Jak přelstít blesk: Pamatujete si, jak funguje Faradayova klec?

Srážka člověka s bleskem může mít fatální následky. Napětí v přírodním elektrostatickém výboji totiž může činit až několik desítek milionů voltů. Existuje ale způsob, jak působení blesku obejít. Jde o klec, která soustřeďuje elektrický náboj na svém povrchu. Objevil ji význačný britský fyzik a chemik Michael Faraday. Otestovat se ji nebál ani generální ředitel společnosti Siemens Eduard Palíšek.

  • 18. října 2016
bulb

Jak přelstít blesk: Pamatujete si, jak funguje Faradayova klec?

main-article
bulb
main-article

Co se děje s letadlem, když ho zasáhne blesk?

Pokud vám pilot letounu klidným hlasem oznámí, že váš dopravní prostředek to právě trochu „schytal“ od blesků, nemusíte propadat panice. Do každého dopravního letadla během letu totiž udeří blesk v průměru aspoň jednou za rok. Cestující si většinou ani ničeho nevšimnou. Maximálně uvidí světelné záblesky, které je vyruší ze sledování filmu promítaného na palubě, nic víc.

  • 25. března 2015
bulb
main-article

Řádění blesků: Odrovnaly celý fotbalový tým, ale vybírají si hlavně rybáře

Každou vteřinu udeří na zemský povrch přibližně stovka blesků. Na koho přichází smrt z oblaků nejčastěji? Lidé už dávno netráví celý den na polích, kde zemědělce častokrát překvapila průtrž mračen s hromobitím a blesky. Počet obětí zasažených bleskem proto výrazně klesl. V moderní době hněv z nebes nejvíce schytávají kupodivu rybáři. Podívejte se, kde na světě udeří nejvíce blesků.

  • 23. února 2015
bulb
main-article

5 teorií, jak vzniká záhadný kulový blesk: Podle jedné jde o díru v časoprostoru

Plazmový oblak, UFO, hořící koule křemíku, optická iluze i díra v časoprostoru. Jaké teorie o příčině vzniku kulového blesku jsou mezi vědci nejuznávanější a které se řadí mezi šílené fantasmagorie? Badatelé si nad původem kulového blesku lámou hlavy již od roku 1753, kdy zabil při pokusu experimentujícího fyzika, jež se snažil zachytit klasický blesk. Odhalte tajemství ohnivých koulí.

  • 13. ledna 2015

Jak vypadá místo největší jaderné katastrofy v dějinách po více než 30 letech? Zajeli jsme se do Černobylu a jeho okolí podívat.

Nahoru