zatím jenom stromečky

Co se týče samotných stavebních kostek, zůstává nyní vše při starém. Kompletní stavebnicový set pro stavbu větrné turbíny Vestas, která se bude umět i otáčet ale obsahuje také plastové stromečky, a právě ty jsou vyrobené z obnovitelných rostlinných zdrojů. Zdá se to docela málo, ale pro Lego je to velký krok, kterému předcházelo několik let vývoje.

Sluchátka na spaní překryjí hluk z rušné ulice i chrápání. Ukolébavku ale nezahrají

Uživatelé z řad dětí i dospělých by prý rozdíl v druhu plastu neměli vůbec poznat. Nutno dodat, že stavebnici větrné turbíny nenabízí Lego poprvé, v limitované edici se podobný set (ovšem bez speciálních stromečků) prodával už v roce 2008.

Přírodní lego, které vůbec přírodní není.

Lego turbína v obchodě od listopadu

Sada obsahuje celkem 826 dílků, pomocí kterých je možné sestavit metr vysokou větrnou turbínu s velmi realistickým vzhledem. Motorek na baterky pohání turbínu a také slouží jako zdroj pro osvětlení na verandě přilehlého domečku. Z kostiček a jiných dílků je také kopeček „porostlý“ stromy a zelení, na kterém turbína stojí.

Lego Creator

Stavebnice dále obsahuje tři figurky a psa, servisní vozidlo, posezení s křesílky, dopisní schránku, kytičky a další vybavení. V prodeji bude od 23. listopadu 2018. U nás by se měla prodávat za cenu 4699 Kč.