Vše o elektřině

Jak přelstít blesk: Pamatujete si, jak funguje Faradayova klec?

Srážka člověka s bleskem může mít fatální následky. Napětí v přírodním elektrostatickém výboji totiž může činit až několik desítek milionů voltů. Existuje ale způsob, jak působení blesku obejít. Jde o klec, která soustřeďuje elektrický náboj na svém povrchu. Objevil ji význačný britský fyzik a chemik Michael Faraday. Otestovat se ji nebál ani generální ředitel společnosti Siemens Eduard Palíšek.

Pokud vás láká vidět tuto velkolepou podívanou na vlastní oči, a nebo si dokonce vyzkoušet, jaké to je, stát uvnitř Faradayovy klece, do které uhodí blesk, máme pro vás dobrou zprávu – je to možné. A to přímo v objektu akreditované laboratoře velmi vysokého napětí EGU–HV Laboratory v  pražských Běchovicích, který jste mohli vidět ve videu. Pořádají tady totiž dny otevřených dveří, kde technici předvádějí fyzikální pokusy a představují nejzajímavější vynálezy známých fyziků. Mezi největší atrakci pak patří právě Faradyova klec, kterou si mohou odvážlivci vyzkoušet.

Klec pro stínění elektrického pole vynalezl anglický fyzik a chemik Michael Faraday. Ten na přelomovém objevu pracoval přibližně v 30. letech 19. století. Přišel na to, že elektrický náboj není koncentrován v celém objemu vodiče, ale jen na jeho povrchu, což záhy dokázal velmi odvážným experimentem, podobným tomu, který jste před chvílí zhlédli. Faraday si sedl dovnitř dřevěného rámu pokrytého vodivým materiálem, který nechal nabíjet, až z něj létaly jiskry. Nepocítil však žádný důsledek elektrického pole, a tím potvrdil platnost svého objevu.

Poznejte tajemství Faradayovy klece

Mimo známé klece však Faraday stojí také za spoustou jiných objevů, jako je například elektromagnetická indukce nebo elektrolýza. Zároveň má také na svědomí zavedení některých pojmů, které se dodnes používají v odborném názvosloví. Anoda, katoda, elektroda a ion straší mnoho žáků středních škol ještě dlouho po tom, co mají testy z fyziky za sebou.

Zajímavostí také je, že Faraday se určitou část svého života věnoval poradenství pro společnost Trinity House, která byla zodpovědná za bezpečnou plavbu lodí okolo Británie. Pomohl jim vylepšit osvětlení majáků a později dokonce testoval systém elektrického osvětletlení, který v podstatě funguje dodnes.

Michael Faraday: Od mytí a úklidu v laboratoři ke slavnému vědci s posedlostí pokusy