Vše o elektřině

Přijde zima, bude mráz: Jak nejlevněji vytápět rodinný domek?

Přicházejí první ranní mrazíky a za chvíli se budeme choulit do teplých svetrů. Čím si doma zatopíte a kolik vás to bude stát? Výdaje za teplo z plynového kotle, tepelného čerpadla, přímotopu, akumulačních kamen nebo dřevěných pelet se mohou výrazně lišit. Jaký způsob vytápění vám nejméně „zatopí“, když budete platit účty za spotřebované teplo?

Přijde zima, bude mráz: Jak nejlevněji vytápět rodinný domek?
Přijde zima, bude mráz: Jak nejlevněji vytápět rodinný domek?

Láska sice zahřeje, ale uhlí je uhlí. Mají se majitelé rodinných domů řídit tímto okřídleným pořekadlem, protože nejvýhodnější je doma zatopit si uhlím? Srovnali jsme roční náklady vytápění u tří modelových rodinných domů, abychom si ověřili, jestli se vyplatí při výběru způsobu vytápění řídit se lidovou slovesností.

V malém domě topte uhlím či dřevěnými peletami

Pro obyvatele malého domku skutečně vychází jako nejúspornější způsob, jak se v zimě ohřát, zatopit si hnědým uhlím nebo dřevěnými peletami. Nízká cena uhlí je ale vykoupena nepohodlnou a pracnou manipulací s topivem. Navíc topení uhlím hodně znečišťuje ovzduší. K nevýhodám uhlí patří také omezená možnost regulovat teplotu v místnostech. 

Levně si v malém rodinném domě zatopíte i v kotli na dřevěné pelety. Koho by od této možnosti odrazovala vyšší počáteční investice do nového kotle, může využít až 75% dotace na nákup kotle, pokud bude majitel domu zároveň také své obydlí zateplovat. Bez zateplení je možné získat maximálně 55% podporu na nový kotel. Finance lze získat v rámci programu Nová zelená úsporám 2014 nebo také prostřednictvím krajským kotlíkových dotací.

Ceny za roční spotřebu tepla u různých způsobů vytápění rodinného domu
palivo RD s velmi nízkou spotřebou (25 GJ) RD se střední spotřebou (35 GJ) RD s vysokou spotřebou (55 GJ)
tepelné čerpadlo 9 510 Kč 11 629 Kč 15 867 Kč
hnědé uhlí 8 965 Kč 12 551 Kč 19 722 Kč
dřevěné pelety 8 997 Kč 12 595 Kč 19 792 Kč
černé uhlí 10 035 Kč 14 050 Kč 22 078 Kč
centrální zásobování teplem 10 204 Kč 14 286 Kč 22 449 Kč
zemní plyn 14 198 Kč 18 543 Kč 27 233 Kč
akumulační kamna 18 560 Kč 24 189 Kč 35 447 Kč
elektrický přímotop 21 340 Kč 27 841 Kč 40 843 Kč

Velké domy nejlevněji vytopí tepelná čerpadla

Ve větších objektech se projevuje výhodnost tepelných čerpadel, která stahují teplo z okolního prostředí (země, voda či vzduch), a pak jej za pomoci elektrické energie využívají jako tepelnou energii pro vytápění a přípravu teplé vody. Stejně jako u kotlů na biomasu i počáteční pořízení tepelného čerpadla není levnou záležitostí. Proto je i nákup tepelného čerpadla zařazen do dotačního programu Nová zelená úsporám.

Co ovlivňuje náklady na vytápění?

Kromě způsobu vytápění a aktuální ceny paliva závisí vaše konečné účty za teplo i na stáří budovy a rozsahu tepelných ztrát. Nepatrně ovlivní vaši spotřebu tepla i to, kde bydlíte. Jiné nároky na teplo budou mít lidé žijící v domech pod horami a jiné v teplejším klimatických oblastech kolem úrodných nížin.

Jak snížit náklady na topení?

Ani pokud topíte elektřinou, bez toho abyste využívali levnou energii z tepelného čerpadla, nemusíte zoufat. I s akumulačními kamny nebo přímotopem můžete ušetřit, pokud se budete řídit několika jednoduchými radami, jak snížit spotřebu energie během zimních měsíců. Kromě toho můžete průměrně ušetřit i několik tisíc korun za rok, pokud si srovnáte nabídky jednotlivých dodavatelů elektřiny a vyberete si z těch levnějších na trhu.