Domácnost

Smart garden do domácnosti. I v zimě si můžete vychutnat vlastní bio zeleninu a ovoce

Ze stromů už pomalu opadává poslední listí a vaše zahrada se připravuje ke spánku. Pokud rádi pěstujete ovoce a zeleninu nebo navštěvujete farmářské trhy kvůli bio potravinám, nemusíte čekat až do jara. Začněte pěstovat svou oblíbenou zeleninu nebo například bylinky doma. Stačí vám k tomu smart garden neboli chytrá zahrádka, kterou se můžete těšit klidně celý rok za minimální energetické náklady.

Smart garden do domácnosti. I v zimě si můžete vychutnat vlastní bio zeleninu a ovoce
Smart garden do domácnosti. I v zimě si můžete vychutnat vlastní bio zeleninu a ovoce

Výzkum pro astronauty

Technologie a chytré spotřebiče se v naší domácnosti už umí postarat téměř o všechno. Když za vás myčka může umýt nádobí a robotický vysavač vysát podlahu, proč byste nemohli využít technologie, jež sama pěstuje bylinky, ovoce a zeleninu?

Aby rostlina zůstala živá, potřebuje hlavně světlo, teplo, živiny a závlahu. Právě o všechny tyto potřeby se postará smart garden za vás. Technologie byla vyvinuta na základě poznatků a studie organizace NASA, která potvrdila, že ideálním světelným zdrojem pro pěstování je LED světlo. 

Chytrou domácnost ovládnete jedním kliknutím, nebo jen hlasem

Návrhem chytrého pěstování se začala organizace pro vesmírný výzkum zabývat již koncem 80. let. Na základě mnoha testování a měření bylo zjištěno, že je třeba silné LED světlo, aby měly pěstované plodiny co nejvyšší počet prospěšných látek pro tělo. Zkoumána je také různá barevnost světla a její účinky na rostlinu. 

Rozšíření mezi běžné uživatele

Brzy se návrh smart garden rozšířil i za hranice vesmírného výzkumu. Mnoho lidí nemá pro pěstování běžných rostlin ve svém domě či bytě světelné podmínky, neumí vhodně o rostlinu pečovat nebo jen špatně volí množství hnojiva. 

V současné chvíli je na trhu hned několik variant produktu. Hydroponní varianta je vytvořena v podobě květináče se světlem, kam se vkládají předem připravené kapsle s lisovanou hlínou a druhá tzv. aeroponní varianta funguje na principu stříkání odhalených kořenů speciálně upraveným roztokem. 

Pěstování pomocí kapslí neboli hydroponní

V kapslích se nenachází jen lisovaná hlína, ale také semínka, vhodné doplňky, jako je jíl nebo písek a dále potřebná hnojiva. Vše, co bude rostlina během svého růstu potřebovat se nachází v jejím základu a prospěšné látky se postupně uvolňují po dobu celého života rostliny.

Výhodou pro uživatele je skutečnost, že není třeba kupovat doplňky pro hnojení. Kapsle již obsahuje veškerou výbavu pro zvolenou rostlinu.

Na trhu jsou chytré zahrádky, u kterých stačí kapsli vložit do chytrého květináče, doplnit do nádoby vodu a zapojit do elektřiny. Následně je kapsle překryta víčkem, aby vzniklo malé pařeniště a rostlina mohla vyklíčit. Pozdeji se víčko odstraní a rostlina již nepotřebuje pozornost. 

Složitější varianty, které ale umožňují pěstování většího objemu ovoce, zeleniny, bylin a květin, mohou mít i speciální místo pro nové kapsle. Jedná se například o větší skříňku, která funguje jako pařeniště a můžete si díky ní připravit novou várku rostlin. Domácí pěstování se tak výrazně zrychluje. 

Porovnání produktů smart garden z různých cenových kategorií

Typ

Počet sazenic

Tvar

Speciální funkce

Cena

Click And Grow Smart Garden

3

Hranatý

-

2 099 - 2 290 Kč

Plantui 6 Smart Garden

6

Kulatý

-

4 853 - 6 990 Kč

Véritable Potager Connect

4

Hranatý

Propojení s mobilním telefonem pomocí Bluetooth

6008 - 6028 Kč

Aspara Nature Smart Grower

16

Hranatý

WiFi

Teprve bude uveden na trh v ČR

Zdroj: Porovnávač cen Heureka.cz

Aeroponní pěstování

Aeroponní smart garden může být s předchozí variantou vizuálně velice shodná, avšak funguje na zcela jiném principu. Nejsou do ní vkládány kapsle se zeminou, ale sazenice s odhalenými kořeny. Ty jsou automaticky jednou za čas postříkány roztokem,který je v květináči doplněn a díky tomu mohou rychleji růst, mít kvalitnější složení a více plodit. 

Spotřeba energie a nákladnost smart garden 

Jelikož je produkt na trhu teprve pár let a nemá příliš velkou konkurenci, jeho cena se drží poměrně vysoko. Stejné je to i s pravidelným pořizováním sazenic, které vyjdou dráž než běžné pěstování na zahradě nebo balkoně. Jak je to ale se spotřebou elektřiny a vody?

Díky tomu, že jsou zahrádky vybaveny inteligentním LED osvětlením, spotřebovávají velmi málo elektrické energie. Voda se doplňuje v průběhu týdne až čtrnácti dnů a její spotřeba závisí na velikosti chytré zahrádky. 

Porovnání produktů smart garden z různých cenových kategorií

Typ

Spotřeba elektřiny  W

Spotřeba vody l

Cena produktu

Click And Grow Smart Garden 3

6 W

1,2 l

2 099 - 2 290 Kč

Click and Grow Smart Garden 9

7 W

4 l

4 841 - 4 990 Kč

Plantui 6 Smart Garden

9 W

3 l 

4 853 - 6 990 Kč

Zdroj: Porovnávač cen Heureka.cz

Co si můžete vypěstovat

Za poměrně přívětivé energetické náklady si tak můžete vypěstovat ovoce, zeleninu, bylinky, ale i spoustu dalších rostlin. Pamatujte na to, že každá značka má jiné příslušenství, proto se před pořízením produktu podívejte na jejich výběr. Některé značky nabízejí jen výběr ze základních bylin, jako je bazalka, pažitka, dále zeleniny, jako jsou cherry rajčata nebo ovoce. Náročnější zahrádky vám ale dovolí vypěstovat si i sazenici smrku nebo většího stromu, který pak můžete přesadit ven do většího květináče či na zahradu.