Domácnost

Solární systém Smartflower: Květina, která se otáčí za sluncem a vyrábí elektřinu

Spojení kreativity, originálního nápadu a inspirace přírodou funguje i v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Chytrá květina „Smartflower POP“ představuje promyšlený a přitom jednoduše použitelný domácí solární systém, který je zároveň vizuálně atraktivní, nepřehlédnutelný a vysoce efektivní. Kolik elektřiny zvládne vyrobit?

Solární systém Smartflower: Květina, která se otáčí za sluncem a vyrábí elektřinu
Solární systém Smartflower: Květina, která se otáčí za sluncem a vyrábí elektřinu

Foto: smartflower.com

Výrobce, který se při návrhu tohoto konceptu inspiroval přirozeným chováním rostlin při zachycování slunečních paprsků, popisuje Smartflower POP jako solární systém typu „vše v jednom“.

Stačí jej pouze připojit k rozvodům a začít si užívat čisté elektřiny z obnovitelného zdroje. Systém využívá fotovoltaické panely tvarované do podoby okvětních plátků, které po rozvinutí dohromady vytvoří charakteristický květinový design.

Tak jako slunečnice každým dnem, otáčí se za sluncem...

Stejně tak, jak se zpívá v textu známé písně, systém Smartflower POP opravdu mění polohu svých solárních panelů podle slunce. Hned po rozednění květina rozvine své okvětní plátky, jejichž celková plocha činí 18 m2, a otočí se směrem ke slunci. Ihned začne vyrábět elektřinu pro zásobování domu.

Dopad slunečního záření sleduje ve dvou osách pro zajištění maximální efektivity provozu, která je v konečném důsledku o 40 % vyšší než je běžné při instalaci statického solárního zařízení např. střešních panelů.

Smartflower pokryje roční spotřebu elektřiny domácnosti

Systém Smartflower POP by měl být schopen dle údajů výrobce ročně vyrobit 3400 až 6200 kWh elektřiny, což by mělo stačit k pokrytí průměrné spotřeby elektřiny pro běžnou středoevropskou domácnost.

Chytrá květina vám na zahradě zatím nestojí, ale ušetřit za energie byste chtěli?

Výrobce si zakládá také na jednoduchosti instalace, která nemá trvat déle než hodinu. Podstavec květiny se připevňuje přímo k zemi, nebo k betonovým základům.

Květina se sama svine při silném větru

Samotné používání a údržba celého zařízení má být také velmi snadná díky automatizaci všech procesů. Sníh či prach ze sebe květina setřese sama prostřednictvím pohybu plátků.

V Dubaji rostou jako houby po dešti umělé palmy. Nabíjí mobily, svítí a šíří wi-fi

Zařízení nepřetržitě monitoruje rychlost větru a v případě rizika poškození složí své okvětní plátky do bezpečné polohy, kterou používá také jako noční režim. Systém je možné poměrně snadno přesouvat, takže si jej majitelé mohou vzít s sebou např. z důvodu stěhování. Pomyslnou třešničkou je pak možnost výběru barvy podstavce.

Smartflower POP se vyrábí v Rakousku. V nabídce jsou ještě modely POP+, který je určen pro zájemce o úplnou energetickou soběstačnost či ostrovní systémy a model POP-e, který slouží jako dobíjecí stanice pro elektromobily.