Vše o elektřině

Během tropických dnů spotřebuje Praha elektřinu jako z jednoho bloku Temelína

Jakmile teploty vyšplhají přes třicítku, betonové džungle měst se promění v hromadnou saunu a lidé se začnou po rozpálených ulicích plahočit jako zombie ve zpomaleném filmu. Výrazně také stoupá zátěž energetické soustavy, protože klimatizace se rozjedou naplno. Může se proto vyšplhat spotřeba elektřiny v Praze během veder na stejnou úroveň jako v zimě, kdy místo horka nadáváme na mráz?

Během tropických dnů spotřebuje Praha elektřinu jako z jednoho bloku Temelína
Během tropických dnů spotřebuje Praha elektřinu jako z jednoho bloku Temelína

Vysoké teploty, které v současné době těší hlavně majitele koupališť a aquaparků v celé České republice, ovlivňují spotřebu elektřiny. V Praze v posledních letech zatížení energetické soustavy během léta stoupalo. Uvedla to Pražská energetika, provozovovatel distribuční sítě v našem hlavním městě.

Co ovlivňuje spotřeby elektřiny ve vaší domácnosti? Chci to zjistit!

Mohl za to především narůstající počet klimatizací, hlavně v průmyslových nebo administrativních budovách. Roste však i počet odběrných míst, zejména obchodně-administrativních center a moderních obytných celků, které dále zvyšují spotřebu elektřiny.

O kolik se zvyšuje spotřeba elektřiny, když teplota překročí třicítku?

Teploty kolem 30 °C a výše zvyšují spotřebu v Praze cca o 4 – 5 % oproti klasickým letním dnům s teplotami kolem 25 °C. Extrémní horka, která nyní zažíváme, zvyšují špičkový odběr o další procenta.

Ten se pohybuje na hodnotách kolem 940 MW, to znamená, že „obrazně řečeno“ Praha v ten moment spotřebuje prakticky veškerou elektřinu, kterou vyrábí například jeden blok jaderné elektrárny Temelín. Přímá závislost teploty na spotřebu elektrické energie v Praze lze dle analýzy aktuálních dat odhadnout na cca 10 MW na 1 °C.

Mrazivé dny jsou větší zátěž než naplno jedoucí klimatizace

Praha nejvíce elektřiny potřebuje kolem 14. hodiny odpoledne, kdy se naplno projeví provoz klimatizací, chladících systému a větráků. Zimní maxima spotřeby elektrické energie jsou však až o třetinu vyšší (často překračují hodnoty 1200 MW), takže ani v těchto tropických dnech Pražská energetika (PRE), neočekává zatížení, které by ji mohlo nějak zaskočit. A to i díky tomu, že řada obyvatel Prahy se nachází stále mimo město a užívá si dovolené.

Potřebujete zchladit? Kostka z Ruska funguje jako šikovná osobní klimatizace

Zdroj: Tisková zpráva PRE