Vše o elektřině

Shnilé jídlo a supermarkety? Pro výrobu zelené energie ideální kombinace

Ekologické závody už pronikají i do marketingových strategií obchodních řetězců. Britský supermarket Sainsbury's totiž vyrábí všechnu elektřinu, kterou spotřebuje, zpracováním shnilého jídla, které jeho zakázníci nechali na regálech. Kromě čistého životního prostředí se obchod snaží přitáhnout ekologicky smýšlející spotřebitele.

Shnilé jídlo a supermarkety? Pro výrobu zelené energie ideální kombinace
Shnilé jídlo a supermarkety? Pro výrobu zelené energie ideální kombinace

Supermarket ve městě Cannocku, poblíž Birminghamu, se stal prvním na světě, který pohání výlučně elektrická energie z biologického odpadu. Nákladní auta nejdříve sesbírají prošlé jídlo a další zbytky z supermarketů řetězce Sainsbury´s a „voňavý“ náklad odvezou do továrny na biomasu nedaleko Cannocku.

Žádný bánan nepřijde nazmar

Dbají na to, aby se do bioplynové stanice nedostalo žádné jídlo, které lze předtím využít i jinak. Potraviny po datu trvanlivosti nejdříve nabízejí charitativním spolkům, které rozdávají jídlo lidem na ulici, nebo je posílají zemědělcům jako krmivo pro dobytek. Supermarket dokonce zásobuje blízké safari banány, které už nemohou prodat. Pochutnávají si na nich zdejší opice.

Hniloba pro dobro lidstva

Potravinový odpad, který by už nestrávila ani hladová zvířata, putuje do velkého skladu, kde bez přístupu kyslíku nerušeně hnije. Pokud byste chtěli ohromit někoho, kdo miluje chemii, odborně se tomuto procesu říká anaerobní digesce. Kvasinky ve spolupráci s bakteriemi rozkládají biologický odpad a produkují tak bioplyn. Továrna pak přeměňuje bioplyn na elektrickou energii.

Díky přísunu elektřiny z bioplynové stanice není supermarket v Cannocku vůbec připojen ke klasické elektrické síti. Pokud továrna na biomasu vyrobí více elektrické energie než britský „ekosupermarket“ spotřebuje, nadměrné kilowatty prodají dalším odběratelům. 

Čekejte světlejší a čištější budoucnost s kravským hnojem

Bohatým zdrojem bioplynu je kravský hnůj. Jedna studie tvrdí, že pokud bychom použili všechen hnůj, který nám laskavě poskytnou krávy z celých Spojených států, vyrobili bychom 100 miliard kilowatthodin elektrické energie za rok. Takový objem elektřiny by vrchovatě stačil k ročnímu odběru elektřiny pro miliony domácností.