Vše o elektřině

Les: Na trhu energií je nejistota, dodavatelé reagují zdražováním

Dodavatelé prudce zdražují, domácnosti ale mohou stále ušetřit tisíce korun včasnou změnou dodavatele.

Les: Na trhu energií je nejistota, dodavatelé reagují zdražováním
Les: Na trhu energií je nejistota, dodavatelé reagují zdražováním

Jak se projevila současná ruská agrese v cenách plynu?

Na plynovém trhu došlo k panice. SPOTové, tedy denní ceny plynu, se vyšplhaly z 80 eur za MWh na cenu přes 200 eur za MWh.  

Důvodem bylo, že distributoři začali plyn zběsile nakupovat a naplňovat své zásobníky. Cena od března klesá a vrátila se na téměř předválečné hodnoty. Rusko totiž neomezilo své dodávky plynu, spíše je mírně zvýšilo. Další nejistotu ale vzbuzuje snaha Ruska prodávat plyn jen za rubly, což státy G7 odmítly, jelikož to odporuje uzavřeným smlouvám.

Srovnejte ceny elektřiny a ušetřete tisíce korun změnou dodavatele

Jaký byl vývoj u elektřiny?

Část elektřiny se z plynu vyrábí a využívá se stále více jako udržovací zdroj. Znamená to, že pokud obnovitelné zdroje nevyrábějí dostatek elektřiny, tak začínají nabíhat elektrárny na plyn. Cena plynu proto má vliv i na celkovou cenu elektřiny, která zdražuje.

Spotové ceny elektřiny jsou přibližně na dvojnásobku a pohybují se kolem 200 eur za MWh. Cena nejsledovanějšího kontraktu na dodání elektřiny v roce 2023 vzrostla ze 140 eur za MWh na současných více jak 170 eur MWh.

Ceny energií 2022: Kam až rostou ceny dodavatelů?

Jak se zdražovalo u dodavatelů pro domácnosti? Můžete uvést nějaké příklady? 

Dubnové ceníky dodavatelů dokládají další zdražování. V současné době dodavatelé omezují akvizice nových klientů, neboť nejsou schopni pro ně nakoupit výhodně elektřinu a plyn. Máme indicie, že k dalšímu zdražení dojde u některých dalších dodavatelů.

Může vůbec elektřina pro spotřebitele zlevnit?

Zlevňovat by se mohlo v případě ukončení válečného konfliktu. To by přineslo tolik potřebnou stabilitu na energetické trhy. Důležitým faktorem je i výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů. Když v únoru bylo větrno a z větrných elektráren byla nadprůměrná výroba, cena spotové elektřiny zamířila k 30–50 eurům za MWh, což bylo dvakrát méně, než tehdy bylo obvyklé.

Evropská komise tvrdí, že je třeba zcela opustit ruský plyn po roce 2030. Je to podle vás reálné? 

Snaha omezovat ruský plyn je logická. V minulosti se to ale nedařilo a je otázkou, zdali se tento domácí úkol podaří splnit. V Evropě není dostatek terminálů pro příjem kapalného plynu LNG. Zrušila se také napojení plynovodu z Ázerbájdžánu, který nyní končí v Turecku. Spíše se upřednostnila výstavba plynovodu Nord Stream 2, který měl paradoxně závislost na Rusku jen zvýšit. Vzhledem k politické situaci se ale tento plynovod nikdy nespustí.

Plyn navíc podle plánu řady zemí měl sloužit jako tranzitní a udržovací zdroj, tedy uhelné elektrárny se měly přestavovat na plynové a spouštět se v dobách, kdy by byl nedostatek elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Otázky k současné krizi: Kam zamíří elektřina a plyn?

Zpátky do Česka a k současné krizi. Co doporučujete lidem, kteří chtějí na elektřině ušetřit? Mají vůbec nějaké možnosti?

Lidem doporučujeme srovnávat si dodavatelé energií, nejlépe už 12 měsíců před koncem smlouvy. A pokud je to možné, tak si na nejdelší období, ideálně 3 let, zafixovat současné ceny elektřiny, které jsou v mnoha případech nižší než ty aktuální na burze.